Son dakika haberi: Soma davasıyla ilgili flaş gelişme

Son dakika haberi: Soma davasıyla ilgili flaş gelişme

2014 senesinde Soma'da yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden trajedisinde karar 16 Haziran Çarşamba günü açıklanacak.

Şehit madencilerin yakınları ve avukatlar, duruşma salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezine, kimlik hakimiyeti ile alındı.

Bozma kararı sonrasında görülen ikinci duruşmaya maznunlar Can Gürkan, SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Akhisar Ağır Ceza Duruşması'nde 24 Mayıs'taki mahkemede madenci yakınlarının avukatlarının "reddi egemen" arzı kabul edilmemişti. Bir üst duruşma olan Manisa 1. Ağır Ceza Duruşması'ne taşınan aynı arz buradan da yalanlandı.

Madenci yakınlarının avukatları, tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı'nın SEGBİS yoluyla mahkemede mağdurlar ismine korunma yapmasını arz etti. Duruşmaya kurulu arzı kabul etmedi.

Daha sonra mağdur avukatları da duruşma kuruludan maznunlar hakkında "şuurlu taksirle vefata neden olma" kabahati yerine "mümkün kasttan vefata neden olma" kabahatiyle karar vermesini beklediklerini dile getirdi.

Laf alan madenci yakınları duruşma kuruludan adaletli bir karar vermesini temenni ettiklerini ifade etti.

Tutuksuz maznun Can Gürkan ailelerin acısını kavradığını belirterek, "Ben hayatta kimseye makûsluk yapmadım. Hakkımda hapsetme kararı çıktığını bildikten sonra Soma’ya gelerek teslim oldum. 2 sene süresince olmayan bir yangını bildiğim iddiasıyla ortada ispat olmamasına karşın tutuklu kaldım. Sonrasında yangın olmadığı ortaya çıktı." dedi.

Sahibi olduğu maden ocağından gelen yatırım arzlarını geri çevirmediğini vurgulayan Gürkan, şunları kaydetti:

"Teknolojik yatırımlar yapmamakla yargılandım. Teknik mevzulardan çok kavramadığım için hiçbir karara da onay vermedim, kararı çalışanımız uzman personele vazgeçtim. 2010 senesinde askerden döndükten sonra madende basmakalıpta standardın altında olsa metan olduğunu söylediler. Korktum ve hemen şirkete geldim. Oradaki mühendisler çalışılabileceğini söylemelerine karşın kapatmalarını söyledim. 20-30 senelik mühendisler bana sualin olmadığını söylediler.

En başından beri palavra konuşmadığım için rahatım. Havalandırma arz edildiğinde 1 milyon 800 bin avro bedelinde makine aldık. Hatta bir gün neden gaz maskesi yerine oksijen maskesi kullanmadığımı sormuştum. Bana gaz maskesinin daha uzun vakit kullanıldığını söylediler. Buna karşın oksijen maskesi de aldım."

Duruşma başkanı, öbür maznun avukatlarının arzlarını dinledikten sonra, davayla alakalı kararı duruşma kuruluyla oylamak üzere duruşmayı 16 Haziran'a erteledi.

MAHKEME SONRASI AÇIKLAMA

Mahkemenin ardından duruşma salonu önünde gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, duruşmanın "Mümkün maksattan" ceza vermediği takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türk Ceza Kanunu’nin 21. maddesinin 2. fıkrasının değiştirilmesi için kanun öneriyi vereceklerini söyledi.

Karar için 16 Haziran'ı bekleyeceklerini aktaran Özel, "Herkesi yeniden duruşmayı takip etmeye ve Soma için adalet temennimizi yükseltmeye davet ediyoruz. Egemen nasıl karar verecek. Aileler, anneler, eşler herkes mümkün maksadı bekliyor. Natürel yasa ile yargı arasında güçler ayrılığı var. Ben duruşmanın nasıl bir karar vereceğini telkin edemem." dedi.

OLAY VE SÜREÇ

Soma'da 13 Mayıs 2014'te, 301 maden emekçisinin vefatı, 162'sinin yaralanmasıyla sonuçlanan felaketin ardından Soma Kömür Şirketleri AŞ İdare Heyeti Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru, Firma Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı ve Emniyet Teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik hapsedilmişti.

Açılan davada, tutuklu 5 maznun ile tutuksuz suçlanan vardiya amirlerinin "mümkün maksatla öldürme" kabahatinden 301 defa 20 seneden 25 seneye, "sonucu nedeniyle ağırlaşmış yaralama" kabahatinden de 162 defa, 2 seneden 6 seneye kadar mapusla cezalandırılmaları istenmişti.

Tutuksuz maznunlar hakkında ise "taksirle birden fazla bireyin vefatıyla birden fazla bireyin yaralanmasına neden olma" kabahatinden 2 seneden 15 seneye kadar mapus cezası istenirken, bunlardan 25'i hakkında da bu kabahatleri "şuurlu taksirle" işledikleri iddiasıyla aynı aralıktaki cezanın üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması arz edilmişti.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığının, firmaların sahibi Alp Gürkan ile idareyicileri hakkında "şuurlu taksirle birden fazla bireyin vefatına ve birden fazla bireyin yaralanmasına neden olma" kabahatlerinden açtığı dava da 2017 Ocak'ta ana davayla birleştirilmişti.

Davanın 11 Temmuz 2018'deki karar duruşmasında, 5 tutuklu maznunun 15 sene ile 22 sene 6 ay arasında değişen mapusla cezalandırılmasına, 9 maznunun adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçilmesine, 37 maznunun ise salıverilmesine karar verilmişti.

İzmir Bölge Adliye Duruşması 14. Ceza Dairesi, davada yerel duruşmanın 5 tutuklu maznuna verdiği 15 ila 22 sene 6 ay arasında değişen mapus cezalarını yerinde bulmuştu. Daire, işletmenin idare heyeti başkanı Can Gürkan'ın ise yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmesine karar vermişti.

4 MAZNUN YİNE YARGILANIYOR

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 20 Ocak'ta yerel duruşmanın kararıyla alakalı yaptığı temyiz tahlilinde Can Gürkan, Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'un "şuurlu taksir derecesinde yanılgıları bulundukları" mazeretiyle haklarında verilen kararları bozmuştu. Haluk Evinç'in suçlanmasındaki noksanların giderilmesi gerektiğini de tanımlayarak yine suçlanmasına hükmetmişti.

İşletmenin idare heyeti başkanının da aralarında bulunduğu 4 maznun, Yargıtay'ın bozma kararının ardından 13 Nisan'da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yine yargılanmaya başlanmıştı.