Son dakika haberi: Macron duyurdu: Barkhane Operasyonu sona erecek

Son dakika haberi: Macron duyurdu: Barkhane Operasyonu sona erecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika'nın Sahel bölgesinde 2014'ten bu yana devam eden "Barkhane Harekâtı"nu sona erdireceklerini bildirdi.

Macron, G7 doruğu evveli tertip ettiği basın buluşmasında, ülkesinin bölgedeki askeri varlığının derin bir mutasyondan geçmesinin bir parçası olarak "Barkhane Harekâtı"nu sonlandıracaklarını belirtti.

Bölge ülkelerinin ordularına destek ve iş birliği biçiminde bir harekâtı olası kılmak için bu kararın alındığını dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı, bu başkalaşımla alakalı takvimin haziran sonunda açıklanacağını ifade etti.

Macron, Fransa'nın askeri olarak 8 seneden fazladır Sahel bölgesinde varlık gösterdiğini, çok rakamda Fransız askerinin bu bölgedeki harekâtlarda hayatını yitirdiğini andırdırdı.

Amerikalı ve Avrupalı bağlaşıklarıyla yapılan istişareler sonrası Sahel'de Barkhane'nin yerini bölge ve Avrupa ülkeleri askerlerinden oluşan beynelmilel bir eforun alacağı bilgisini paylaşan Macron, "Fransız ordusu bu eforun bel kemiği olacak." dedi.

Macron, bununla beraber bölgedeki Fransız askerlerinin rakamının eksileceğini, bazı üslerin kapatılacağını belirterek bu kararın Çad ve Mali'de yaşanan son büyümelerle ilişkili olmadığının altını çizdi.

Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" adlı askeri harekatın ardından 1 Ağustos 2014'te "Barkhane Harekâtı"nu başlatmıştı. Günlük maliyeti 1 milyon avro olan Barkhane Harekâtı"nda 5 binden fazla Fransız askeri misyon yapıyor.

Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle çabaya destek için oluşturulan "G5 Sahel Eforu" ismi verilen 5 bin şahsiyet ordunun kurulmasına Fransa liderlik etmişti.

Fransız Barkhane eforları, Mali'de 3 Ocak'ta tertip ettikleri hava atağında 19 sivilin vefatına yol açmıştı.