Son dakika haberi: Kanada'da Müslüman aileye korkunç saldırı! 4 kişi feci şekilde can verdi

Son dakika haberi: Kanada'da Müslüman aileye korkunç saldırı! 4 kişi feci şekilde can verdi

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde hakikatleşen ve bir minibüs sürücüsünün vasıtasını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdüğü hamlenin, İslamofobik sebeplerle yapılmış olabileceği…

London Polis Şefi Steve Williams, tertip edilen basın buluşmasında, dün gece hakikatleşen ve aynı aileden 4 bireyin can verdiği, 1 çocuğun ağır yaralandığı vakaya ait, "Kurbanların, İslam inancından dolayı bu hücumda hedef alındığına inanıyoruz." dedi.

Hamlenin maksatlı bir eylem olduğuna inandıklarını kaydolan Williams, aynı aileden 4 bireyin yaşamını kaybetmesini "devirici bir kayıp" olarak niteledi, hamle hakkında bilgisi olan yurttaşların yetkilileri aramaları çağrısında bulundu.

Son dakika haberi: Kanadada Müslüman aileye korkunç saldırı 4 kişi feci şekilde can verdi

"BU, KANADA TOPRAĞINA MÜTEVECCİH BİR TERÖR HAMLESİDİR"

Ülkenin ileri gelen Müslüman sivil toplum teşkilatlarından Kanada Müslümanları Milli Konseyi NCCM tarafından mevzuyla alakalı yapılan yazılı açıklamada da, Müslüman aileye müteveccih vahim hücumdan dolayı korkuya düşüldüğü kaydolunarak adalet çağrısında bulunuldu.

NCCM Başkanı Mustaa Farooq, "İddiaya göre bir adam otomobiline bindi, yolda yürüyen Müslüman bir aileyi gördü ve yaşamayı hak etmediklerine karar verdi. Onları tanımıyordu. Bu, Kanada toprağına müteveccih bir terör hamlesidir ve bu biçimde ele alınmalıdır. Hükümeti, terör yargılamalarını göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere, saldırganı kanunların izin verdiği miktarda suçlamaya çağırıyoruz." ifadelerini paylaştı.

Farooq, 2017 senesinde Quebec City'de 6 bireyin can verdiği, 5 bireyin yaralandığı cami hamlesini anımsatarak, Kanada'daki Müslümanların İslamofobik şiddete bilindik hale geldiğini belirtti ve "İslamofobi sebebiyle bu ailenin kaybı uzun müddet derinlere inecek bir acı olacak. Ama bu efkâr, bizim adaletderi ve başkalaşımdan yana olduğumuzun tabanı olsun." dedi.

Son dakika haberi: Kanadada Müslüman aileye korkunç saldırı 4 kişi feci şekilde can verdi

AYNI AİLEDEN 4 ŞAHIS YAŞAMINI KAYBETTİ

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde, dün gece, vasıtasını kaldırımdaki yayaların üzerine süren minibüs sürücüsü, biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 bireyin vefatına ve 9 yaşındaki bir erkek çocuğunun da ağır yaralanmasına neden oldu.

20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman isimli sürücü, hadisenin asıllaştığı yerden takribî 6 km uzakta Cherryhill Bulvarı'nda tutularak nezaretine alındı.
Bugün çıkarıldığı duruşmada Veltman hakkında, 4 cinayet ve bir cinayete girişimden dava açıldığı, terörizm yargılamasının da davaya ilave edilebileceği bildirildi.