Son dakika haberi: Tam kapanma kararını uzmanlar değerlendirdi: "Türkiye'yi rahatlatacak bir adım"

Son dakika haberi: Tam kapanma kararını uzmanlar değerlendirdi: "Türkiye'yi rahatlatacak bir adım"

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine sonrası açıkladığı bütün kapanma kararına ait ilk değerlendirmeler geldi. Uzmanlar kritik açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, CNN Türk'te Fulya Kalfa'nın programında "çok ehemmiyetli bir karar" değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Çetiner'in açıklaması şöyle:

* Metropollerde esas bazı kaidelerin; iş çıkış saatlerinde olan problemler büyük kasvet oluyordu. Bu Türkiye'yi hafifletecek bir adım. Çok ciddi bir bütün kapanma. Bir noktası daha çok ehemmiyetli, şehirler arası erişim de kapandı hakikatinde.

* Özellikle Türkiye'de hadise rakamlarının süratle çoğaldığı Doğu Karadeniz'deki bölgelerde yalıtım önerdiğimiz günden bugüne dile getirdiğimiz bir şeydi. Natürel bu bütün kapanmanın yanında bizim çok süratli bir biçimde aşılamayı da devam ettirmemiz gerekli.

"HADİSE VE ÖLÜMLERİN EKSİLMESİNE TANIK OLACAĞIZ"

Prof. Dr. Necmi İlhan'ın değerlendirmesi ise şöyle:

* Geldiğimiz evrede sayıların 5 binin altına gelmesi için bütün kapanma gerekiyordu. Metropollerin olduğu büyük şehirlerde kademeli ve elastik çalışmaya uyulmadığını ve toplu taşımada bulaşların çok olduğuna tanık olmuştuk.

* Hadise rakamının eksilmesi ve ilerleyen günlerde ağır hastaların sayılması, sonra da ölüm rakamlarının eksilmesini beklememiz olası. Şunu öğreniyoruz ki, ağır hastalar bugün hadise olanlar değil.

* Sarihçesi, ilerleyen zaman içinde hadise rakamının eksilmesi, ölümlerin eksilmesine tanık olacağız. Bunun kalıcı olması için, eğitim, ticaret ve turizm sektöründe son bir ayı hepimizin mücadeleli bir biçimde geçirmesi, direnmesi ve artık önümüzün artık sarih olmasına bakmamız gerekiyor.

"DOĞRU BİR KARAR"

Prof. Dr. Kemalettin Aydın'ın fikri şu biçimde:

* Ben kapanmayı bekliyordum. Zira sürecin yönetimi açısından önümüzdeki 3 haftayı da en ideal bir yaklaşımla bu bir siyasal karardı. Ekonomik yapımı karşılamak mı, yoksa 20-30 binlerde yaza mı girecektik? Bana göre doğru bir karar oldu.

* Bir şeyi okumamız gerekli. Hafta sonu test rakamı eksilince hadiseler de eksildi. Bayramdan sonra da bu süreç devam ederdi. Cumhurbaşkanımızın maksat koyduğu 5 binin tutulabileceğini düşünüyorum.

* Bu seferki bu kısıtlamalar insanları rahatsız edici biçimde herkesin dolandığı biçimde olmayacak. Bugünkü kaidelerin kamusal uygulamasında çok ciddi önlemler uygulanacak. Kamu çalışanları asgari seviyede işini idareyecek biçimde mesaiye gidecekler.