Son dakika haberler... 'Ölüyoruz!' Hindistan'dan dünyaya yardım çığlığı

Son dakika haberler... 'Ölüyoruz!' Hindistan'dan dünyaya yardım çığlığı

Hindistan'da Kovid-19 sıhhat sistemini çökme evresine getirdi. Ülkenin batısı, kuzeyi ve merkezindeki bir hayli sağlık kurumu, oksijen tanklarının eksildiğini duyururken, başşehir Delhi’de 25…

Hindistan'da Kovid olay rakamı ve vefatları üç gün üst üste yeni rekorlar kırarken, sağlık kurumular oksijen bulunamaması sebebiyle hastalarının can verdiğini söylüyor.

Ülkede son üç günde takribî yarım milyon olay kayıtlara geçerken, bunun 346.786'sı son 24 saatte tespit edildi.

Bir yetkili başşehir Delhi'deki Jaiur Golden hastanesinde, gece saatlerinde oksijen olmadığı için 20 bireyin yaşamını kaybettiğini belirtti.

Hükümet, sualin en çok yaşandığı bölgelere oksijen nakliyatı için trenlerin ve hava güçlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Ülke genelinde son 24 saatte 2624 şahıs Covid-19'dan yaşamını kaybederken, Cuma günü bu sayı 2263 olmuştu.

Dünya Sıhhat Teşkilatı DSÖ Hindistan'daki vaziyetin kononavirüsün neler yapabileceğine dair "devirici bir ihtar" olduğunu söyledi.

Hindistan hükümeti yılbaşında virüsü yendiğine inanıyordu. Şubat ortasında yeni olay rakamı 11 bine kadar düşmüştü ve ülkede üretilen aşılar ihrac ediliyordu. Mart sonunda ise sıhhat bakanı pandemine "sona yanaşıldığını" söylemişti.Son dakika haberler... Ölüyoruz Hindistandan dünyaya yardım çığlığıAncak yeni varyantların ortaya çıkması ve milyonlarca hacının toplandığı Kumbh Mela şenliği gibi kitlesel buluşmalar suratından yeni bir dalga başladı.

'HASTALAR CAN VERECEK'

Başşehir Delhi'deki sağlık kurumular kırılma noktasına geldikleri ihtarı yaptı. Holy Family Hastanesi'nde yoğun bakım birimi dolu ve yeni yatak koyacak yer de yok.

Dr. Sumit Ray BBC'ye yaptığı açıklamada "Tam sağlık kurumular sabretme gücünün sonunda. Oksijen biterse, çok rakamda hastanın kurtulma ümidi yok olur. Dakikalar içine can verirler. Solunum aygıtına bağlı hastaların yüksek akışlı oksijene gereksinimi var. Oksijen durursa, çoğu can verecek" dedi.

Bir başka sağlık kurumu da oksijen acil gidişatı duyuru etti ve yalnızca 30 dakikalık oksijen kaldığını söyledi. Moolchand Hastanesi'nde hayat yardım birimine bağlı 135 Covid hastası var ve bölgedeki sağlık kurumular eş gidişatta.

Moolchand Hastanesi'nin Başhekimi Madhu Handa NDTV'ye yaptığı açıklamada "Muhtemel olduğunca çok yaşamı kurtarabilmek için gece personelimizin tümünü sağlık kurumunda yakaladık. Umarız oksijen zamanında kazanç. Umutla bekliyoruz ve bu her gün yaşanan bir vaziyet" dedi.Son dakika haberler... Ölüyoruz Hindistandan dünyaya yardım çığlığıHanda, mesele çözülene dek sağlık kurumuna yeni hasta uyuyuşu yapamadıklarını da söyledi.

Jaihur Golden Hastanesi'nden bir hekim de BBC'ye yaptığı açıklamada, hükümetin Cuma günü 3,6 ton oksijen lafı verdiğini ancak gece yarısı söz verilenin çok azının getirildiğini belirtti.

Delhi idaresinin Başbakanı Arvind Kejriwal, televizyon canlı yayınında yaptığı açıklamada oksijen arz etti ve "Ülkedeki tüm oksijen üreten fabrikalar şipşak ordu hakimiyetine alınmalı" dedi.

Aileler umutsuzca sosyal medyada oksijen aramaya başlarken, BBC Muhabiri Soutik Biswas'tan oksijen isteyenler oldu.

Son dakika haberler... Ölüyoruz Hindistandan dünyaya yardım çığlığı