Son dakika... Haftalar sonra müjdeli haber! Denize girebilir, balık yiyebilirsiniz

Son dakika... Haftalar sonra müjdeli haber! Denize girebilir, balık yiyebilirsiniz

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, Marmara Denizi Eylem Tasarıyı Koordinasyon Heyeti Buluşması sonrası açıklamada bulundu. Bakan Müessese "Yüzme suyu alanlarında rastgele bir meseleye…

Marmara Denizi'ni tesiri altına alan müsilajın arınılması son hız devam ederken Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bakan Müessese, deniz suyu niteliğinde mesele olmadığını, denize girilip, balık yenebileceğini belirtti. Müessese, bilim insanlarının bundan sonra müsilaj yaradılışı da beklemediklerini söyledi.

Bakan Müessese'un açıklamaları şöyle:

Bu süreçte yoğun bir gündem maddesiyle buluşmalar hakikatleştirdi. Müsilaja ait çalışmalar sürdürüyorlar. 300 bin lirayı bulan çalışma gruplarına destek verecekler. Önümüzdeki 30-50 senenin çalışmasını yapacağımızı belirtmek isterim. 14 ayrı alt çalışma grubu oluşturmuştuk. Mesullükleri çerçevesinde çalışmalar sürdürülüyor. 545 atık su arıtma kuruluşu yerinde incelendi.

3 sene içerisinde adımları atmış olacağız. Adımları atarken teftişlerimiz devam etmekte. 11536 teftiş rakamına eriştik. 2517 noktadan da numune aldık. 175 şirket ve 112 gemiye 23.5 milyon lira yönetimsel para cezası uygulandı. 52 şirketin faaliyetlerine son verildi. DSİ bölge müdürlüklerince suni sulak alan süreci oluşturulmaya başlandı.

Heyetimiz bilimsel, teknik çalışmaların hepsini değerlendiriyor. Misal uygulamaları yapmaya gayret gösteriyoruz. Minik ölçekli balıkçılara verilecek destek 2009 liraya çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı balıkçılara 4.2 milyon lira ödeme yapacak. Sağlık Bakanlığı ile deniz suyu niteliği ve canlılara ait çalışma yapıldı. Rastgele bir mesele tespit edilmedi. Yurttaşlarımız gönül rahatlığıyla denize girip balık yiyebilirler. Mart ayında deniz yüzeyindeki müsilaj büyüklüğü 264 hektarken Haziran ayında bu alan 12 bin 741 hektara çıktı. Atılan adımlar sayesinde Marmara Denizi'nde müsilaj yok denilecek kadar az seviyede. Bilim insanlarımız yeni bir müsilaj yaradılışını beklemediklerini ifade ediyorlar.

Tersanelerde pak imal tekniklerinin yapılmasına müteveccih mevzuat çalışması kararı almıştık. Kroki idaremelik hazırlandı. Tersanelerimiz daha pak ve az atığın üretilmiş yarıyılına girmiş olacaklar. 36 zeytin imal kuruluşundan 25'inin iki faza geçiş için destekleyeceğiz.

Ulusumuz müsterih olsun. Marmara'yı hep beraber kurtacağız ve mukadderatına terk etmeyeceğiz. Oksijen seviyesinin çoğaldığını görüyoruz. Balıklar geri dönmeye başladı. Çalışmalar çerçevesinde çok daha iyi hale geldi. Aynı kavrayışla 22 maddelik eylem tasarımızı yaşama geçireceğiz. Marmara Hepimizin diyerek Marmara'mızı daha önceki haline getirecek adımları atacağımızı ifade ediyorum.

: İlginize Sürükleyebilir Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladıErdoğan: Din kisvesi altında bu halkı sömürenlere prim vermeyeceğizKurban Bayramı evveli akın akın gidiyorlar!