Son dakika haberi: Irak'ta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 64 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Irak'ta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 64 kişi hayatını kaybetti

Dünya bu sabaha Irak'tan gelen vahim yangın haberiyle uyandı. Koronavirüs hastanesinde çıkan yangında 64 şahıs hayatını kaybetti, çok sayıda şahıs da yaralandı. Ülkede nisan ayında başşehir…

Irak'ın Nasıriye kentinde bir hastanenin Kovid kısmında oksijen tüpünün patlamasından kaynaklandığı düşünülen yangında 64 hasta hayatını kaybetti.

El Hüseyin hastanesindeki yangın, dün gece geç saatlerde hakimiyet altına alınabildi.

Yangında 60'tan fazla bireyin de yaralandığı açıklandı.

Yangının ardından Irak Başbakanı Mustafa Kazımi bakanlarıyla acil buluşma yaptı ve Nasıriye'de görev yapan sağlık ve sivil korunma müdürlerinin görevden alınması emrini verdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada yangın çıkan hastanenin müdürünün görevden alınacağı ve hakkında nezaret kararı çıkarıldığı da belirtildi.

Reuters, hastane önünde bir araya gelen hiddetli hasta yakınlarının polisle çatıştığını ve iki polis taşıtının ateşe verildiğini aktardı.

Sağlık yetkilileri hastanedeki Kovid kısmının 3 ay evvel inşa edildiğini ve 70 yatak kapasiteli olduğunu, yangın başladığı sıradaysa yataklardan 63'ünün dolu olduğunu bildirdi.

Nisan ayında da başşehir Bağdat'da Kovid-19 hastalarının rehabilitasyon edildiği bir hastanede yangın çıkmış, en az 82 şahıs hayatını kaybetmiş, 100'den fazla şahıs da yaralanmıştı.

Son dakika haberi: Irakta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 64 kişi hayatını kaybetti

Yangın sebebiyle ülkede 3 gün milli yas bülten edilmiş, Sağlık Bakanı Hasan el-Tamimi de istifa etmişti.

Amerika Birleşik Devletlerindeki Johns Hopkins Üniversitesi'nin bilgilerine göre Irak'ta şu ana kadar takribî 1,4 milyon koronavirüs olayı tespit edildi, 17 binden fazla şahıs da hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Teşkilatı kayıtlarına göre de takribî 40 milyon popülasyonlu ülkede takribî 1 milyon şahıs tek doz Kovid aşısı oldu.

IRAK BAŞBAKANI KAZIMİ, KOVİD-19 HASTANESİNDE ÇIKAN YANGINA AİT ACİL BULUŞMA TERTİP ETTİ

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, bazı bakanlar ve güvenlik yetkilileriyle, yeni tip koronavirüs Kovid-19 hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangını görüşmek için acil bir buluşma tertip etti.

Son dakika haberi: Irakta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 64 kişi hayatını kaybetti

Kazımi'nin basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde Kovid-19 hastalarının uyuduğu İmam Hüseyin Hastanesinde çıkan yangın sebebiyle Kazımi'nin başkanlığında bazı bakanlar ve güvenlik yetkililerin de katıldığı acil bir buluşma tertip edildiği ve bazı kararların alındığı belirtildi.

Zikar Valisi Ahmed Ğani El-Hafaci de buluşma sonrası yaptığı yazılı açıklamada, yangının sebeplerini incelemek için üst düzey bir komisyonun oluşturması ve son raporun 48 saat içinde sunularak, kamuoyuna duyurulması kararı alındığını belirtti.

Hafaci, buluşmada ayrıca, yangında hayatını kaybedenler için Zikar vilayetinde yas bülten edilmesine ve resmi çalışma saatlerinin salı gününden itibaren 3 gün zamanla askıya alınmasına karar verildiğini ifade etti.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Milliyetçi Hareket Partisi lideri Bahçeli: 'Fetullah Gülen derdest edilip ülkemize getirilmelidir