Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan LGS genelgesi! Öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan LGS genelgesi! Öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak

İçişleri Bakanlığı 81 Şehir Valiliğine “Liselere Giriş İmtihanı İhtiyatları” mevzulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 6 Haziran Pazar günü imtihana girecek talebeler ile velileri, 07.00-15.00…

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklama şöyle:

Genelgede bütün gün caddeye çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü ülke genelinde 09.30-12.50 saatleri arasında İmtihanla Talebe Alacak Ortaöğretim Müesseselerine Ait Merkezi İmtihanın LGS iki seans halinde asıllaştırılacağı ifade edildi.

Genelgede İmtihanla Talebe Alacak Ortaöğretim Müesseselerine Ait Merkezi İmtihanın LGS, salgınla gayret ihtiyatları ve güvenlik tedbirleri açısından en uygun şartlarda reelleştirilmesi ve rastgele bir topallamaya alan verilmemesi emeliyle alınan ihtiyatlar şu biçimde sıralandı:

İmtihana girecek talebelerin acil iş ve harekâtlarının görülebilmesi emeliyle popülasyon müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında sarih bulundurulacak.

İmtihana girecek talebeler ile yakınları/refakatçileri ve imtihan görevlilerinin imtihan yerlerine erişimlerinde rastgele bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer rakamlarının artırılması dahil her türlü temkin belediyelerce alınacak.

Bütün gün caddeye çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; imtihana girecek talebeler ile birlikteleriki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında caddeye çıkma kısıtlamasından muaf yakalanacak.

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri arasında sarih olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde caddeye çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Valiler ve kaymakamlarca; imtihanın suskun ve huzurlu bir etrafta geçmesi için lüzumlu tüm ihtiyatlar ulusal eğitim müdürlükleri, kolluk güçleri, yerel idareler ve alakalı öteki müessese/kuruluşlarla beraber alınacak. Kolluk ünitelerince imtihanın yapılacağı mektep etraflarında devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak imtihana girecek talebelerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek afaki klakson çalınması ve hengameye neden olacak öteki faaliyetlerde bulunulması önlenecek. İmtihan süresi süresince hengame yapılmaması mevzusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

Vali ve kaymakamlarca yukarıyada belirtilen usul ve temeller istikametinde Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca Şehir/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Heyetleri kararları acelelikle alınacak. Uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Yasasının alakalı maddeleri gereğince yönetimsel operasyon kuruluş edilecek.