Son dakika haberler... Hindistan'da felaketin rekoru kırıldı: Vaka sayısı 400 bini aştı!

Son dakika haberler... Hindistan'da felaketin rekoru kırıldı: Vaka sayısı 400 bini aştı!

Koronavirüs salgınında en ağır bilançoyu ödeyen ülkelerin başında gelen Hindistan'da günlük hadise rakamında görülmemiş rekor kırıldı ve son 24 saatte 400 binden fazla hadise açıklandı.

Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 401 bin 993 hadise tespit edildi, virüs sebebiyle 3 bin 523 birey yaşamını kaybetti.

Toplam hadise rakamı 19 milyon 164 bin 969'a yükselirken can verenlerin rakamı 211 bin 853'e erişti. Rehabilitasyonu süren hasta rakamı ise 3 milyon 268 bin 710'a çıktı.

Hindistan'da Kovid-19 olaylarının nisan ayında başlayan süratli tırmanışı sürüyor.

İlk Kovid-19 olayının 30 Ocak 2020'de kaydolunduğu Hindistan'da günlük hadise rakamı sene içinde çoğalarak 16 Eylül 2020'de 97 bin 859'a kadar çıkmıştı.

Salgının yarıyılsal doruk noktası olan bu tarihten itibaren günlük hadise rakamları alt güzergahlı seyre geçmiş, sonraki 4,5 ay süresince sürekli biçimde eksilerek 1 Şubat'ta 8 bin 587'ye kadar düşmüştü.

İlk dalganın ardından hadise çarpıksı şubattan itibaren yukarıya doğru sert bir yay çizerek yeni ve ilkinden çok daha büyük bir dalga alana getirdi.

Hadise rakamı 4 Nisan'da 100 binin, 15 Nisan'da 200 binin, 21 Nisan'da 300 binin ve dün haysiyetiyle 400 binin üzerine çıktı.

Hadise çoğalışıyla orantılı olarak virüse bağlı vefatlar da arkasıydı. 20 Nisan'da 2 binin üzerine çıkan virüse bağlı günlük can kaybı rakamı, 27 Nisan haysiyetiyle 3 bini aştı.Son dakika haberler... Hindistanda felaketin rekoru kırıldı: Vaka sayısı 400 bini aştıHindistan, hali hazırda dünyada en fazla günlük hadise ve vefatının kaydolunduğu ülke konumunda bulunuyor.

UYGULANAN AŞI RAKAMI 154 MİLYONU AŞTI

Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede uygulanan aşı rakamının 154 milyon 989 bin 635 doza eriştiğini duyurdu.

Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in ardından dünyada en fazla aşı yapılan ülke konumunda bulunuyor.

Aşılamanın, virüsün dağılmasını durdurmada daha tesirli olabilmesi için aşılama kapsamına alınmayan 18-45 yaşlarındaki popülasyonun bugünden itibaren aşılanmaya başlanması tasarlanıyor.

VİRÜSÜN BULAŞICI ÖZELLİĞİ YÜKSEK YENİ TİPLERİ YAYGINLAŞIYOR

Hindistan'da, Kovid-19'un değişinime uğrayarak bulaşıcılığı çoğalan cinslerinin son yarıyıldaki hadise çoğalışında tesirli olduğu hipotez ediliyor.

Özellikle Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya'da ortaya çıkan 3 değişinimli cins, uzmanlarca evham kaynağı olarak görülüyor. Virüsün bu değişinimleri, Hindistan'da 30 Aralık 2020'den bu yana genetik sekansı çıkarılan 11 bin virüs numunesinin yüzde 7'sinde tespit edilmişti.

Öte yandan Hindistan'da ortaya çıkan ve "çift mutant" ismi verilen yeni bir değişinimin dağılması evhamlara yol açıyor.

Hindistan Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada, kitlesel hareketliliği ve sosyal etkileşimi eksiltmeye müteveccih ihtiyatlardaki beceriksizliğin, hadise çoğalışında tesirli olduğunu itiraf etmişti.Son dakika haberler... Hindistanda felaketin rekoru kırıldı: Vaka sayısı 400 bini aştıÖLÜ YAKMA KUYRUĞU

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Yeni Delhi’deki Seemapuri krematoryumunun başındaki Jitender Singh Shunty, “Pandemiden evvel günde 8 ila 10 ölü yakıyorduk. Şimdilerde bu sayı, günlük 100 ila 120 arasında değişiyor” diyor. Krematoryumda o kadar uzun kuyruklar var ki, yurttaşlar ölüleri için bilet alıp gizeme bekliyorlar” diyor. Yeni Delhi’den yayın yapan CNN muhabiri Clarissa Ward, “Daha evvel hiç böyle bir şey görmedim. Şehirdeki her aile en az bir yakınını kaybetmiş ve herkes yasta” diye konuşuyor.

TABLO MAKÛSLAŞABİLİR

Sağlık çalışanları ve uzmanlar, eksik altyapı, düşük test rakamı ve insan etmeni sebebiyle, koronaya bağlı bir hayli hadise ve vefatın kayda geçmediği görüşünde. İşin daha da makûssu, ülkedeki uzmanlar, hakikat sayıların tespit edilenden 30 kat fazla olabileceğini belirtiyor. Bu da yarım milyardan fazla hadise anlamına geliyor. Ülkedeki toplam hadiseler 19 milyona yanaşırken, Washington Üniversitesi’nin yakın tarihli bir modellemesine göre, hadise ve vefatlar mayıs ayının ortasına kadar tırmanabilir. Ve hatta günlük ölü rakamı, 13 binlere kadar çıkabilir. Aşı üreticisi ülkelerden Hindistan aşı ihracatı durdurdu, ancak kendi popülasyonunu aşılayacak yeterli stoğa da sahip değil.