Son dakika haberi: Kripto para piyasasında deprem yaşanıyor

Son dakika haberi: Kripto para piyasasında deprem yaşanıyor

Kripto parası piyasasında sanki çöküş yaşanıyor. Bitcoin dakikalar içinde yüzde 17 düşerek 43 bin dolar seviyesine geriledi. Bu büyümeyle beraber altcoinlerde de ciddi düşüş görüldü. Bitcoin 18.15 haysiyetiyle

Kripto para piyasasında yaşanan bu dalgalanma, sosyal medyayı da karıştırdı. Yatırımcılar düşüşün neden asıllaştığını kavramaya çalışıyor.

Bitcoin Temmuz ayından bu yana yükseliş trendindeydi ve 53 bin seviyesine kadar erişmişti. 

ETHEREUM VE SOLANA DA DÜŞTÜ

Kripto para piyasasının lider coinlerinden Ethereum ve Solana da düşüşten kısmetini aldı. 4 bin dolar seviyelerine kadar yükselen Ethereum, 3 bin dolara kadar düştü. Ayrıca son 2 ayda 30 bin seviyesinden 195 bin dolar seviyesine çıkan Solana da 130 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoinin düşüşünün duraklamasının ardından Solana 160 bin dolara kadar yükseldi.

Son olarak Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin'i legal para üniteyi olarak kabul etti. Yeni kanuna göre Bitcoin'i kabul etmeyen firmalar cezalandırılacak. 3 Bitcoin yatırım yapan yabancılara ise oturma izni verilecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak tanımaya hazır olmadığını belirterek, “Bu cins kısmi para ünitelerini mali taşıtlarla bir yakalamak ekonomik sisteme sadece hasar verir" iletiyi vermişti.

TEKERRÜR YÜKSELECEK Mİ?

Kripto para borsasındaki dalgalanmanın ardından analist Yusuf Topçu, Hürriyet.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

Kripto piyasasındaki düşüşü değerlendiren Topçu'nın iletileri şöyle;

Kripto para piyasalarında 7 Eylül 2021 tarihi bir dönüm noktası olabilir mi suali yatırımcıların usunda dönüp duruyor. 4 senede bir gelen ayı piyasası temennisi bu 2021 senesinin bahar aylarında yinelenmiş, en büyük gösterge kripto para Bitcoin $64.000 seviyelerinden $28.000’lere kadar gerilemişti. Temmuz ayında dipten dönüş hareketine başlayan BTC’de $52.000’e kadar %90’a yanaşan bir yükseliş, seçenek coin olarak adlandırılan bir hayli kripto parada ise çok daha yüksek oranda, sürat kesmeyen bir yükseliş yaşanmıştı. Senenin son çeyreğinde bugün takip edilen sert satışlarla Bitcoin akşam saatlerinde $42.800 seviyesi görüldü. BTC maliyeti akşam saatlerinde $46.000-$47.000 ardına maliyetleniyor.

GÖZLER FED BULUŞMALARINDA

3 aydır yaşanan çoğalışla mukayese etildiğinde getirilerin sadece bir kısmı geri verilmiş gidişatta. Dolayısıyla hakikat sual işareti majör denilebilecek bir haber akışı olmaksızın yaşanan bu sert satışın devam edip etmeyeceği. Burada da gözler her zamanki gibi Fed buluşmalarında olacak. 2023’deri evvel faiz artırmamasına kesin gözüyle bakılan bir Fed siyaseti olan bir konjönktürde kripto para piyasalarında sürekli devam edecek bir ayı piyasası temennisi çok hakikatçi olmayabilir. 12 seneyi yıkan Bitcoin’in de tarihinde kısa süreli bir hayli mağlubiyet sonrasında tekerrürden kuvvetlenerek yoluna devam ettiğine tanık olduk.

Küresel ölçekte enflasyon teması tüm mahsullerde devam ediyor. Sadece finansal piyasalarda değil Amerika Birleşik Devletleri ev maliyetleri gibi ehemmiyetli bir hayli varlığın maliyetlerinde rekor seviyeler yenileniyor. Tüm mahsullerin maliyetlemesi enflasyon maliyetlemesi desek çok da yanlış olmaz.

Dolayısıyla köklü ve ani bir Fed siyaseti farklılığı, veya son yarıyılda kezlerce tekerrür edilen ‘geçici’ enflasyonun gerçekten süratli bir biçimde geçtiğine tanık olmadan kripto paraların uzun süreli ve kalıcı düşüşler yaşamasını beklerken iki değil üç kere düşünmek gerekebilir.

 

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın