Son dakika haberi: Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk tarih verdi

Son dakika haberi: Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk tarih verdi

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ahmet Hakan'ın CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına misafir oldu. Selçuk, corona virüsüyle çaba tüm süratiyle sürerken, eğitimde banalleşmeye ait…

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu ana kadar 813 bin meslektaşımız bu operasyonu reelleştirmişti. Kalanlar da 7 Haziran'dan itibaren aşı buluşmalarını alabilecek. Doktorlarımızdan sonra ilk aşılanan iş grubu hocalarımız olmuştu.

Son dakika haberi: Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Bakan Selçuk tarih verdi

2 Temmuz'da kapanacak. Haftada 2 gün gidecek talebeler. Önümüzde 4 hafta var. Hocalarımız 2 gün dışında mektebe davet edip çalışma da yapabilirler. Sınıfın yarısını pazartesi-salı, öbür yarısını da çarşamba-perşembe çağırmak gibi genel bir meyil var ama mektepler bu günleri değiştirebilir.

Neden 5 gün değil de 2 gün?

Talebelerin %90'ı geliyor, kesintisizlik çok yüksek. İsteyen kazanç, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Sınıfın %80'i gelince sınıf çok kalabalık oluyor, mesafeyi ayarlayamıyoruz, bu surattan 2 gün.

Bizim basmakalıp açılışımız 7 Eylül'de salgın olmasa. Önümüzdeki sürece baktığımızda yazın mektep açmamız çok kolay değil. Ağustosta, temmuzda mektepleri açıp eğitim-öğretim yapmak bizim için uygun değil. Öğretmenlerimizin de dinlenmesi gerekli, çok yoruldular.

Köy mekteplerinde civarlarımız çok müsait fiziksel şartlar açısından. Bizim yaptığımız araştırmalar köy mekteplerinde talebelerin akademik yetersizliklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. 5 gün bunların beceriksizini bitirerek gidelim ki dezavantaj yaşamasınlar.

Son dakika haberi: Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Bakan Selçuk tarih verdi

Niçin 3 değil de 2 gün?

O zaman cumartesi de mektebi mecburi yakalamak gerekecekti. Bizim mekteplerimizin şartları bazen uygun olmuyor. Biz bir çerçeve çizmek zorundayız ama mektep yönetimi 'Bizim gereksinimimiz var, 3 gün çalışmak istiyoruz talebelerle' derse böyle bir elastikiyet var.

Aşının da avantajıyla birlikte önümüzdeki aylarda bir gevşeme geldiğinde muhtemelse 1 Eylül'de açacağız. Ama bu şartları bütün olarak kestiremediğimiz için hesabımızı yaza göre de kışa göre de yapıyoruz. Biz eylülşan ilk haftası açmak istiyoruz, buna göre hazırlığımız var. Pazartesinden başlayacağı için 30 Ağustos'a denk geliyor ancak resmi tatil olduğu için onu ayarlarız.

Karneler neden 18 Haziran'da veriliyor?

Biz geçen yarıyılda da karneyi günler evvelinden verdik. Milyonlarca talebemiz var, hepsi birden aynı anda sisteme girmeye çalışıyorlar, bir sıkışma oluyor. O surattan geçen yarıyıl da erkenden açtık. 2 Temmuz'u beklememiz gerekmiyor, biz bir kolaylaştırma yapmaya çalışıyoruz.

2. yarıyıl imtihana girmeyen talebelerin sene sonu anekdotları nasıl hesaplanacak?

1. yarıyılda alınan anekdotları var. Velimize, talebemize diyoruz ki 'İsterseniz 1. yarıyıl anekdotunuz natürel ki geçerli olabilir' Ama yine imtihana girip anekdotunu yükseltmek isteyen talebeye de 'tamam' diyoruz. 'Ben matematikte anekdotumu yükseltmek istiyorum' derse mesullük imtihanına girip yükseltebilir. Hiç girmezse 1. yarıyıl anekdotu geçerli olur.