Son dakika haberi: Tarihteki en yalnız adam Michael Collins hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Tarihteki en yalnız adam Michael Collins hayatını kaybetti

Kanser rehabilitasyonu gören Amerika Birleşik Devletlerili astronot Michael Collins'in 90 yaşında yaşamını kaybettiği açıklandı.

Michael Collins, Apollo 11'in komuta modülünde kaptan olarak vazife yapmıştı ve kimilerince "tarihteki en yalnız adam" olarak nitelendiriliyordu.

Collins, 20 Temmuz 1969'da takım dostu Neil Armstrong Ay'da insanlık için büyük bir adım atarken, o Columbia isimli komuta modülünde tek başınaydı.

Apollo 11 tayfasından Neil Armstrong ve Edwin Aldrin'i taşıyan uzay taşıtı Ay'ın yüzeyine doğru süratle uzaklaşırken, Michael Collins Ay'ın yörüngesinde yalnız başına dönüyor ve aksi vaziyetlere müteveccih hazırladığı 117 sayfalık listeye bakıyordu. 

Yarıyılın NASA Milletle İlişkiler Yetkilisi Douglas Ward, gazetecilere verdiği beyanatta, Adem'den bu yana böylesi bir yalnızlık görmedi" ifadesini kullandı.

Son dakika: Tarihteki en yalnız adam <strong>Michael Collins</strong> hayatını kaybetti

1974 tarihli hatıralarında Michael Collins, "Son altı ayda benim saklı fobim, onları Ay'da vazgeçip Dünya'ya tek başıma dönmekti; şimdi işin hakikatini bilmek için birkaç dakikam vardı" yazmıştı.

Collins, Armstrong ve Aldrin tüm dünyanın dikkatle izlediği misyonu muvaffak olamazsa intihar etmeyeceğine karar vermişti fakat bu vazifenin yaşamda kalan tek insanı olmanın kendisini mimli bir adam haline getireceğini düşünüyordu.

Michael Collins, Apollo 11 misyonunun yaşamdaki tek azasıydı.

Son dakika: Tarihteki en yalnız adam <strong>Michael Collins</strong> hayatını kaybetti