Son dakika haberler... Uğur Şahin'den Türkiye açıklaması!

Son dakika haberler... Uğur Şahin'den Türkiye açıklaması!

BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin koronavirüs krizi, aşılar ve Pfizer aşısındaki yan tesirlerle alakalı ehemmiyetli açıklamalarla bulundu. Şahin açıklamasında Haziranda 30 milyon doz aşıyı…

BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye'ye muhtemel olduğu kadar aşı vermek istediklerini belirterek, her şeyin yolunda gitmesi halinde haziranda 30 milyon doza kadar aşıyı sevk etmek istediklerini kaydoldu.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji işletmesi BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’ye muhtemel olduğunca çok aşı vermek istediklerini, ancak bu aşıların evvel üretilmesi gerektiğini söyledi.
Şahin, Almanya'da Yabancı Gazeteciler Toplumunun VAP çevrim içi tertip ettiği basın buluşmasında, Kovid-19 salgınına ve işletmenin ürettiği aşıya ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye'deki gidişat ile alakalı bir suale yanıt veren Şahin, "Türkiye’ye hemen muhtemel olduğu kadar çok doz aşı vermek istiyoruz, ancak onları evvel üretmek zorundayız." dedi.

Şahin, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile haftalardır görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, "Şimdi ilk dozları teslim ettik. Türkiye’ye çok daha fazla yollamayı konuşuyoruz. Ancak bunun için yapım kapasitemizle uğraşmak gerekli. Her şey yolunda giderse haziranda 30 milyona kadar dozu Türkiye sevk etmek istiyoruz. Temmuz ve ağustosta daha fazla doz yollamayı konuşuyoruz." dedi.Son dakika haberler... <strong>Uğur Şahin</strong>den <strong>Türkiye</strong> açıklaması"AŞI HELAL"

Yalnızca Müslüman ülkelerin değil, Yahudilerin de aşının içeriğine ait sualler sorduğunu belirten Şahin, aşı için kullanılan maddelerin hayvansal kaynaklı olmadığını ve bu mevzuda kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini belirtti.

Şahin, buna ait bilgi isteyen Ortodoks Yahudilere, aşının içeriğine ait bilgilerin de iletildiği bilgisini paylaşarak, "Aşının helal olduğunu söyleyebiliriz." biçiminde konuştu.

Aşının faalliğine ilişin suallere de yanıt veren Prof. Dr. Şahin, BioNTech aşısının, ikinci dozu olduktan 7 gün sonra maksimum tesire eriştiğini ifade etti.

Ancak aşının ilk dozu vurulduktan sonraki 12. günün ardından tesirini göstermeye başladığını kaydolan Şahin, ilk dozu olduktan sonraki 1 ila 12 gün virüse karşı gözetmenin bulunmadığını kaydoldu.

"3. DOZ AŞIYA GEREKSİNİM VAR"

Aşının gözetmesinin zamanla eksildiğini, ilk 6 aylık bilgilere göre aşının 6 ayda tesirinin yüzde 95’den yüzde 91’e düştüğü bilgisini paylaşan Şahin, "8 ay sonra aşı gözetmesine neden olan antikorların ehemmiyetli miktarda düştüğünü görüyoruz. Aşı gözetmesini yine takribî yüzde 100'e geri getirmek için üçüncü doz aşı olmaya gereksinim var. Bu üçüncü doz 9 ay sonra veya en geç 12 ay sonra yapılması gözetmenin yukarıya çıkarılmasına dayanakçı olur. Buna da 'booster' aşı sınıyor. Daha sonra her sene veya her 18 ayda bir aşı olmaya gereksinim dinleneceğini zannediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"KALP ADALEYİ İRİNİ HABERİ İLE ALAKALI BİLGİ İSTEDİK, İNCELİYORUZ"

Şahin, BioNTech aşısının kalp adaleyi cerahatine yol açtığının ortaya çıktığı istikametinde İsrail’deki haberi okuduğunu aktararak, mevzuyla alakalı detayları arz ettiklerini ve bu haberi araştıracaklarını belirtti.

"Şimdiye kadar kalp adaleyi irini hadiselerinin arttığına ait hiçbir emaremiz yok." diyen Şahin, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’dan gelen bilgilerde olağandışı bir hadiseyi görmediklerini, ancak İsrail'deki mevzubahisi haberi ciddiye aldıklarını kaydoldu.

Şahin, 2021’in başında 1,3 milyar doz aşı üretmeyi amaçladıklarını, ancak kapasiteyi artırdıklarını ve bu maksadı 3 milyar doza çıkardıklarını aktardı.

Avrupa’da haziran ortasında veya sonunda milletin yüzde 50’si ila yüzde 60’nın aşılanacağını, bundan dolayı kısıtlamaların hafifletilmesinin milletin geniş kısmına müteveccih olacağını düşündüğünü belirten Şahin, bu yarıyıla kadar aşı olamayanlar da bulunacağından kısıtlamaların rahatlatılmasında ayrımcılık yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydoldu.Son dakika haberler... <strong>Uğur Şahin</strong>den <strong>Türkiye</strong> açıklaması"BİONTECH AŞININ HİNDİSTAN VARYANTINA KARŞI DA TESİRLİ OLACAĞINDAN ÜMİTLİYİM"

Kovid-19’un varyantlarını da incelediklerini aktaran Şahin, şimdiye kadar 30’şöhret üzerinde varyantı laboratuvarda araştırdıklarını ve aşının hemen hemen hepsine karşı tesirli olduğunu gördüklerini ifade etti.

Şahin Hindistan’da ortaya çıkan varyantı da analize aldıklarını belirterek, "Ancak Hindistan varyantında daha evvel araştırdığımız ve aşımızın tesirini gösterdiği değişinimler var. Burada da ümitliyim" diye konuştu.