Son dakika haberi: Libya'yla deniz yetki alanları anlaşmasına sağlam teminat! 'Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklı olacak'

Son dakika haberi: Libya'yla deniz yetki alanları anlaşmasına sağlam teminat! 'Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklı olacak'

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, teknokrat isimlerden oluşan yeni hükümet listesini güvenoyu için Tobruk merkezli Temsilciler Meclisine sunduklarını açıkladı. Dibeybe ayrıca, sorulan bir…

Başbakan Dibeybe, başşehir Trablus'ta tertip ettiği medya toplantısında hükümet kurma çalışmalarıyla alakalı son vaziyeti paylaştı.

Dibeybe, "Yeni hükümet listesi önerinini Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanlığına bu sabah sunduk. Libya hükümeti, teknokrat isimlerden oluşuyor ve Libya'nın tüm renkleri, aşiretleri ve bölgelerini temsil ediyor." diye konuştu. Başbakan, kabinede yer alan isimleri ise izah etmedi.

Abdulhamid Dibeybe, Libya Politik Diyalog Forumu (LSDF), Tobruk Temsilciler Meclisi (TM), Libya Devlet Yüksek Konseyi ile istişarelerde bulunduklarını, bu süreçte görüştükleri milletvekillerinin hükümete güvenoyu vereceklerinden emin olduğunu aktardı.

Hükümetteki bakanların seçimi için kendilerine 3.000 kadar öz geçmiş eriştiğini, bunlardan 2 bin 300'ünü gözden geçirdiklerini söyleyen Dibeybe, "Libya halkı hayatsal krizler yaşıyor ve bizler bu meseleleri gidermek için çalışıyoruz. Hükümet kurulduktan sonra halkın lehine cesaretli kararlar alacağız." dedi.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ İMTİYAZLI"

Dibeybe, ANADOLU AJANSI muhabirinin Türkiye ile ilişkilere yönelik suali üzerine, "Türkiye ile ilişkilerimiz imtiyazlı olacak. Türkiye ekonomik ortağımız ve biz bu ortaklığı destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında 27 Kasım 2019'da imza adan uzlaşma muhtırasını anımsadan Dibeybe, "Libya-Türkiye deniz yetki alanlarını sınırlandırma uzlaşma muhtırası çok ehemmiyetli bir anlaşma ve meselesiz devam edecek." dedi.

LİBYA'DA POLİTİK SÜREÇ

Ülkedeki krize politik çözüm için Birleşmiş Milletler (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER) liderliğinde 5 Şubat'ta Cenevre'de toplanan Libya Politik Diyalog Forumu toplantısında, 24 Aralık 2021'de yapılması tasarılanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici idarenin Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'nin yol haritasına göre, 24 Aralık'taki başkanlık ve meclis seçimlerine kadar başbakanlık yapacak Dibeybe'nin, en geç 26 Şubat'a kadar kabinesini oluşturması ve güvenoyu almak için Temsilciler Meclisine sunması gerekiyordu.

Hükümet listesi şimdi önüne gelen TM'nin de aynı şekilde 21 gün içinde, başka bir deyişle en geç 19 Mart'a kadar tüm hükümeti mecliste tek seferde güvenoyuna tabi tutması koşulu koşuluyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'nin yol haritası, benzer süreçlerde olduğu gibi TM içindeki çekişmelerden dolayı bakanlar kurulu listelerinin güvenoyu alamaması ihtimaline karşı hükümetin son olarak LSDF'de görüşülmesini öngörüyor.

Yol haritasına göre, hükümetin güvenoyu almasının hemen peşinden yeni Başbakan'ın kabinesi, Başkanlık Konseyi ve Başkan'ın yetkileri başlıyor ve öncelikli görevleri de ülkeyi seçimlere götürmek olarak öngörülüyor.