Son dakika haberi: Uygulaması ve saklaması kolay, üstelik yüzde yüz etkili: Koronavirüs aşısında yeni umut!

Son dakika haberi: Uygulaması ve saklaması kolay, üstelik yüzde yüz etkili: Koronavirüs aşısında yeni umut!

Dünyanın üzerine çöken koronavirüs kâbusunda elimizdeki en büyük silah olan Kovid-19 aşılarıyla alakalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sürüyor. Amerika Birleşik Devletlerinden…

ABD’de bir grup tahlilci, burun yoluyla uygulanan yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısının tesirli bağışıklık ve sıfır virüs yayılımı gösterdiği neticesine erişti.

Financial Express’in haberine göre, hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, tek doz ve ananesel aşılardan değişik olarak sprey yoluyla burundan alınan Kovid-19 aşısının bağışıklık ve yayılım açısından yüzde 100 aktifliğe sahip olduğu belirtisine erişti.

Tahlilciler, burundan alınan tek doz aşının farelerde Kovid-19'a karşı yüzde 100 faallik sağladığını ve virüsün hayvandan hayvana bulaşmasını yasakladığını buldu.

Georgia ve Iowa üniversitelerinden ortak bir takım tarafından yürütülen araştırmaya dair belirtiler, Science Advances mecmuasında yayımlandı.

Son dakika haberi: Uygulaması ve saklaması kolay, üstelik yüzde yüz etkili: Koronavirüs aşısında yeni umut

Yalnızca tek doz olarak uygulanan aşının, banal buzdolabı sıcaklığında 3 aya kadar saklanabiliyor olması da depolama mevzusunda büyük bir büyüme olarak değerlendiriliyor.

Öte yandan aşının burun yoluyla uygulanması, özellikle iğne fobisi olan insanlar için aşılamayı daha makul hale getiriyor.

Yürütülen çalışma, aşının hücresel bağışıklık ve antikorları kapsayan bölgesel bağışıklık üretmede galibiyetli olduğu neticesine erişti.

Bharat Biotech ve Kanada merkezli Senotize firmaları da dahil bir hayli ilaç işletmesi, burun aşılarını sınıyor.

Ayrıca Rusya, Kovid-19 aşısının burun spreyi versiyonunu test etti.

: İlginize Sürükleyebilir Flaş yeni aşı açıklaması! Tarih verdilerOtomobil kredi vadelerinde indirim kararı! Piyasa ve maliyetler nasıl etkilenir? | 6 SUAL 6 YANITKadıköy’de büyük hürmetsizlik! Tepkiler peş peşe geldi