Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Gaziantep'teki olayların iç yüzünü anlattı: Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Gaziantep'teki olayların iç yüzünü anlattı: Alparslan Kuytul gözaltına alındı

İçişleri Bakan Dayanakçısı ve Bakanlık Lafçısı İsmail Çataklı, tertip ettiği basın buluşmasında gündeme ait bir hayli mevzuda açıklamalarda bulundu. Çataklı; terörle gayret, koronavirüs temkinleri…

İşte Çataklı'nın açıklamalarından satırbaşları:

GAZİANTEP'TE NE OLDU? 

"Bazı ayrıntılar Gaziantep Valiliği ve EGM tarafından paylaşıldı. Alparslan Kuytul kimdir? Kamuoyu tarafından öğrenilmesini isteriz. Din kisvesi altında dini istismar eden bir şahıs. FETÖ'yü korunan bir şahıs. 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir şahıs. Türkiye'nin çıkarına ne varsa her fırsatta manipule etmeye çalışan bir şahıs. Aralıksız güvenlik eforlarımızla karşı karşıya gelmeye çalışan bir şahıs. 

Diyanet İşleri Başkanlığımız Ramazan'ın son gününde Müslümanların camilerde itikafa girmesiyle alakalı nasihatte bulundu. İçinde bulunduğumuz süreç ortada. İtikafların konutlarda yapılmasıyla alakalı Diyanet'in önerisi oldu. Provokasyon Ramazan ayının başında teravihlerin konutta kılınmasıyla alakalı nasihat ile başladı. Ne oldu Gaziantep'te? Bu bireyler bu süreci firmadan girdiler, tam kaideleri de dahil hepsini ihlal ederek camilere girdiler. Din misyonlularımız bunları ikaz ettiler. Ancak bunlar mukavemette bulundular. Hele hele camide söylenemeyecek ifadelerle, küfürlerle karşılık verdiler.

'ALPARSLAN KUYTUL NEZARETİNE ALINDI'

Din vazifelisi dostlarımız kolluk güçlerine çağrıda bulundu. Orada bulunmaması gereken bir personelimizin orada bulunduğu ve gaz kullandığını öğreniyoruz. Bu şahıs ile alakalı operasyon başlatıldı. İş burada kalmadı. Başta Adana ve Gaziantep olmak üzere 40 ayrı noktada onlarca yandaşıyla beraber bu şahıs provokasyonu sürdürmek istedi. Dün gece kolluk ünitelerimiz lüzumlu harekâtları yaparak bu provokasyona mani oldu, Alparslan Kuytul da nezaretinde. 

İMAMOĞLU İLE ALAKALI OPERASYON...

Sayın İmamoğlu ile alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bir harekâtı. HDP'li başkanları ziyaret ederek kabahatliyi methettiği, anılan partiyi destekleyerek teröre dayanaklarını desteklediği, Fatih Sultan Mehmet'e ait türbede hürmetsizlik yaptığı iddialar üzerine Başsavcılığın başlattığı operasyon. 

İÇ GÜVENLİK OPERASYONLARI

Pençe - Yıldırım ve Pençe - Şimşek harekatlarıyla yurtiçindeki işlemler kesintisiz biçimde devam etmektedir. 2021 Nisan ayında 9 bin 341 harekât yapılmıştır. Nisan ayında 8'i güya üst düzey 115 terörist tesirsiz hale getirildi. Güya Botan saha mesulü Fırat Kilolu 8 Nisan'da yaralı olarak, kadın mesulü Suna Taş 29 Nisan'da ölü olarak, yeşil kategorideki Mazlum Taşkın 28 Nisan'da ikna yoluyla teslim olarak, turuncu kategorideki İbrahim İldeniz 8 Nisan'da ölü olarak, Abdülsitar Özer 14 Nisan'da sağ olarak ele geçirilmiştir. Ayrıca listede olmayan ama güya sorumlu düzeyde olduğu tespit edilen bir birey de 29 Nisan'da ölü olarak ele geçirilmiştir. 115 terörist tesirsiz hale getirilmiştir. 66'sı PKK/KCK, 49'u ise DEAŞ terör örgütü üyeyidir. Nisan ayında 248 barınak, sığınak kullanılamaz hale getirilmiştir.

'25 TERÖR EYLEMİ YASAKLANDI'

2021 seneyi Nisan ayında İstanbul otogarındaki bombalı eylem teşebbüsü dahil olmak üzere toplam 25 terör eylemi yasaklanmıştır. PKK aynı zamanda büyük bir uyuşturucu ağı olduğu için her harekâtta uyuşturucuya tesadüfmek bayağı hale gelmiştir. 16 bin harekâtta 1919 şahıs hapsedilmiştir. 2 ton 465 kilogram esrar, 895 kg eroin ele geçirilmiştir.  Firaricilik ile gayrete müteveccih 1630 harekâtta 42 şahıs hapsedilmiştir.

62 BİN HADİSEYE KADES SAYESİNDE MÜDAHALE EDİLDİ

Kadına şiddet vakalarında Nisan'da ne yazık ki 17 kadın hayatını yitirmiştir. Bakanlık olarak bu mevzu öncelikli gündem maddelerimizden biri. Şikayet kanallarının rakamını ve personel eğitim rakamını çoğaldırdık, hem de ihtiyat usullerimize yenisini ilave ettik. 24 Mart 2018 itibariyle yaşama geçirilen KADES uygulamasını 2 milyondan fazla indirme rakamına eriştik. Hakikat ihbarlar yüzde 50 gibi ehemmiyetli bir oranı gösteriyor. 62 bin hadiseye KADES sayesinde güvenlik eforlarımız müdahale etti. Nisan ayında üzüldüğümüz ve hangi emele hizmet ettiğini kavramadığımız dezenformasyona maruz kaldık. 81 şehirde mevcut bulunan Aile İçi Şiddetle Gayret Ofis amirliklerini ilçe düzeyine de yaydık. Kötülelere aldırmadan işimize bakıyoruz. 

Ülkemizde kayıt altında olan Suriyeli rakamı 3 milyon 670 bin şahıstır. Nisan ayı içinde kamu kumpasımızı bozmaya müteveccih daha önceki klişelerin yeni makyajlarla servis edildiğine tanık olduk. Kendisini uzman olarak tanıtan yetkisiz şahısların resmi bilgilere katlanmayan sosyal medya hezeyanlarına lütfen haysiyet etmeyiniz. 

1-7 Mayıs arası trafik haftası. Can kayıplarını eksiltmek için var eforumuzla çalışıyoruz. 

İZİN DOKÜMANI

Bütün kapanma sürecinde muafiyet kapsamındaki sektör temsilcilerine 6 milyon 385 bin çalışma muafiyet izin dokümanı tertip edilmiştir. Bu seneyi Afet Eğitim Seneyi olarak tanımladık ve bir kampanya başlattık. Amacımız 51 milyon yurttaşımıza erişebilmek... Afet sonrası ilk 6 saatte vasıtalarımıza binmeyelim, GSM hatlarını kullanmadan internet üzerinden irtibat kaidem, yolları sarih vazgeçelim.