Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Zelensk'nin cephede zor anları

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Zelensk'nin cephede zor anları

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Donbas krizinde her gün bir yeni büyüme yaşanmaya devam ediyor. Hudutta askerleri ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin güç anlarını CNN…

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Donbas krizinde her gün bir yeni büyüme yaşanmaya devam ediyor. Rusya'nın, askerlerini Ukrayna hududuna sevk etmesiyle başlayan gerginlik sürerken, bugün hudutta bir Ukrayna askerinin yaşamını kaybettiği açıklandı.

UKRAYNA ASKERİ CAN VERDİ

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş neticeyi bir Ukrayna askeri yaşamını kaybetti.

Ukrayna Silahlı Güçlerinden yapılan açıklamada, mevzuya ait AGİT yetkililerinin bilgilendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Donbas bölgesinde ayrılıkçılar tarafından açılan ateş neticeyi Ukrayna ordusundan bir askerin can verdiği aktarıldı.

ZELENSKİ'NİN HUDUTTA VAKA YARATAN GÖRÜNTÜLERİ! CNN INTERNATIONAL YAYINLADI

Gerginliğin yaşandığı hudut bölgesini ziyaret eden Zelenski'ye CNN International muhabiri Matthew Chance de eşlik etti ve tarihe geçecek anları tutma şansını ulaştı.

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskinin cephede zor anları

Kameranın anbean kaydolduğu o anlarda Zelenski huduttaki siperleri gezerken Rus yanlısı ayrılıkçıların belirgin nişancı ateşlerine niyet olabilecek bir alana geliyor ve o anda Ukrayna Devlet Başkanı CNN muhabiri ve kameramanına koşmaları gerektiğini söylüyor. Saniyeler süren o anlarda takım zikzak çizerek tehlikesiz bir alana doğru ilerlemeyi muvaffak oluyor.

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskinin cephede zor anları

CNN International muhabiri Matthew Chance, cephede bir devlet başkanın dahi güvende olmadığına sözlerine ilave ediyor.

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskinin cephede zor anları

ZELENSKİ'NİN GÖRÜŞME ARZINA PUTİN YANIT VERMEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin Lafçısı Putin'den hudutta yaşananlar ile alakalı görüşme arzında bulunulduğu ancak bu öneri için hala bir geri dönüş alamadıklarını açıkladı.

Aynı açıklamada Rusya'nın Donbas bölgesinde 40 bin askerinin bulunduğu bilgisine de yer verildi. Lafçı, Zelenskiy'nin bölgedeki krizin çözümü için Paris'te temaslarda bulunacağını da açıkladı.

Rusya geçtiğimiz hafta huduttaki birliklerini teyakkuza geçirmişti. Bu kararın arkasınınsan Rusya Korunma Bakanı bölgedeki birlikleri sorgulayarak hududun 'sıfır' noktasından sanki gözdağı vermişti.

RUSYA KRİTERLERİNİ DUYURDU

Dün Kiev idaresinden tansiyonu düşürecek açıklamalar gelmiş, Ukrayna Başbakan Destekçisi Reznikov, Moskova'ya ileti yollayarak, 'Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme maksadımız yok' demişti.

Ukrayna'nın bu çağrısına yanıt veren Kremlin, sulh görüşmeleri için kriterlerini duyurmuştu.

Buna göre, Rusya, yeni bir sulh görüşmesi için öncelikle Minsk Sulh Görüşmeleri'nde tanımlanan bazı maddelerin yerine getirilmesini istedi.

Kremlin, bunun yapılması halinde yeni bir sulh görüşmesi için yeşil ışık yakacaklarının altını çizdi.

Görünen o ki Rusya'nın dün kamuoyu ile paylaştığı bu kriterlerden taviz vermeye gayeyi yok. Çünkü Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın diyalog çağrılarına negatif cevap verdiğini duyurdu.

UKRAYNA-RUSYA SINIRINDA GERGİNLİK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta Meclis'te yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ait Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından AGİT oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı mütareke kararı almıştı.

Bölgede güya bağımsızlığını duyuru eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla şahıs yaşamını kaybetti.