Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlar!

Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlar!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere, gündemdeki AstraZeneca aşı krizine karşın gerek alınan temkinler gerekse süratle devam eden aşılama kampanyası sayesinde…

Son aylarda koronavirüs aşısı kavgalarının odağına oturan AstraZeneca'dan arkası arda flaş haberler gelmeye devam ediyor. Avrupa İlaç Ajansı EMA yan tesir mevzusunda yeni kararını sarihlerken aşının kendi ülkesi İngiltere de kritik bir adım attı. Ülkede 30 yaş altı bireyler bundan böyle AstraZeneca aşısı yaptıramayacak.

Sağlık Bakanı Matt Hancock mevzuyla alakalı yeni bir açıklama yaparak 18-29 yaş aralığındaki şahıslara Pfizer ya da Moderna aşılarından biri kendi tercihlerine göre yapılacak derken 'aşılardan elimizde çokça var, evhama mahal yok.' ifadesini kullandı.

Öte yandan aşı krizini çözmeye çalışan ülkeden dünyayı heyecanlandıran bir açıklama daha geldi.

College London Üniversitesi'nin UCL oluşturduğu modellemeye göre İngiltere önümüzdeki pazartesi günü başka bir deyişle 12 Nisan'dan itibaren sürü bağışıklığına girecek. Üniversitenin modellemesi kovid-19'a karşı bağışıklık kazanan popülasyonun %73.4'e erişmesi sayesinde oluşturuldu.Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlarUCL tarafından yayınlanan araştırmada, koronavirüse karşı aşı yoluyla veya evvelden geçirdiği enfeksiyonlar sayesinde korunan şahıs rakamı 12 Nisan'da yüzde 73,4'e çıkacağı bildirilirken bu sayının ülkeyi sürü bağışıklığına kavuşturmaya yetecek oran olduğu belirtildi.

Araştırma raporunda 14 Mart’tan bu yana 7,1 milyon şahsa daha aşı uygulandığı belirtilirken, aynı zamanda ülkede 24 gün içerisinde takribî 100 bin yeni Kovid-19 olayı tespit edildiği bildirildi.

DOĞUŞTAN BAĞIŞIKLIK VAR MI?

Araştırmada yer alan uzmanlar her 10 şahıstan birinin daha evvel hakikatleşen enfeksiyonlar koronavirüsün farklı cinsleri sebebiyle doğuştan bağışıklığı olduğu belirtirken bunun dışında kalan şahısların da t hücreleri sayesinde bağışıklık kazandığı açıklandı.

Araştırma takımından UCL profesörü Karl Friston, “Sürü bağışıklığı hipotezleri beni afallattı” ifadesini kullanırken, “Bağışıklığı tetikleme açısından aşılamanın hipotezi aktifliği hesaba katılırken, bu modele göre popülasyonun takribî yüzde 70'inin bağışık olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI NEDİR?

Sürü bağışıklığı sürü tesiri , topluluk bağışıklığı , popülasyon bağışıklığı veya sosyal bağışıklık olarak da adlandırılır. Fertlerin büyük bir kısmının bağışıklığa sahip olduğu bir popülasyonda, bu cins insanların hastalık bulaşmasına katkıda bulunma ihtimali düşüktür, enfeksiyon zincirlerinin bozulma ihtimali daha yüksektir, bu da hastalığın dağılmasını durdurur veya yavaşlatır.Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlarBir cemiyetteki bağışıklık fertlerinin oranı ne kadar büyük olursa, bağışıklık sahibi olmayan şahısların bulaşıcı bir fertle temas etme ihtimali o kadar az olur, bu da bağışıklık olmayan fertlerin enfeksiyondan korunmasına dayanakçı olur.

Fertler, daha erken bir enfeksiyondan iyileşme veya aşılama yoluyla bağışıklık kazanabilir . Emin bir eşik kıymete erişildiğinde, sürü bağışıklığı, bir popülasyondaki hastalığı yavaş yavaş ortadan kaldırır. Bu eliminasyon, dünya çapında muvaffak olunursa, eradikasyon ismi verilen enfeksiyon rakamında sıfıra kalıcı bir eksilme ile sonuçlanabilir.

DSÖ 'EDEP DIŞI' DEMİŞTİ

Ghebreyesus, son günlerde virüsün dağılmasına izin vererek, güya "sürü bağışıklığına erişme" kavramı hakkında bazı münakaşalar yaşandığına dikkati sürükleyerek, hakikatinde "sürü bağışıklığının" aşılama için kullanılan bir terim olduğunu vurgulamıştı. "Misalin, kızamığa karşı sürü bağışıklığı, popülasyonun takribî yüzde 95'inin aşılanmasını gerektirir." diyen Ghebreyesus, kalan yüzde 5'inin ise kızamığın aşılananlar arasında dağılmamasıyla korunacağına işaret etmişti.

Ghebreyesus, "Değişik bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz vazgeçerek değil, virüsten gözetmekle sağlanır." ihtarını yapmıştı.

Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlar