Son dakika haberi: Rusya'dan domates-biber ithalatı kararı

Son dakika haberi: Rusya'dan domates-biber ithalatı kararı

Rusya Tarım Mahsulleri Teftiş Ajansı Rosselhoznadzor, Antalya ve İzmir'den domates ile biber ithal edilmesine ait kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu.

Rosselhoznadzor, Aralık 2020'de Antalya ve İzmir'den domates ile biber sevkiyatına getirilen yasağı yarından itibaren geçerli olmak üzere tamamen kaldırdı.

BAKANLIKTAN GARANTİ

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, müesseseden yapılan açıklamada, "Rosselhoznadzor, Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Yiyecek ve Hakimiyet Genel Müdürlüğü'nün verdiği garantiye istinaden 9 Eylül 2021 tarihinden itibaren Türkiye'nin Antalya ve İzmir kentlerinden domates ve biber ithalatına müteveccih geçici kısıtlamaları kaldırıyor" dendi.

Rosselhoznadzor, kararın Avrasya Ekonomik Birliği'ne aza ülkeler tarafından karantina nesneleri kabul edilen nesnelerle enfekte olan domates ve biberlerin Türkiye'den Rusya'ya tedarikini önlemek için yapılan çalışmalar hakkında Türk tarafının sunduğu dokümanların araştırılması neticesinde alındığını vurguladı.

Rosselhoznadzor, Aralık 2020'de Antalya ve İzmir'den domates ve biber tedarikine kısıtlamalar getirmişti. Kararın mazereti olarak bu bölgelerden getirilen mahsullerde domates kahverengi meyve kırışıklık virüsü, domates kirli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü görülmesi gösterilmişti.