Son dakika haberi... Karne tarihi ve lise sınavlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan önemli açıklama

Son dakika haberi... Karne tarihi ve lise sınavlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan önemli açıklama

Son dakika haberi... Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber'de kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, Ramazan Bayramı sonrası surat surata eğitime geçilip…

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar:

* Sağlık neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Tehlikeye girmeden eğitim, öğretimi devam ettirmeliyiz. Süreci iyi idareyebilirsek emelimiz tam mektepleri açmak olacak.

'LİSELERDE TEK BİR İMTİHAN OLACAK'

* Liselerde yüzde 40'a yakın imtihanlar bitirildi. Liselerde ikinci yarıyılda da tek bir imtihan olacak.

* Talebelerimizin yarısına yakını imtihanların zamanında yapılmasını istiyor, bir kısmı da azıcık daha erteleyin diyor. Bizim şu anda bunların ertelenmesine dair bir kararımız mevzubahisi değil.

* Biz her gün tam sınıf seviyelerinde hangi gün kaç temaslı ve pozitif var bizim çocuklarımızın ailelerinde bunların tablosuna bakıyoruz. Genel tabloya baktığımızda ailelerde görülen temaslı rakamı ile cemiyetin genelinde görülen temaslı rakamı arasında fark var. Talebelerin ailelerinde görülen temaslı rakamı daha az görünüyor.
Son dakika haberi... Karne tarihi ve lise sınavlarına ilişkin Milli Eğitim <strong>Bakan</strong>ı Ziya Selçuktan önemli açıklama
* Ulusal Eğitim Bakanlığında mektep evveli, ana sınıfı dediğimiz 5 yaş grubu var. Bizim mektep evveli eğitim müesseselerimiz bu süreçte hep sarihti. Mektep evveli hocalarımız büyük bir özveri gösterdiler. Fakat bu bütün kapanmada, Bilim Kurulu'nun ortaya koyduğu öneri ve öteki rakamsal bilgiler, bize bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki mekteplerin de bir müddet kapanması gerektiğini gösterdi. Biz buna uyduk. Anaokulularla alakalı Sayın Bakanımızla bir telefon görüşmesi yaptık, bir değerlendirme sürüyor. Muhtemelen yarın bir açıklama olur.

* Hocaların aşılanması 24 Şubat'ta başladı. En son 425 bin hocamıza buluşma açıldı. Hocalarımızı aşılamaya devam ediyoruz.

* Çocuklar dijital dünyada doğdular. Bizden daha iyi odaklanıyorlar. Burada ehemmiyetli olan şu gereken eğitimsel ihtiyatları almalıyız. Çocukların bilme kaybı elbette oluyor. Ama surat surata eğitimde de hakikatleşiyordu. İmtihan evveli gidip hocalarından surat surata eğitim alabilirler. Bitirme çalışmalarını biz geçmişten beri sürdürüyoruz.

'KARNELER 2 TEMMUZ'DA VERİLECEK'

* Her bir çocuğumuz için bitirici kitaplarımız var. Çalışmalar yazın da devam edecek. Biz 2 Temmuz'a kadar dedik. Ama dileyen veliler çocukların yaz mektepleri matematik kamplarıyla desteklenmesi mevzusunda suratlarca aktiflik görecekler. Karneler 2 Temmuz'da verilecek. Tutkumuz surat surata verebilmek.

* Salgın sürecinde talebelere 750 bine yakın 25 GB interneti olan tablet dağıttık.

* Bütün kapanma sürecinde hocalar ve mektep müdürleri mektebe gitmeyecek.

* Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak akademik sarihleri süratlice kapatabiliriz. Ama sosyal duygular, problemlerin iyileştirilmesi, bunlar uzun soluklu mevzular. Çocuk sosyal açıdan problem yaşarsa derslerinde de yaşar. Evvel o kısım çok ehemmiyetli. Lise talebeleri üzerinde yaptığımız araştırmada yatmakta mesele yaşayan, beslenmede mesele yaşayanlar olabiliyor.  Psikolojik danışmanlarımız ve kılavuz hocalarımız var. 

 * Uzaktan eğitimi idaremek, surat surata eğitimi idaremekten daha güç. Hocalarımız kendi çocuklarına ayıramadığı zamanları, talebelerine eğitim vermeye tüketiyor.

*  İki senelik milli destekleme programımız hazır. Bütün kapanma yarıyılında yalnızca zekasal çalışmayla olmaz. Yalnızca sosyal çalışmayla da olmaz. Beden hareket etmesi gerekli. Çocuklarımızın fiziksel egzersizler yapmasını öneriyorum. Bol bol kitap okumalarını öneri ediyorum. Ben çocuklarımızın konutta mesullük almalarını çok istiyorum. Sofra toplasınlar. Balkon yıkasınlar.

* Çocuklar, aileler konutta zorlanıyorlar. Daha Öncekinden imtihana girecek talebe rapor alıp imtihana girmek istemezdi. Şimdi konuttalar mektebi özlüyorlar. 

'20 BİN ÖĞRETMEN TAYİNİLECEK'

* Daha çok atama olması, daha çok meslektaşımızla birlikte olmak, elbette hepimizin hevesi. AK Parti yarıyılında da hep 40 bin ve üzerinde atamalar yapıldı. Bu yıl için salgından kaynaklanan bir ekip meseleler ve bütçe imkânları ile alakalı bazı problemler, tam bunlardan dolayı 20 bin kısıtı geldi, ama her zaman bizim işimiz, koşturmacamız bunun çoğalması ile arzlarda bulunmak, görüşmeler yapmak. Bizim işimiz bu. Biz hocalarımız ismine bu işin takipçisiyiz natürel ki. Her birinin umuda, işe gereksinimi var. 'Verin bizim talebelerimizi' diyorlar. Bu ne kadar hoş bir duygu ve arz. Bu mevzuda da bizim elimizden geleni aşırısıyla yapmamız gerekiyor ve bunun için çok uğraşıyoruz. Olanaklar miktarında yeni fırsatlar doğduğunda natürel ki olur, niçin olmasın. Ama şu anda 20 bin ile kısıtlıyız.