Son dakika haberi: Yerli aşı ne zaman hazır olacak? Bakan Varank açıkladı

Son dakika haberi: Yerli aşı ne zaman hazır olacak? Bakan Varank açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, HaberTürk canlı yayınında gündeme dair merak edilen sualleri cevapladı. 7 değişik yerli aşı çalışmasının sürdüğünü belirten Bakan Varank, "Güzde VLP…

Yerli aşı çalışmalarında son gidişatı aktaran Bakan Varank'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Bu virüs Çin'de ortaya çıktığında, daha dünyada pandemi duyuru edilmemişken ve ülkemiz hudutlarından bir virüslü hasta girmemişken Çin'de bu hadiseler başladığında biz dostlarımızla toplandık. Cumhurbaşkanı destekçimizle bir buluşma yaptık. Daha evrensel pandemi yoktu, ülkemize virüs girmemişti.

Ve 30 Ocak 2020'de öğretmenlerimizi ben topladım. Dedik ki, biz böyle bir virüs var. Ama bunun bir virüs olduğu ortada biz buna karşı ne yapabiliriz? Aşı geliştirme, ilaç geliştirme yapabilir miyiz? Orada çok değişik üniversitelerden öğretmenlerimiz vardı ve bir kısmı çok mert konuştular, bir kısmı korkak konuştular.

Bugünlerde televizyona çıkan öğretmenlerimizden kimileri aşı geliştirmek olası değil, 5-6 yıl sürer diyordu. Ama bazı öğretmenlerimiz de iddia ile şunu söylediler: "Türkiye'de aşı geliştirme anlamında insan kaynağımız var, altyapılar var. Biz buna karşı aşı geliştirebiliriz. Yeter ki hükümetimiz bize takviyeylesin. Biz aşıyı geliştirebiliriz." İsmini de verelim; Osman Erganiş Öğretmenimiz.

Ankara'da insan sınamaları iki gün evvel başladı. Osman öğretmenimiz bize güvenin dedim. Bu işi yaptığımızda ilk kendime vuracağım dedi. Biz dedik ki, siz bulun ilk gönüllü biz oluruz.

7 DEĞİŞİK AŞI ÇALIŞMASI

Kovid-19 Türkiye Platformu ismi altında biz 7 değişik aşı çalışması yapıyoruz. Geç kaldık mı? Türkiye'de en son aşı 1998'de üretilmiş. Hıfzıssıhha sınan kuruluşlarda üretilmiş, daha sonra da üretilmemiş.

1998 senesinde Türkiye oralardan çekilmiş oldu. Biz bu Kovid ile beraber TÜBİTAK ile başlattığımız aşı çalışmaları vardı. Biz gaza basmış olduk. Türkiye'de unutulmuş bir deneyimi ayağa kaldırmak için

Pfizer ile karşılaştırdığınızda geç kalmış olabiliriz. Ama Pfizer senelerdir aşı üretiyor. Biz Türkiye'deki tüm altyapıları, Türkiye'de ilaç için kurulmuş altapıları aşı üretecek biçimde dönüştürmek için büyük bir mücadele sarf etmeye başladık. Bir vakit geri kalmış gözüküyor olabiliriz.

TARİH VERDİ

Şayet VLP aşımız zaferli olursa; faz1 bitmek üzere, faz2 ve faz3 biterse... İnsan sıhhatinden bahsediyoruz. Bu aşıların her şeyinin zaferli biçimde bitmesi gerekiyor. Güzde biz VLP aşımızı elimize alabiliriz diye düşünüyoruz.

Şu çağrıyı da yapmış olalım. Bu illetle çaba faktörün yolu aşılanmak. Şayet aşıya ulaşımınız varsa, bakanlığın duyuru ettiği listelerdeyseniz lütfen aşınızı yaptırın.

Ama bugün geldiğimiz noktada, bu salgın çok basit geçip gitmeyecek. Üçüncü doz aşılardan bahsediliyor.

KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

Gerçekten dolandırıcılığa yatkın bir alan olduğunu söylemiştim. Burada birkaç şeyi birbirinden ayırmamız gerekiyor. Evet bu teknolojik bir şey. Kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş mahsuller. Ama bunun bir de borsa tarafı var. Alınıp satıldığı daha çok dolandırıcılığın orada döndüğü taraf.

Kripto varlıklara ben hep kuşkuyla yanaştım. Bu benim şahsi görüşüm. Ama bugün geldiğimiz noktada şunu görebiliyoruz. Kripto varlıklar, dünyada paranın bollaşmasıyla beraber değişik bir yatırım taşıtı olarak idrak edilmeye başlandı.

Ama bu işin borsası dediğimizde dikkatli olmak gerekiyor. Merkez Bankamız bir bildiri yayımladı kripto paraların alışverişte kullanılmamasıyla alakalı önlemdi.

Teknolojiyi yaşamımıza sokmak başka bir şey, kripto paraları yatırım taşıtı görmek başka bir şey, alım satımda kullanmak başka bir şey. Dünyada bir hayli ülke kripto paralara sual işaretiyle yanaşıyor. Çok basit kara para aklamada kullanılabilecek bir alan.

Bizim Merkez Bankamızın da dijital parayla alakalı çalışmaları var. Ama kripto varlıklarla alakalı salt bir tertip etme yapılması gerekiyor.