Son dakika haberler: Sağlık Bakanı açıklamıştı... İngiltere'de ilk doz Moderna aşısı yapıldı!

Son dakika haberler: Sağlık Bakanı açıklamıştı... İngiltere'de ilk doz Moderna aşısı yapıldı!

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock, bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Moderna koronavirüs aşısının dağıtımına Galler’de başlanacağını bildirmişti. Aşılamada süratli bir…

Aşılama kampanyasına tüm süratiyle devam eden İngiltere kritik bir adım atarak Moderna aşısını da kullanmaya başladı. Aşı Dağıtım Bakanı Nadhim Zahawi, ülkede nisan ayı haysiyetiyle Moderna aşılarının da uygulanmaya başlanacağını açıklamıştı.

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock da bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Moderna koronavirüs aşısının dağıtımına Galler’de başlanacağını bildirmişti.

Aşılamada süratli bir program uygulayan Birleşik Kraliyet 'ta Moderna aşısının ilk dozu az evvel uygulandı. Aşının uygulanmasına Galler'de başlanırken İngiltere Moderna için iki hafta daha başka bir deyişle 19 Nisan tarihini bekleyecek.

Galler'de, Carmarthern bölgesinde bulunan West Wales General Hospital'da uygulanan ilk doz Moderna aşısı 24 yaşındaki Elle Taylor'a uygulandı. Taylor aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada sıhhat personelinin sempatik tavırlarına methederken 'Çok coşkulu ve mutluyum.' diyerek canının da hiç yanmadığı anlattı.

24 yaşındaki Taylor büyükannesine bakıcılık yaptığını ve aşı olduktan sonra onunla daha tehlikesiz biçimde ilgilenebileceği için içinin hafiflediğini belirtirken büyükannesinin de ilk doz aşısını olduğunu ve ikinci dozunu da cumartesi günü yaptıracağına sözlerine ilave etti. İngiltere daha evvel yaptığı açıklamada aile fertlerine bakan şahısları da aşılamada öncelik listesine aldığını, böylece tehlikeli gidişattaki bireyler için bulaş tehlikesini eksiltmeyi amaçladığı açıklamıştı.Son dakika haberler: Sağlık Bakanı açıklamıştı... Birleşik Krallıkta ilk doz Moderna aşısı yapıldı
ASTRAZENECA'DAN SONRA SOLUK ALDIRAN HABER

İngiltere'de Oxford Üniversitesi ile beraber geliştirilen AstraZeneca aşısıyla alakalı endişelendirici haberlerin ardından gelen Moderna aşısı haberi gevşeme yarattı. ülkede onaylanan ve kullanımı başlayan üçüncü aşı olan Moderna'dan 17 milyon doz satın alındı.

İskoçya da Moderna aşılarını teslim aldı ancak uygulama henüz başlamış değil. Galler ve Kuzey İrlanda, Birleşik Kraliyet'ta 50 yaş üzeri tüm popülasyonu aşılamayı muvaffak olan ülkeler olarak dikkat topluyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmada Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan Kovid-19 aşılarının gözetici tesiri işletmelerin testlerindeki orana yakın çıktı. Pfizer ve Moderna aşılarının ikinci dozdan sonra yüzde 90 oranında tesirli olduğu açıklandı. Hazırlanan raporda, bu aşılarla yapılan uygulama neticesinde can veren olmadığı, yalnızca 2 hastanın yan tesirler nedeniyle sağlık kurumuna kaldırıldığı kaydedildi.Son dakika haberler: Sağlık Bakanı açıklamıştı... Birleşik Krallıkta ilk doz Moderna aşısı yapıldı
ÇOCUKLARDA DA SINANIYOR

Amerika Birleşik Devletleri merkezli firma Moderna, salgında kitle bağışıklığı için 6 ay ile 11 yaş arası çocuklarda yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşı çalışmasına başladığını açıklamıştı.

Moderna’dan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Sıhhat Bakanlığı ve Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yürütülen ortak çalışmada ilk faz muayenehane sınamalar için aşının çocuklara uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Faz 2 ve 3 düzeylerinin birleştirilerek iki kısım halinde 6 bin 750 çocuk üzerinde sınanmasının yapılacağı kaydolunurken, mevzubahisi muayenehane deneylerin ne zaman bitirilmesinin beklendiği mevzusunda ise bilgi verilmedi.

Moderna İcra Heyeti Başkanı Stephane Bancel, "Bu pediatrik çalışma, genç yaş popülasyonunda Kovid-19 aşı adayımızın potansiyel güvenliğini ve immünojenitesini değerlendirmemize dayanakçı olacak." ifadesini kullandı.

Federal sıhhat yetkilileri, çocuklar üzerindeki çalışmaların pozitif netice vermesi halinde, lise son sınıfların güzdeki mektep yarıyılında, orta ve ilkokulların da 2022 seneyi başlarında aşılanabileceğini kaydoldu.