Son dakika haberi: Montrö bildirisine imza atan 10 emekli amiral gözaltına alındı

Son dakika haberi: Montrö bildirisine imza atan 10 emekli amiral gözaltına alındı

Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı kavgaların ardından ‘deklarasyon’ yayımlayan 104 emekli amirale başlatılan soruşturma kapsamında harekete geçildi. Bu sabah saatlerinde deklarasyona imza…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bazı emekli amirallerin açıklamasına ait soruşturması kapsamında 10 kuşkulu nezaretine alındı. Nezaretine alınan emekli amirallerin Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Ender Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal olduğu tanımlandı.

Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemşehir Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey'in ise 3 gün içinde emniyete başvuru etmeleri için bildiri yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Montrö Boğazlar Kontratı ile alakalı münazaralara ve bir tarikatta görüntülenen cübbeli-sarıklı tuğamirale tepki gösteren 104 emekli amiralin gece yarısı bildirisi, Ankara’da tansiyonu yükseltti. Deklarasyonda kullanılan ifadeler, muhtıra çağrışımı ve demokrasi dışı arayış olarak açıklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlıoldukları bireylerin tespiti ve legal gereğinin takdir ve ifası emeliyle re’sen soruşturma başlatılmıştı.

DEKLARASYONDA NELER VAR?

104 emekli amiralin münazaralara yol açan deklarasyonunda özetle şu ifadeler yer aldı:

* “Yüce Türk Ulusuna, son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse beynelmilel antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Kontratı’nin münakaşaya açılması evham ile karşılanmaktadır...Türkiye’nin haklarını en iyi biçimde gözeten Montrö; yalnızca Türk Boğazları’ndan geçişi tertip eden bir kontrat değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki bütün dominantlık haklarını geri kazandıran, Lozan Sulh Antlaşmasını bitiren büyük bir diplomasi başarıyıdır. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin esas dokümanı olup Karadeniz’i sulh denizi yapan kontrattır.

* Montrö, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nda tarafsızlığını gözetmesine imkân yaratmıştır. Bu ve eşi sebeplerle, Türkiye’nin bekasında ehemmiyetli bir yer yakalayan Montrö Kontratı’nin müzakere mevzusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden sakınılması gerektiği kanısındayız. Öteki taraftan; son günlerde medyada ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez kalitedeki bazı görüntüler, haber ve kavgalar ömrünü bu işe adamış bizler için çok derin bir yeis kaynağı olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri ve özellikle Deniz Güçlerimiz son senelerde; çok şuurlu bir FETÖ atağı yaşamış ve çok kıymetli kadrolarını bu adi kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en ehemmiyetli ders; Türk Silahlı Kuvvetleri’nın, tüzüğün değişmez, değiştirilmesi öneri edilemez esas kıymetlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

* Bu mazeretlerle, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Deniz Güçlerimizi bu bedellerin dışına çıkmış, Atatürk’şan çizdiği modern rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını ayıplıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte misalleri olan, depresyonlu ve bekası için en riskli hadiseleri hayata tehlike ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.”