Son dakika haberi: Türkiye bu Kabine Toplantısını bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıklıyor

Son dakika haberi: Türkiye bu Kabine Toplantısını bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıklıyor

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği kritik Kabine Buluşması sona erdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kafe-lokantaların açılması, surat surata eğitim, düğün nişan merasimleri ve caddeye çıkma kısıtlamalarının…

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

'SÜPER LİG'DE ÖNÜMÜZDE SEZON TRİBÜNLERİ DOLDURMAYI TEMENNİ EDİYORUZ'

Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş'ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig'i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz. Anadolu Efes'i şampiyonluğu için tebrik ettik. Şampiyonluğu kazanmasında büyük emeği olan Ergin Ataman'ın da bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan etmesini çok ehemmiyetli görüyorum. Pek çok değişik dalda ülkemizin bayrağını göklere sürükleyen tüm sporcularımızı tebrik ediyorum.

'YAPACAK DAHA ÇOK HİZMETİMİZ VAR'

400 kilometrelik Kuzey Marmara otobanımızı hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş kısmını da allahın izniyle en kısa vakitte tamamlayacağız. Pek çok yerde hali hazırda inşaatları süren süratli tren hatlarımız da devreye girdiğinde, Türkiye bir devrim yaşayacaktır. 56'yı aşan havalimanlarımızla havayolu taşımacılığını neredeyse hallettik. Allahın İzniyle bu hafta sonu Filyos Limanı'nı hizmete atacağız. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda attığımız bu adımların Rabbim'den niyaz ediyorum. Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edecek çok hizmetimiz var. Halkımızın bize gösterdiği yön, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufuktaki lüzum işte budur. Ülkemizi sahte gündemlere tutuklamak isteyenlere eyvallah etmedik etmeyeceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri'Lİ İŞLETMELERLE GÖRÜŞME

Türkiye, NATO başta olmak üzere abonesi bulunduğu beynelmilel güvenlik müesseselerine olan mesullüğünü hakkı ile yerine getirmiştir. Çarşamba gşöhreti Meclis'te gerçekleştirdiğimiz buluşmada kapsamlı değerlendirme yaptık. Aynı akşamda Amerika Birleşik Devletleri firmalarının üst düzey idareyicileriyle buluşma gerçekleştirdik. Ayrıca işletme temsilcilerinin tüm suallerini de yanıtladık. Yakın tarihimizin kara gşanlarından biri olan 27 Mayıs darbesinin sene dönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adasında bir araya geldik.

TAKSİM CAMİİ VE ÇAMLICA KULESİ'NİN AÇILIŞI

Cuma gşöhreti ise halkımızın 150 senelik hayali olan, Taksim Cami'ni açılış merasimindeydik. Birileri özellikle bu yapıtı kalkıp İstanbul'umuz için böyle değişik olarak görmeyebilir. Sultanahmet'i görebilir, Fatih Camii görebilir. Bunlar tabi ki bizim için simge eserlerdir. Onlar o yüzyılın yapıtlarıdır, şimdi de Çamlıca'daki kule bu yüzyılın yapıtıdır. Bu kulenin buraya dikilmesi, oradan tüm İstanbul'u tam güzellikleriyle göstermesi bu yüzyılın simgeyidir. Demokraside ve ekonomide Türkiye'yi dünyanın en ehemmiyetli ülkelerinden bir olması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Cumartesi gşöhreti ise İstanbul'a kazandırılan Çamlıca Kulesi'nin açılışını yaptık. Bu kulenin, ülkemize ve etrafımıza hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul'un Fethi'nin 2023 vizyonumuzu şekillendirme için şimdiden hazırlıklara başlamalıyız. Bizim 2023 maksatlarımızı ilk ifade etmemizin üzerinden 10 sene geçtiğini göze aldığımızda, 2053 için hemen kolları sıvamız gerektiği ortaya çıkıyor. Darbe ve kriz yarıyıllarında siyaset yapmış, ülke idaremiş bir nesil olarak böyle bir vizyonun ne kadar bedelli olduğunu iyi biliyoruz. Temennimiz 2023 tercihlerinin Türkiye'nin bu vizyonunun merkezi içinde münazara abuhavasında geçmesidir.

