Son dakika haberi... Pınar Gültekin cinayetinde 'sigara izmariti' detayı!

Son dakika haberi... Pınar Gültekin cinayetinde 'sigara izmariti' detayı!

Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından boğularak öldürülüp, cesedi varilde yakılan Pınar Gültekin’in vefatıyla alakalı Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Avcı’nın annesi Ayten A., babası Selim…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı talebesi Pınar Gültekin, 16 Temmuz günü kayboldu. 5 gün sonra yapılan soruşturmanın ardından Pınar’ın daha önceki sevgilisi Cemal Metin Avcı, çıkan tartışmada genç kızı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Pınar’ın kısmen yanmış cesedine erişildi. Pınar, memleketi Bitlis’in Hizan ilçesinde toprağa verildi. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, çıkarıldığı duruşmaca ’canavarca hisle ve işkence sürükleterek adam öldürmek’ suçuna hapsedildi. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden, abisiyle aynı zamanda bağ evinde olduğunu tespit edildi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca tutuklandı. Geçen 15 Şubat’taki mahkemede, Mertcan Avcı, imza atma mükellefliği ve yurt dışı çıkış yasağıyla beraber tahliye edildi.

Hunharca cinayete kurban giden Pınar Gültekin’in ailesi avukatları Rezan Epözdemir aracılığıyla maznun Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten A., babası Selim A. ve Şükrü Gökhan O’.nun kabahat kanıtlarını yok etme, saklama ve değiştirme kabahatini işlediğini belirterek davacı oldu.

Pınar Gültekin cinayetini soruşturan Muğla Cumhuriyet Savcılığı kuşkulular hakkında 2 Ekim’de ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Epözdemir ise karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren Muğla Barış Ceza Dominantlığı de itirazın kesin olarak reddine karar verdi ve Muğla Barış Ceza Dominantlığı’nin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı’nca kanun yarına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kararı bozarak 3 kuşkulu hakkında iddia belgesi tertip edilmesine karar verdi.

İZMARİTTE Deoksirübo Nükleik Asit

Kararda, İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı’nca tertip edilen 18 Ağustos 2020 tarihli raporda, hadise yerinde bulunan bir varil içerisinden ele geçirilen sigara izmaritlerinin kuşkulular Şükrü Gökhan ve Ayten A.’nın Deoksirübo Nükleik Asit profiliyle geçimli olduğunun tespit edildiği kaydolundu.

Kararda, kuşkuluların, dosyadaki mevcut tespit ve kanıtlar ışığında, isteyerek öldürme hadisesinden sonraki bir zaman diliminde hadise mahalline gittikleri istikametinde şüphe bulunmayan ve orada bulunma nedenlerini açıklama noktasında paradoksa düştüğü, haklarında 5271 rakamlı CMK’nın 170/2. maddesi uyarınca iddia belgesi tertip edilebilmesi için yeterli kuşku bulunduğu, kuşkululara yüklenen kabahatin işlenip işlenmediğinin, lehine ve aleyhine bir araya gelecek tüm ispatların duruşmaca, beraber tartışılıp değerlendirilmesi neticeyi tanımlanması gerektiği anlaşılmakla, kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karara müteveccih itirazın bu güzergahtan kabulü yerine yazılı biçimde reddine karar verildiğine yer verildi.