Son dakika haberi: Koronavirüs, göçmenler ve yüz yüze eğitim! Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Koronavirüs, göçmenler ve yüz yüze eğitim! Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen, Türkiye'nin merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu Buluşması sona erdi. Kritik buluşmada, surat surata eğitim, salgınla

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Son Kabine buluşmamızdan bu yana ülkemiz ve halkımız için çok ehemmiyetli programlar icra ettik. Açışlar reelleştirdik, temeller attık. Çok sayıda ülke idareyicisiyle telefon görüşmeleri hakikatleştirdim. Bu temaslarda ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduk. 

'ÜLKEMİZİ KORUNMA SANAYİNDE EN ÜST LİGE ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ'

Türkiye Belediyeler birliğinin tertip ettiği sergide de ülkemizin 4 bir yanından gelen gençlerimizle kucaklaştık. Bu cins programların gençlerimizin yaşadıkları şehirlerin kültürel alt yapısından spora kadar yakından ilgilenmesine vesile olduğuna inanıyorum. Yeniden gençlerimizle hasret giderdiğimiz öteki programları Ahlat ve Malazgirt'te inşa ettik. Ahlat'ın tarihimizdeki ehemmiyetine binayen burada Van gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı Külliyesini halkımıza kazandırdık.

Uzunca zamandır kumpaslı olarak katıldığımız Malazgirt Zaferi'nin merasimlerini de 26 Ağustos'ta reelleştirdik. Ertesi gün Balkanlardaydık. Bosna Hersek'e, 27 Ağustos'ta Karadağ'a yaptığımız ziyaretlerde pek çok hususu muhataplarımızla ele alma fırsatı bulduk. Bu ziyaretlerde oralarda yaşayan kardeşlerimizin bize gösterdiği samimiyetin hala kalbimizin beraber çarptığının misalidir. Akıncı'nın Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim merasimini yaptık. Akıncı sayesinde bu teknolojiye sahip taşıtı bu sistemi üreten 3 ülkeden biri haline geldik. Halan devam eden projelerimizi de süratle neticelendirerek ülkemizi korunma sanayinde en üst lige çıkarmakta kararlıyız.

'YARGIYA VERDİĞİMİZ YARDIMI SÜRDÜRECEĞİZ'

Bu sene 99. sene dönümüne eriştiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı merasiminin ardından Ay Yıldız projesinin temelini attık. Ordumuzu tek çatı altında idareyebileceğimiz, etraf hassasiyetiyle öne çıkacak dünyanın en çağdaş korunma hizmetlerinden birine sahip olacağız. Bu temel atma törenin ardından Kara Harp mektebimizin merasimine katıldık. Üniversitemiz 5 senede ordumuzun insan kaynağa lüzumunu istenilen standarta gelmiştir. Eğitimlerini tamamlayan karacı teğmenlerimizi buradan tebrik ediyorum. Bu yıl adli seneyi inşası tamamlayana yeni Yargıtay binamızı da açtık. Yalnızca bugünün değil geleceğin de lüzumunu karşılayacak biçimde inşa ettiğimiz 10 bloktan oluşan yeni binamızın burada görev yapan dominant savcılarımızın da niteliğini artıracağına inanıyorum. Önümüzdeki süreçte de yeni reformlarla yargıya verdiğimiz yardımı sürdüreceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı'mızın 20 bin hoca atama merasimini 3 Eylül'de icra ettik. Cetmesi yapılan hocalarımızın her birini tebrik ediyorum. Bu ardından da yangın ve su baskın afetlerinde maruz kalan şehirlerimizden Rize'ye hareket ettik. İlk olarak Avrupa'dan gelip Rize-Mardin hattındaki İyidere İkizdere ve Hurmalı Tünellerini hizmete açtık. Cumartesi de Rize için Salarha merasiminin açılışı ile merkezdeki kentsel değişim projesinin temel atma merasiminde hemşerilerimizle bir araya geldik.

ORMAN YANGINLARI VE SU BASKIN FACİALARI

Kabine buluşmamızda da salgından, güvenliğe, afetlerden yeni turizm sezonuna çevrelice istişare ettik. Bu ülkenin geleceği ve halkı için çalışan üreten herkesten razı olsun. 2023 maksatlarımıza erişerek bu gayretleri taçlandıracağız. Salgınla gayretimizin sürdüğü bu yarıyılda afetlerin yol açtığı can ve mülk kayıplarının acısını hissettik. Güney sahillerimizde tesirli olan orman yangınlarının yanı gizeme, hayvanlar konutlar seralar da yıkım oldu. Yangınların söndürülmesinin hemen ardından hasarların karşılaması için çalışmalar başladı. Şimdiden bitirilip teslim edilen konutlar var. Emelimiz 1 seneye kadar inşa edilecek yapıları tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmektir. Hayatını kaybeden 82 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Halen kayıp olan 15 vatandaşımızın arama çalışmaları devam ediyor. Bozkurt'ta ilçeye basmakalıpta 1 senede yağan yağış yalnızca 2 günde düştü. Bu inanılmaz gidişat yüksekliği 5 metreyi bulan su baskın baskınlarına neden oldu.