'SENENİN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7 BÜYÜDÜK'

Takribî 1,5 yıldır dünya ile ülkemizi de tutsak alan salgınla gayretimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini ciddi kayıplara maruz kalmamasında büyük katkısı olmuştur. Türkiye, dünyada ulusal gelirine oranda milletine destek sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. İşte bugün 2021 seneyi ilk çeyreği sihrime sayıları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz. Ekonomimizin senenin ilk çeyreğinde yüzde 7 gelişerek G-7 ülkeleri arasında Çin'in ardından yer alması bir şeyler ifade ediyor. Yatırımların devam ettiğinin önümüzdeki yarıyılda imal ve istihdamın daha da çoğalacağının delilidir. Ülkemiz takribî 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal kalkınma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz'deki doğalgazın ardından karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık.

ERDOĞAN'DAN AŞI SEFERBERLİĞİ MESAJI

Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi aşı üretmediği halde muvaffak olmuş ülkeyiz. Allahın İzniyle sene sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız. Biontech, Sinovac ve Sputnik gibi kontratı yapılan aşıların Haziran ayında ülkemize getirilmesi için yoğun hazırlık içindeyiz. Salgın ihtiyatlarını sıkılaştırma ve olağanlaştırma takvimlerimizin de hadise sayılarının seyri için Avrupa ülkeleriyle aynı biçimde ilerlemektedir. Son 6 ayda işyerleri ancak 1,5 ay sarih kalan esnaflarımızı olduğunu öğreniyoruz. Caddeye çıkma sınırlamalarının pekçok şahıs üzerinde açtığı faaliyetleri biliyoruz. Mektebe gidemeyen evlatlarımızın öğretimin yanında psikolojik tesir yarattığını iyi biliyoruz. 

Halkımızın bu süreçte fevkalade sıkıldığını görüyoruz. Yeniden bu süreçte sıfatları ne olursa olsun, kafa karıştırıcı açıklamalarıyla ulusumuzu yanlış manipülasyona çalışanların algısındayız. Tek gayemiz insanlarımızın sıhhatini, ülkemizin huzur ve güvenliğini gözetmek. Bunun için her bulduğumuz fırsat, her kapı aralığını kullanıyoruz. Salgının başladığı gnamdan beri açılma kapanma kararlarının arkasını arkasına gelmesinin sebebi bu musubetin ülkemizdeki tesirlerini eksiltmektir. Aradan geçen 2 haftalık vakitte hadise ve vefat sayılarındaki eksilmenin ehemmiyetli miktarda sürüyor olması temkinlerin emeline eriştiğinin en güzel ifadesidir.

ERDOĞAN AÇIKLADI: İŞTE YENİ KLASİKLEŞME ADIMLARI

Şimdi Haziran ayına ait kademeli klasikleşme takvimi Haziran süresince caddeye çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi gşöhreti için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecektir. Bu sınırlama cumartesi 22 ile pazartesi 5 arasında başka bir deyişle pazar gşanın bütün kapsayacak biçimde uygulanacaktır.

Restoran restoran kafeterya gibi yeme içme yerleri akşam 21 ile sabah 7 arasında masaya servis yapılabilecek. Bu mekanlarda pazar gşanları ise yalnızca koli servisi yapılacaktır.

Kahvehane kafe, çay bahçesi, spor salonu gibi şirketler pazar gşöhreti hariç sabah 7 ile akşam 21 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

Sarih ve kapalı alanlardaki nikahlar ve düğün merasimleri tanımlanan koşullara uygun biçimde başlayabilecektir.

Üniversiteler 2021-2022 öğretim seneyi akademik takvimi 13 Eylül'de başlayacaktır.

Kamu müesseselerindeki elastik mesai uygulaması yeni tertip etmeye kadar devam edecektir.