Son dakika: Hatay'da toplu açılış töreni! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika: Hatay'da toplu açılış töreni! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da toplu açılış merasiminde açıklamalarda bulunuyor.

Spor Toto Süper Lig takımı Atakaş Hatayspor'un iç saha maçlarını oynayacağı 25 bin seyirci kapasiteli yeni stadyumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun katıldığı merasimle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da toplu açılış merasiminde açıklama yapıyor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI ŞU BİÇİMDE:

Sizlerle uzun bir aradan sonra buluştuğumuz bu anlamlı günde en kalbi duygularımla selamlıyorum. Akdeniz'in incisi, tarihin, kültürün şehri Hatay'ın her bir ilçesindeki, semtindeki kardeşlerime selam ve sevgilerimi yolluyorum. Kardeşlerim, bugün gördüğünüz gibi bir hayli açılışları yapacağız. Başta Hatay Şehir Stadyumu'mız olmak üzere barajlarla, bir hayli spor kuruluşlarıyla allahın izniyle Hatayımızı çok değişik bir hale getirmenin adımlarını atıyoruz. Ben bu arada Türkmeni, Kürdü, Arabıyla Hatayımızın müsamaha atmosferi içerisinde bulunduğu için sizleri bu anlamda da selamlıyorum.

Hep şunu söyledik. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız, dedik. Bu kardeşliğimiz hamdolsun bizi bugünlere getirdi. Önümüzde daha iyi günler var. Bunu sizlerle hakikatleştireceğiz. Ben sizlere inanıyorum. 2023'e hazır mıyız? 2023 allahın izniyle Hatay'da bir başkalaşım, bir mutasyon seneyi olacak mı? Sizin bu bağırışlarınız bunu gösteriyor.

Kazançken yeniden gördüm, çakılı bir çivi yok. Vazgeçtiğimiz gibi kalmış Hatay. İşte arkamda 26 bin 600 şahıs kapasiteli Hatay Şehir Stadyumu. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Onlar ise söz ederler. Unutmayın, eşek can verir kalır semeri, insan can verir kalır eseri. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Burada da Hatay Kapalı Spor Salonu var. Kısa zamanda allahın izniyle onu da tamamlayacağız. Hatay'ın gençliğine ne layıksa onu yapacağız.

Bir şey sorayım; şu havalimanını kim yaptı? Havalimanından buraya kadar tam yolları kim yaptı? Ötekilerinin burada yaptığı yolları var mı? Bizim işimiz eforumuz bu. Amik Ovası kesintisiz taşkınlar altındaydı. Elhamdulillah bunu da kurtardık. Allahın İzniyle yeni barajlarla, kapalı su dağıtım sistemleriyle birlikte su kasvetini de tamamıyla çözme noktasına geliyoruz.

Unutmayın! Bu ülkede Hatay nasıl ki işgalin acısını, serbestliğin tadını, vatan hasretinin ne demek olduğunu çok iyi öğrenir. Biz de bunu çok iyi bilen Hatay'a hizmet etkenin ne demek olduğunu çok iyi öğreniriz. Yapacağımız çok şey var.

Her bir yatırımın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Belediyelerimizi, mühendisinden emekçisine herkesi tebrik ediyorum. Kıymetli kardeşlerim, ülkemizi eser ve hizmet politikasıyla cumhuriyet yarıyılında yapılanların tamamını 5'e 10'a katlayacak yatırımlara biz kavuşturduk. Her alanda en gelişmiş alt yapıyla en ileri hizmetlerle biz donattık. 19 senede Hatay'a toplam 35 milyar lira yatırım yaptık. Eğitimde 8 bin 836 adet yeni derslik kazandırdık. Hatay'a ikinci devlet üniversitesini biz kurduk. Antakya, Kırıkhan ve İskenderun'da 2350 şahıslı yeni yurt binaları daha açacağız. Hatay'a dünyanın en büyük mozaik müzesini biz kazandırdık. Şehrimize 44 adet spor kuruluşu ve gençlik merkezleriyle beraber Hatay Stadyumu'nu da biz kazandırdık. 

Hatay'a aktarılan sosyal takviye ölçüsünü senelik 1.3 milyar liraya eriştirdik. Sağlıkta 14'ü sağlık kurumu olmak üzere 45 adet sağlık kuruluşu inşa ettik. 23 sağlık kuruluşumuzun imali devam ediyor. 660 yataklı İskenderun Devlet Hastanesi'nin projesi devam ediyor. 8 bin ev projesini yaşama geçirdik. 6 halk bahçesi projesini başlattık.  

STADYUMUN KAPASİTESİ KAÇ ŞAHIS?

Atakaş Hatayspor'un iç saha maçlarına konut sahipliği yapacak 25 bin kapasiteye sahip. 24 adet loca da bulunuyor. Tabanı natürel çim olacak yeni stadyum bin 500 vasıtalık otopark alanına da sahip olacak.

STADYUMUN MALİYETİ NE KADAR?

25 bin şahsiyet stadyum, 142 milyon 900 bin liraya mülk oldu. Yalnızca futbol değil basketbol, voleybol ve tenis başta olmak üzere her dala hizmet etmesi tasarlanıyor.