Son dakika haberi... Kritik Kıbrıs zirvesi sona erdi Guterres: Ortak zemin bulamadık, vazgeçmeyeceğiz

Son dakika haberi... Kritik Kıbrıs zirvesi sona erdi Guterres: Ortak zemin bulamadık, vazgeçmeyeceğiz

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’deki 5+1 gayri fotoğrafı Kıbrıs konferansının ardından açıklamalarda bulundu.Guterres, 'Fotoğrafı röportajlar için yine görüşeceğiz' dedi.

Birleşmiş Milletler BM liderliğinde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs mevzulu konferansın son gün seansı yapıldı.

Cenevre'de kritik Kıbrıs doruğu sonrası BM Genel Sekreteri Guterres açıklamalarda bulundu.

Dorukta ortak taban bulunamadığını belirten Guterres, 'Fotoğrafı röportajlar için yine görüşeceğiz' dedi.

Guterres, yaptığı açıklamada, "Kıbrıs sualin çözümü için fotoğrafı görüşmelerin başlaması için yeterli ortak taban bulamadık. Diyaloğu sürdürmek ve pozitif neticeler elde etmek için elimizden geleni yapma mevzusunda kararlıyız" dedi.

Son dakika haberi... Kritik Kıbrıs zirvesi sona erdi Guterres: Ortak zemin bulamadık, vazgeçmeyeceğiz

'TARİHİ EHEMMİYETE SAHİP'

Son büyümeleri değerlendiren CNN TÜRK Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge, dorukta KKTC'nin ilk kez beynelmilel alanda fotoğrafı tanınma arz ettiğini belirtti.

Bilge, KKTC'nin bu adımının tarihi bir ehemmiyete sahip olduğunun altını çizdi.

Doruğun ilk iki gününün çok yoğun pazarlıklara sahne olduğunu belirten Bilge, KKTC'nin çözüm için 6 maddelik bir tasarı sunduğunu, bu tasarının en ehemmiyetli özelliğinin iki tarafın da hakimliğinin tanınması gerektiğine vurgu yapması olduğunu belirtti.

Cenevre'deki Kıbrıs mevzulu konferans 27 Nisan'da başlamıştı.

Son dakika haberi... Kritik Kıbrıs zirvesi sona erdi Guterres: Ortak zemin bulamadık, vazgeçmeyeceğiz

İŞTE 6 MADDELİK TEKLİF

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar tarafından Guterres'e sunulan teklifin maddeleri şöyle;

1- Genel Sekreter, Güvenlik Konseyinin iki tarafın denk beynelmilel statüsünün ve hakim denkliğinin güvence altına alındığı bir kararı kabul etmesi için inisiyatif alacaktır. Böyle bir karar, mevcut iki devlet arasında iş birliğine dayalı bir ilişki kurulması için yeni bir esas oluşturacaktır. ​​​​​​

2- Yukarıyada belirtilen tertip etmeyle iki tarafın denk beynelmilel statüsü ve hakim denkliği sağlandıktan sonra, BM Genel Sekreteri himayesinde karşılıklı olarak kabul edilebilir bir iş birliği uyuşması oluşturmak için netice odaklı ve muhakkak bir zaman aralığına dayalı mülakatlara başlayacaklardır.

3- Röportajlar, iki bağımsız devlet arasındaki gelecekteki ilişkilere, mülkiyet, güvenlik ve hudut tertip etmesinin yanı gizeme AB ile ilişkilere odaklanacak.

4- Röportajlar, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin yanı gizeme uygun olduğu hallerde, gözlemci olarak AB tarafından desteklenecektir.

5- Rastgele bir uyuşma bağlamında, iki devlet karşılıklı olarak birbirini tanıyacak, üç Garantör Devlet bunu destekleyecektir.

6- Bu röportajlar neticesinde varılacak rastgele bir uyuşma, iki devlette ayrı olarak eşzamanlı halkoylamasılarda onaya sunulacaktır.