Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan tam kapanma sürecinde 81 ile 'market tedbirleri' genelgesi

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan tam kapanma sürecinde 81 ile 'market tedbirleri' genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 şehir valiliğine "Market Temkinleri" mevzulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde yurttaşların gerekli esas lüzumları kapsamındaki mahsullerin dışında rastgele…

Genelgede, bütün kapanma sürecinde uygulanan caddeye çıkma kısıtlaması ile alakalı usül ve temellerin tanımlanarak, valilere duyurulduğu anımsatıldı.

Bu kapsamda daha evvel şehirlere sevk edilen caddeye çıkma kısıtlaması sırasında esas besin, ilaç ve paklik mahsullerinin satıldığı yerler ile yapım, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin topallamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari firma, işyeri ve/veya büroların kapalı olacağı belirtilmiş, yurttaşların gerekli esas gereksinimlerini karşılamakla hudutlu olacak biçimde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların bütün kapanma yarıyılında 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

İŞTE SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK MAHSULLER

Genelgede, caddeye çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek emeliyle alakalı Bakanlıklar, kamu müessese ve kuruluşları, iş odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler neticesinde alınan önlemler şu biçimde sıralandı:

-Marketlerde zincir ve süper marketler dahil yurttaşların gerekli esas lüzumları kapsamındaki mahsullerin dışında rastgele bir mahsul satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde zincir ve süper marketler dahil esas besin ve paklik mahsullerinin yanı gizeme yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik mahsulleri parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç satılabilecek.

-Daha evvel getirilen içkili mahsul satışı kısıtlamasının yanı gizeme marketlerde zincir ve süper marketler dahil elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, konut tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, nalbur, zücaciye vb. mahsullerin satışına izin verilmeyecek.

Bu temeller güzergahında Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca Şehir/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Heyetleri kararları tezlikle alınacak.

- Başta zabıta vazifelileri ve kolluk güçleri olmak üzere teftiş takımlarınca bu hususa ait beyannameler ve hakimiyetler yetersizsiz yerine getirilecek. Uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.