Son dakika haberler... Kolombiya yangın yeri! 5 günde 17 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberler... Kolombiya yangın yeri! 5 günde 17 kişi hayatını kaybetti

Kolombiya'da günlerdir devam eden vergi reformu protestolarında en az 17 şahıs yaşamını kaybetti. Giderek gelişen ve şiddetlenen protestolar sonrasında münazaralı vergi reformu kanunu geri çekildi.…

Kolombiya'da 5 gündür devam eden vergi reformu karşıtı şovlarda 17 şahıs yaşamını kaybetti, 711 şahıs yaralandı.

Sendikalar, yerel topluluklar, talebe grupları ve muhtelif karşı kesimlerin "milli grev" çağrısıyla devam ettirdiği vergi reformu karşıtı şovlar, Devlet Başkanı Ivan Duque'un evinin etrafında devam etti. Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla görevinden istifa etti.

Kolombiya Ombudsman Büroyu'nin Milli Başsavcılık Büroyu ve Milli Polis raporlarına katlanarak yayımladığı bilgilere göre, 28 Nisan'dan bu yana ülke genelinde tertip edilen protestolarda 1'i polis 17 şahıs can verdi, 457'si polis toplam 711 şahıs yaralandı.

Kolombiya cemiyetsel vakalara müdahale üniteyi ESMAD üyeyi polisler, şiddet vakalarına neden oldukları mazeretiyle göstericilere 546 defa müdahalede bulundu ve 364 şahsı nezaretine aldı.

Ülkedeki protestolar sırasında 254 iş yeri,100 toplu taşıma taşıtı, 69 otobüs durağı, 54 kamu müesseseyi binası ve 14 gişe zarar gördü, 94 banka, 36 ATM ve 259 ticari kuruluş yağmalandı.Son dakika haberler... Kolombiya yangın yeri 5 günde 17 kişi hayatını kaybettiÖte yandan protestolarda Cali, Neiva, Manizales ve Pasto şehirlerinde, İspanyol koloni yarıyılı komutanlarının 5 heykeli göstericiler tarafından devrildi.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, dün tertip ettiği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan vergi reformu yasa tasarısını geri sürükleme kararı aldıklarını belirtmişti.

MİLLİ GREV ÇAĞRISI

Kolombiya'da 28 Nisan'da sendikalar, yerel topluluklar, talebe grupları ve muhtelif karşı kesimlerin "milli grev" çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı şovlar başta sakin ve barışçıl geçerken, sonrasında şiddetli vakalara sahne olmuştu.

Başşehir Bogota başta olmak üzere Medellin, Cali, Baranquilla, Cartagena ve Valle de Cauca dahil 50'den fazla kentte caddeye çıkan binlerce şahıs, bir defa daha hükümetin yeni reform tasarısını protesto etmişti.

Otobüs, durak, banka ve alışveriş merkezlerinin hasar gördüğü ülke genelinde bir hayli kentte caddeye çıkma yasağı bülten edilmişti.