Son dakika haberler... Rum lider Anastasiadis'ten tepki çeken Türkiye açıklaması

Son dakika haberler... Rum lider Anastasiadis'ten tepki çeken Türkiye açıklaması

Rum lider Anastasiadis ülke televizyonlarından yayınlanan Paskalya konuşmasında sanki Türkiye'ye nefret kusan açıklamalarda bulundu. Anastasiadis, KKTC'nin Cenevre’deki gayri fotoğrafı Kıbrıs…

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler BM liderliğinde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında tertip edilen gayriresmi Kıbrıs mevzulu konferansın bitirilmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Paskalya bayramı kutlamaları kapsamında ülke televizyonlarında yayınlanan bir konuşma yapan Nikos Anastasiadis, bayram kutlamak yerine Türkiye ve KKTC hakkında tepki sürükleyen açıklamalar yapmayı seçim etti.

Türk tarafını 'Osmanlı İmparatorluğu' hayaliyle hareket eden küstahlar olarak belirleyip yargılayan Rum lider Türkiye'yi Birleşmiş Milletler yetkilendirmesine ve beynelmilel yasalara uygun olmayan biçimde davranmakla itham etti ve bu gidişatın yalnızca Kıbrıslı Rumların değil Kıbrıslı Türklerin de isteği güzergahında olmadığını iddia etti.

Rum medyasında yer alan habere göre Anastasiadis, Türk tarafının Cenevre'deki davranışıyla, BM'nin çözüm mücadelelerini ve parametrelerini ihlal ettiğini ileri sürerek, Türk tarafının her türlü mülakatta dominantlık haklarının tanınmasına odaklanılmasında ısrar ettiğini korundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Rum tarafının Cenevre'de gidişatı galibiyetli biçimde idarediklerini kaydolan Anastasiadis, yeni oldubittilerden sakınılması gerektiğini belirtti.

Anastasiadis, "Guterres'in, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin heves ettiği çözümün iki devletli, BM ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesi gibi bir gidişatın mevzubahisi olmadığı hususunda, Kıbrıs Türkleri ve Türkiye'ye müteveccih net olduğunu" korundu.

Rum lider, Kıbrıs'ı iki kesimli, iki cemiyetli bir federasyon esasında yine birleştirecek çözüm bulunması için aynı meblağlılıkla çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.Son dakika haberler... Rum lider Anastasiadisten tepki çeken Türkiye açıklamasıAnastasiadis bu hafta sonu Portekiz’de reelleşecek fotoğrafı olmayan Avrupa Konseyi’ne katılarak Türkiye'yi  Avrupa liderlerine şikayet edeceğini açıkladı. Anastasiadis 'Türk tahrikleri' olarak belirlediği şikayetlerini beynelmilel bir kampanyaya dönüştüreceği mevzusunda da küstah bir tehditte bulundu.

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR BU LAFLARLA DUYURMUŞTU

Kıbrıs Mevzusundaki Gayrıresmi 5+BM Buluşması Sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ortak basın buluşması tertip ederek alınan kararları değerlendirmiş, Tatar buluşmada "Biz davranışımızdan asla bırakmayacağız. Kıbrıs Rum tarafının sarih sarih dediği, adamların emeli şu andaki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı, anayasal farklılıkla Kıbrıs Türklerinin kendilerine bağlanmaları ve AB azalığından yararlanması. 

Özü itibariyle, bedelli kamuoyu Kıbrıs Rum tarafının dediği, sarih sarih demiştir. Adamların emeli şu anki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı ancak bir uyuşma kendilerinin istediği gibi olabilecekse anayasal farklılıkla Kıbrıs Türklerinin şu andaki mevcut Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yama edilmeleri ve AB içerisinde onun nimetlerinden yararlanmamız. Haliyle Türkiye ile bağlarını koparması gibi bizi süreçlere süreceklerini düşünüyorlarsa herhalde Türk tarafı böyle bir oyuna gelmeyecektir.

Kıbrıs’ta şayet 60’larda yaşanan ki İngiltere Dışişleri Bakanı’nın gözünün içine baka baka da söyledim, 60 evveli müzakereleri de hepimiz biliyoruz, İngiltere de çok iyi öğreniyor. Ama 1960’larda o zamanın koşullarında ancak bu biçimde fonksiyonel federasyon öngörülmüştü. Ancak 3 sene sürebildi. 3 seneden sonra Kıbrıslı Türkler dışarı atıldılar, havada kaldılar. 60 sene sonra yapılan çalışmalar, ambargolar, kısıtlamalar sonrasında bir devlet kurduk. Bizden kimse bunu terk etmemizi, tek dominantlık, üniterlik sisteme yama olmamızı bekleyemez." açıklamasını yapmıştı.