Son dakika: Hrant Dink davasının gerekçeli kararı açıklandı

Son dakika: Hrant Dink davasının gerekçeli kararı açıklandı

Kamu misyonlularının suçlandığı Hrank Dink cinayeti davasıyla alakalı mazeretli karar açıklandı. Kararda, "FETÖ cinayeti planlayıp adım adım yürürlüğe koyup hakikatleştirdi" denildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Rejisörü Hrant Dink'in öldürülmesine ait FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, daha önceki savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve daha önceki emniyet misyonlularının da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 13'ü kaçak 76 maznunla alakalı karar kuran duruşma, dosyayla alakalı mazeretli kararını bitirildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince 26 Mart'ta verilen kararın mazeretli kararını açıkladı.

Mazeretli kararda, cinayet eylemi ile alakalı kamu vazifelileri hakkında yapılan tespit ve değerlendirmelerin genel anlatımının yanı gizeme Dink hakkında ilk resmi ihtar ve yapılan tehditler dolayısıyla Dink'in konutu ve Agos gazetesinde güvenlik önlemi alınması, Yasin Hayal hakkındaki ilk ihtar, Erhan Tuncel'in takviyeci istihbarat personeli yapılmasına ait ayrıntılara yer verildi.

 Cinayetin asıllaşmasına giden süreçte tespit edilen eylemlerle maznunların FETÖ/PDY ile iletişim ve iltisakları hakkında ayrıntılara dikkati çekilen mazeretli kararda, cinayetin işlenmesinde tespit edilen mesullüklerinin yanında, teşkilatla iletişim ve iltisakı ile sonraki eylemlerinden dolayı yapılan tespitlerle teşkilat üyeyi oldukları anlaşılan maznunlardan Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Faruk Sarı'nın teşkilatın çıkarlarını gözeterek beraber hareket ettikleri vurgulandı.

Mazeretli kararda, bu maznunların konumları sebebiyle gereken temkinleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin reelleşmesini, bunun evveli ve sonrasında bilgi, kayıt ve evrakların yok edilmesini sağladıklarını aktarılarak, Tasarılı İstihbarat İşlemleri PİO uygulaması ve İstihbarat Dairesi Başkanlığında bulunan İstihbarat Değerlendirme Projesi İDP kayıtları ile tüm istihbarat ağının bulunduğu bilgi havuzuna alakalı bilgilerin kaydolunması harekâtlarını yapmamalarının yanında yapılan kaydı ise cinayetin hemen sonrasında sildikleri ifade edildi.

: İlginize Sürükleyebilir Kahreden görüntü! Valilik'ten açıklama geldi...Bir ilçe ona ağlıyor! Gizem acısı...İşte en kadersiz yaş grubu!

Kararda, kendilerinden olmayan sıralı amirlerine bu ehemmiyetli istihbari bilgileri vermeyip saklayan bu maznunların emri altındakilere tanzim ettirdikleri asla ters zabıtlarla en ehemmiyetli bilgi kaynağı takviyeci istihbarat personelinin istihbarat vazifesinin dışına çıkarılmasını sağladıkları kaydolundu.

Mazeretli kararda, "Maznun Muharrem Demirkale'nin maktulün konut ve işyerlerinin cinayet evvelinde emri altındakilerce bulgusunun yaptırıldığı, failin cinayet günü takip edildiği, bu takibi yapan şahısların maznun Ali Fuat Yılmazer ile iletişim halindeki maznun Demirkala'nin emir ve emrindeki unsur personelleri olduğu tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

MÜLK VARLIKLARINA EL KONULMASI KARARI

Agos Gazetesi Genel Yayın Rejisörü Hrant Dink'in öldürülmesine ait davadan dosyası parçalayan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen,  gazetecilerin de aralarında bulunduğu 11 kaçak maznunun firari sayılarak mülk varlıklarına el konulmasına karar verildi.