Son dakika haberleri: Bayram öncesi Bakan Koca'dan hayati mesajlar... Aşı uygulamasında BioNTech güncellemesi

Son dakika haberleri: Bayram öncesi Bakan Koca'dan hayati mesajlar... Aşı uygulamasında BioNTech güncellemesi

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti Buluşması sonrası ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı evveli daha dikkatli olunması uyarısında bulunan Bakan Koca,…

Bakan Koca konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüs Bilim Heyetimiz bugün hadise rakamlarının seyri, aşı programımız ve Bayram ihtiyatlarını görüşmek üzere toplandı. Bildiğiniz gibi süratli bir aşı programı yürüterek bugün itibariyle 60 milyon dozdan fazla aşı uyguladık. Başından beri bayramdan evvel tüm 18 yaş ve üzeri yurttaşlarımızın en az 1 doz aşısını uygulamak istediğimizi ve Bayrama böyle erişmeyi hedef olarak tanımladık. Basmakalıpa dönmek için en ehemmiyetli basamağın bu olduğunu belirttik.

Şehirlerimizde hedef popülasyonun aşı olma oranlarını günlük ve aşı doz uygulamalarını anlık olarak sizlerle paylaşıyoruz. Haritada rengi maviye dönen şehirlerimiz bizi heyecanlandırıyor ve salgından kurtuluşun umudunu ifade ediyor. Umuda giden yolda meşalelerimiz maviye dönen şehirlerimiz.

HADİSELERDE YÜKSELME MEYLİ VAR

Fark edeceğiniz üzere son bir haftada hadise rakamlarında bir yükselme meyli var. Daha Önceki ve acı deneyimlerimiz bunu hakimiyet faktörün çok maliyetli olduğunu gösteriyor. Ne Yazık Ki hadise rakamı artan şehirlerimizle aşılanma oranı arasında eşlik var. Birkaç imtiyaz dışında aşı olma oranı düşük olan şehirlerimizde hadise rakamları bir evvelki haftaya oranla birkaç kat yükseliyor.

Önümüzde bir İngiltere misali var. Salgın bitme noktasına gelmişken bir anda on binlerce hadise ile karşılaştılar. Coşturucu olan artan hadise rakamları ölüm rakamlarını şimdilik artırmıyor.

Buna karşın bu bize ders çıkarmamız gerektiğini gösteren ehemmiyetli bir misal. Koronavirüs tabiatı gereği değişinime uğruyor ve varyantları bulaşma süratini ya da hasta etme marifetini artırabiliyor. Artan varyantlara karşı elimizde aşı silahının yanında bir de ihtiyatlara geçim eforu var. İhtiyatlara uyarak varyantlardan da korunabiliriz.

Önümüzdeki günler özlemle beklediğimiz bayramın hemen evveli. Bayramda bir araya kazançken netlikle ihtiyatlardan taviz vermemeliyiz. İhtiyatsızlık elimizdeki silahları tesirsiz kılabilir. İhtiyat teminatımızdır. Kapalı ve havalandırması hudutlu olan alanlarda kalabalıklara karışmamalı bayramı kendimize ve hoşlandıklarımıza hasar veren hale getirmemeliyiz. Bu bayram ihtiyatlara uyar ve aşımızı olursak el öpüp birbirimize sarılmadan geçireceğimiz son bayram olacak. Son kere bu bayram birbirimizle temastan uzak duralım.

AŞI UYGULAMASINDA AKTÜELLEME

Bilim Heyetimiz aşı uygulaması mevzusunda da bazı aktüel büyümeleri değerlendirdi. Elde edilen yeni bilgi ve deneyimlere göre 1. doz aşısı bitirilen yurttaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler.

Sistemlerimizde aşı hakkı buna uygun olacak biçimde belirlenmiştir. Günü gelmişse buluşmanızı alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.

Aşı programımızın galibiyetine karşın hadise rakamlarında çoğalış meyli var. Bu salgının henüz bitmediğinin göstergesidir. Elbette yine kısıtlamalara gereksinim olacak bir gündemde değiliz. Ancak, ihtiyatlara uymaz ve aşımızı olmazsak karşılaması efor günlerle karşılaşabiliriz. Güçlü bir basmakalıpa dönüşün koşulu aşı olarak cemiyet bağışıklığı sağlanana kadar ihtiyatlara uymaktır.