Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan o iddialara belgeli yanıt

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan o iddialara belgeli yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 rehabilitasyonu görürken yaşamını kaybeden Cemal Küçükşahin'in vefat raporuyla alakalı iddialara Twitter hesabından cevap verdi. Bakan Koca, Küçükşahin'in…

“Buradan bilgilerin eminliğini kuşkulu hale getirmenin kimseye bereketi yoktur” diyen Bakan Koca, Küçükşahin'in iddialarına dokümanlarla cevap verdi.

Bakan Koca'nın açıklaması şu biçimde;

Bugün bir hasta yakınının sosyal medyadan paylaştığı vefat evrakı ile Covid-19 rehabilitasyonu gören bir hastamızın vefat dokümanında yazan bilgilerden yola çıkarak şahsın covid vefatının saklandığı iddia edilmektedir. Ekte hasta yakınının ve bazı politiklerin paylaştığı dokümanı ve kayıtlarımızdaki vefat evrakını paylaşıyoruz.

Müteveffa Cemal Küçükşahin bir vakıf üniversitesi sağlık kurumunda covid-19 rehabilitasyonu görürken ölüm etmiştir. Şahsın vefat evrakını tertip eden hekimimiz vefat sebebine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek vefat evrakını onaylamıştır. Vefat dokümanlarının onaylanması ve vefat sebebinin tanımlanması takip eden doktorumuzun mesullüğündedir. Ancak vefat dokümanları doktorlarımız onayladıktan sonra 3 ayrı doktordan oluşan bir üst kurul tarafından araştırılarak hakimiyet edilmekte ve bir yanılgı ya da beceriksiz olduğu düşünüldüğünde doktor bilgilendirilerek raporunu analizi istenmektedir.

"COVID OLDUĞU HALDE DOKUNULMUŞ GİBİ BİR KAYIT YOKTUR"

Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde vefat raporu doktor tarafından onaylanmış ve üst kurul analizi sonrası 2 Mayıs 2021 tarihinde doktora rapor iade edilerek hastanın covid-19 pozitif olduğu ve bunun tanıda belirtilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. Doktor de raporunu yine tertip ederek aynı gün onaylamıştır. Raporun son hali ekte sunulmuştur. Bu hasta kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır.

İddia edildiği gibi hasta covid olduğu halde dokunulmuş gibi bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen evrak defin harekâtlarının gecikmeden yapılması için son analiz yapılmadan tertip edilmiş ve analize sarih olan evraktır.

Hastanın vefat dokümanında bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının sebebi rehabilitasyonu 23 gün süren hastamızın bir zaman sonra pcr test neticesinin olumsuz çıkmış olmasıdır. Doktor burada bulaşıcı bir gidişat kalmadığına hükmetmiştir ve son karar verici doktorun kendisidir.

Özetle bir vakıf üniversitesi sağlık kurumunda rehabilitasyon görürken vefat raporunda tüm bilgilerin beceriksizsiz verilmediği bir yurttaşımızın devletimizin kayıtlarında gidişatı olması gerektiği gibi covid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin eminliğini kuşkulu hale getirmenin kimseye bereketi yoktur.

Müteveffa Cemal Küçükşahin beye Allah’tan rahmet ve beğenenlerine bu vesile ile tekerrür başsağlığı diliyorum.

Bir vakıf üniversitesi sağlık kurumunda rehabilitasyon görürken vefat raporunda tüm bilgilerin beceriksizsiz verilmediği bir yurttaşımızın kayıtlarımızda gidişatı olması gerektiği gibi covid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin eminliğini kuşkulu hale getirmenin kimseye bereketi yoktur. https://t.co/e8r9NdAfgD pic.twitter.com/cReQKINv8u

— Dr. Fahrettin Koca @drfahrettinkoca May 2, 2021