Son dakika haberler: Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 ilacına acil kullanım onayı verildi!

Son dakika haberler: Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 ilacına acil kullanım onayı verildi!

Monoklonal antikorların ismini ilk olarak eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump koronavirüse tutulduğunda uygulanan çoklu rehabilitasyon kokteylinde dinlemişti. GSK ile Vir Biotechnology…

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 hastalarının erken rehabilitasyonsinde kullanılmak üzere GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen antikor ilacına Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi FDA tarafından acil kullanım onayı verildi.

İşletmeden yapılan açıklamaya göre, FDA'in antikor ilacına acil vaziyet kullanım onayı vermesinde ilacın Faz 3 çalışmasında elde edilen pozitif sonuçlar rol oynadı.

Ağır komplikasyonlar geliştirme riski olan Kovid-19 hastalarının erken rehabilitasyonsinde kullanılmak üzere GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen monoklonal antikor ilacına FDA'den acil vaziyet kullanım ruhsatı verildi.

Bu çalışmanın ara sonuçlarına göre, yüksek riskli yetişkin Kovid-19 pozitif hastalarında hastane uyuyuşu ya da vefat riskinde, plasebo ile karşılaştırıldığında yüzde 85 eksilme sağlandığı gözlemlendi. Ayrıca laboratuvar bilgileri, ilacın Hindistan varyantı da dahil olmak üzere öğrenilen tüm varyantlara karşı tesirli olduğunu ortaya koydu.Son dakika haberler: Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 ilacına acil kullanım onayı verildiFDA'in acil vaziyet kullanım onayı doğrultusunda ilacın gelecek haftalarda Amerika Birleşik Devletlerindeki Kovid-19 tanısı konmuş uygun hastalar için ulaşılabilir olması hedefleniyor.

İlacın acil kullanım onayı için başta Avrupa İlaç Ajansı EMA olmak üzere diğer küresel ruhsatlandırma otoriteleriyle yürütülen süreçler devam ediyor.

EMA Beşeri Tıbbi Mahsuller Heyeti hastaneye yatış riski yüksek olan yetişkinlerde yapılan Kovid-19 Monoklonal Antikor Tesirlilik Çalışması sonucu elde edilen tesirlilik ve tehlikesizlik bilgilerinin tahlilini değerlendirerek geçen günlerde ilaca pozitif doğrultuda görüş bildirmişti.

Son dakika: Trump için eşi benzeri görülmemiş koronavirüs tedavisiSon dakika: Trump için eşi eşi görülmemiş koronavirüs rehabilitasyonsi

MONOKLONAL ANTİKOR NEDİR VE BEDENDE NE İŞE FAYDA?

Bedene girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından antikor imaline yol açan yabancı moleküllere antijen denir. 'Monoklonal antikor' da bir antijen yapısına özel olarak üretilmiş antikorlara verilen isimdir. Banal şartlarda bir mikroorganizma ile karşılaşıldığında bu organizmanın bir hayli antijenik yapısına göre antikorlar üretilir. İmmun plazma ismi ile kullanılan bu antikorlar Kovid-19 için bu hastalığı geçiren insanların plazması alınarak elde edilmekte ve uygulanmakta idi.

Çok sayıda ve muhtelif antikorları vermek, bir hayli meçhul ve istenmeyen riski barındırıyor olsa da rehabilitasyonda kullanıldı. Bu rehabilitasyon hali hazırda seçilmiş hastalarda ve erken yarıyılda kullanılabiliyor. Monoklonal antikorlar ise virüsün hücrelere tutunmayı sağlayan bölgesindeki S-proteini antijenlere karşı, laboratuvar koşullarında kurgulanan hücreler yoluyla sbağışlama olarak elde edilen antikor yapılarıdır.

Monoklonal antikorlar, hedeflenen bölgeye tutunarak bu bölgenin faalliğini yasaklamayı sağlar. Kovid-19 için S-proteinine bağlanan bu antikorlar hedef hücrelere tutunmayı, hücreye girişi ve böylece enfeksiyon oluşması ya da ilerlemesini maniler.

Monoklonal antikor rehabilitasyonsi, bazı ülkelerde şu ana kadar uygulanan, Kovid geçirip iyileşmiş hastalardan elde edilen plazma hücresi rehabilitasyonsinin tersi bir yaklaşım.

Kanın sıvı kısmını oluşturan sarımsı bir sıvı olan plazma, bu usulde, koronavirüs geçirip iyileşmiş hastalardan alınan plazmadaki muhtelif antikorların çoğaltılması yoluyla elde ediliyor.Son dakika haberler: Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 ilacına acil kullanım onayı verildiDolayısıyla içerisinde poliklonal antikorlar başka bir deyişle değişik antikorların kopyaları var ve her değişik antikor kopyayı, virüsün değişik kısımlarına yapışıyor.

Monoklonal antikorlar bazı kanser cinsleri de dahil muhtelif hastalıklarla çabada 1980'li senelerden beri kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletlerindeki bakım konutlarında yürütülen bir araştırma, laboratuvar şartlarına arttırılarak büyük ölçülerde üretilen monoklonal antikorların rehabilitasyonun yanı sıra, insanların koronavirüs kapıp hastalanmasını önlemekte de tesirli olabileceğini ortaya koydu.