Son dakika haberi... Koronavirüs bitmeden yeni kâbus: Çin'de ilk kez bir insana H10N3 kuş gribi tanısı kondu!

Son dakika haberi... Koronavirüs bitmeden yeni kâbus: Çin'de ilk kez bir insana H10N3 kuş gribi tanısı kondu!

Dünya henüz koronavirüs salgınını yenememişken Çin'den gelen haber büyük fobi yarattı. Son dakika haberine göre ilk kere bir insana H10N3 kuş gribi teşhisi kondu. Kovid-19 salgını da aynı ülkeden,…

Çin'in doğusunda bulunan Jiangsu eyaletinden bu sabah gelen bir son dakika haberi dünyayı korkuya düşürdü. Reuters'ta yer alan son dakika haberine göre 41 yaşında bir adama H10N3 kuş gribi tanısı kondu. Bu dünya üzerinde tanı konulan ilk H10N3 kuş gribi olayı oldu.

Çin Milli Sağlık Kurulu NHC tarafından yapılan açıklamada Zhenjiang şehrinde yaşayan bir adam 28 Nisan'da yüksek ateş ve bir dizi başka bulguyla sağlık kurumuna kaldırıldı. Adama 28 Mayıs tarihinde H10N3 kuş gribi tanısı kondu. NHC, 41 yaşındaki ismi açıklanmayan şahsın virüsü nasıl kaptığıyla alakalı bilgiyi ise açıklamadı.

NHC, H10N3 ile enfekte olan başka hiçbir insan enfeksiyonu olayının daha evvel küresel olarak bildirilmediğini aktardı.

Çin Milli Sağlık Kurulu, H10N3 virüsünün kuş gribinin daha az şiddetli ve geniş çaplı yayılımı ihtimalinin düşük olduğu bir cinsi olduğunu açıkladı.Son dakika haberi... Koronavirüs bitmeden yeni kâbus: Çinde ilk kez bir insana H10N3 kuş gribi tanısı konduVirüse tutulan şahsın gidişatının istikrarlı olduğu ve sağlık kurumundan taburcu olmaya hazır olduğu ifade edildi. Adamın yakın etrafının da himaye altında olduğu ve henüz başka bir olaya tesadüfülmediği de bildirildi.

Çin'de kuş gribinin bir hayli çeşidinin faal olduğu ve özellikle de kümes hayvanlarıyla alakalı işlerde çalışan bireylerde görüldüğü öğreniliyor.

Ülkede 2016-17 seneleri arasında 300 şahsın vefatına yol açan H7N9 kuş gribi salgınından beri kuş gribinin insanlar arasında dağılmasına tesadüfülmemişti.