AFET BÖLGESİNE 287 MİLYON TL TAHSİSAT

Yaşanan faciayla gayret için tüm bakanlıklarımızın, belediyelerimizin sivil kuruluşlarının olanaklarını seferber ettik. 10 binin üzerinde personel ve lüzum olan vasıta reelle trajedi bölgelerine sanki çıkartma yaptık. Avrupa ülkelerinde yaşanan su baskın trajedilerinin ardından aylarca atılamayan atıkları 1 ayda pakledik. Vatandaşlarımızın çoğu su baskın baskının ardından bir daha asla geri dönemeyecekleri binaları, caddeleri devlet işbirliği ile tekerrürden yaşanabilir hale getirdik. İçişleri Bakanımız, Etraf ve Şehircilik Bakanımız gereksinime göre öteki bakanlarımız afet bölgesine sanki kamp kurmuştur. Su ve elektrik altyapısı neredeyse tamamen çalışılır hale getirilmiştir. Su Baskından etkilenen 3 şehirde 509 milyon hasar ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar afet bölgesine 287 milyon tahsisat aktarılmıştır. Dayanak kampanyasında bir araya gelen tutar 345 milyon lirayı buldu.

Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden bu trajedinin izlerini silmekte kararlıyız. Temel yiyecek maddelerinden barınmaya insanımızın her lüzumu anında karşılanmıştır. Su Baskın bölgesinde hasar hemen tespit edilip proje ve inşa düzeyine geçilmiştir. Yaşadığımız yangın ve su baskın olayları ülkemizin afetlere karşı her zaman en üst seviye hazır bulunmasının ehemmiyetini göstermiştir. Afetlerin tamamen ortaya çıkmasını yasaklamak insan ebadını aşıyor. Türkiye gerçekten kapsamlı ve işler afet müdahale tasarısına sahiptir. Bu tasarı yaşanan her deneyim ile geliştirilmektedir. Son senelerde yaşanan afetlere son yarıyılda daha süratli ve aktif müdahaleyi elimizdeki tasarıya borçluyuz.

'TÜRKİYE DEVAMLI GELİŞMESİNİ SÜRDÜRDÜ'

Geçtiğimiz yıl dünya her türlü ekonomik açıdan oldukça güç bir yarıyıl yaşadı. Krizin tesirlerini eksiltmek için genişleyici siyasetlere yöneldi. Böylesine güç bir yarıyılda Türkiye salgının negatif tesirlerine karşı son derece zaferli oldu. 2020 senesinde 1,8'lik sihrime kaydederek G20 ülkeleri arasında bu galibiyeti elde eden bir kaç ülkeden birisi olduk. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana iç ve dış konjonktürde yaşanan tüm kasvetlere karşın devamlı gelişmesini sürdürdü. Senenin ilk çeyreğinde senelik 7,2 ikinci çeyrekte 21,7 oranında sihrime sayısına eriştik. Türkiye bu sayılarından ardından dünyada İngiltere'nin ardından 2. sırada yer aldı. Bu yarıyılda sabit sermaye yatırımlarımızın %3 oranında gelişmesi oldukça neşelendiricidir. Bu yatırımlar imal kapasitemizi artıracaktır.  

'DÖVİZ REZERVİMİZ 118 MİLYAR DOLARI AŞTI'

İhracatımızın rekor kırmaya devam ediyor. Ağustos ayında ihracatımız 207 milyar doları aştı. Seyahat kazançlarımızın senelik %31 oranında çoğalarak cari harekâtların iyileşmesinde ehemmiyetli rol oynadı. Beynelmilel rezervlerimiz emin biçimde çoğalıyor. Döviz rezervlerimiz özellikle ana muhalefet buraya iyi baksın; 27 Ağustos itibariyle 118 milyar doları aşmış vaziyettedir. Bu senenin ilk yarısında artan istihdam 1,5 milyon şahsa çıkarak salgın evveli yarıyılını aşmıştır. Programlarımızı, niyetlerimizi aralıksız aktüelliyoruz. Önümüzdeki 3 yılın orta vadeli programımızı Resmi Gazete'de dün yayınladık. Programda temel emelimiz yüksek katma bedelleri önleyerek ülkemizin gelişmesini artıracak siyasetlere sürat vermektir.

ERDOĞAN AÇIKLADI! SİHRİME GAYEYİ YÜZDE 9

Gelişmenin finansmanını ise yurt içi tasarruflar ve doğrudan beynelmilel yatırımlarla yapmaya çalışıyoruz. Enflasyonun tek haneli sayılara düşmesine kastediyoruz. Sihrime Türkiye'nin gayelerine erişmesinin temel koşuludur. Bu seneyi %9 ortamında gelişmeyle kapatmayı ümit ediyoruz. Ekonominin senelik %5,3 oranında gelişmesini öngörüyoruz. Bu gelişmenin nitelikli kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için makro ekonomik balansları gözeden bir kalkınma modeli uygulayacağız. Sanayi sektöründe teknoloji seviyesi yüksek sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz. Teknoloji odaklı sanayi hücumu destekleyerek yenilikçi finansman modelleri koruyacağız. KOBİ'lerin dijital mutasyon projelerine daha çok katkı sağlayacağız. Yeşil uzlaşma eylem tasarıyı güzergahında gereken adımları atacağız.