Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Mart ayında 86 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Mart ayında 86 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakan Dayanakçısı ve Bakanlık Lafçısı İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu'nda "Aylık Basın Bilgilendirme Buluşması" tertip etti. Çataklı, Mart ayında tertip edilen iç güvenlik…

İşte İsmail Çataklı'nın açıklamalarından satırbaşları:

KORONAVİRÜSLE GAYRET

2021 Mart ayında 8 milyondan fazla teftiş hakikatleştirildi.

TERÖRLE GAYRET

Birden fazla ve değişik yapıdaki terör örgütleri ile sürdürülen çabadır. Yurttaşlarımız öğrenmelidir ki bugün gayret edilen PKK güçle ayakta yakalanmak istenen fobilik gibidir.  Katılımlar yok denecek kadar eksilmiş, ikna edilen ile dağdan indirilenler ve teslim olanların rakamı çoğalmıştır. Mart ayının sonunda ikna yoluyla gelenlerden biri 30 yıldır teşkilatın içinde olan biridir. Bu dahi PKK'nın nasıl bölme sürecine girdiğinin sarih bir göstergesidir. Türkiye artık bu sorunun sonuna gelmiştir.

Mart ayında kırsal alanda 8 bin 410 harekât asıllaştırılmıştır. Bu harekâtlarda aralarında İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde kırmızı kategoride aranan Hevram Havraman Avyer K, Hasan Mahmudi 30 Mart – PKK – Mardin – ölü – Güya Mardin Mesulü, turuncu kategoride aranan Reber Koser K, Teyyüp Çam 30 Mart – PKK – Mardin – ölü – Güya Mardin Bagok Alan Mesulü ile gri kategoride aranan 2 teröristin de bulunduğu toplam 86 6 ölü, 72 sağ/yaralı, 8 teslim terörist tesirsiz hale getirilmiştir. Bunların 22'si DEAŞ üyeyidir.

MART AYINDA 16 TERÖR EYLEMİ YASAKLANDI

Terör harekâtları sonucunda Mart ayında 132 barınak kullanılamaz hale getirilmiştir. Mart ayında biri bombalı drone eylemi olmak üzere 16 terör eylemi yasaklanmıştır. 

UYUŞTURUCU İLE GAYRET

Hem ülkemizin hem de dünyanın en büyük güvenlik tehditlerinden biri olan uyuşturucu ile çabada da saha baskımızı 'en iyi narkotik polisi anne' kampanyası üzerinden yürütüyoruz. Esrarda yüzde 110'luk, eroinde yüzde 96'lık bir artık alana gelmiştir, çok ciddi oranlardır. 11 Mart 2021'de Hakkari - Yüksekova'da arazide yapılan aramada 4 değişik bölgede toprağa defineli 416 kilogram eroin ele geçirildi. 22 Mart'ta Kocaeli'de 3 ton esrar ele geçirilmiştir. Yalnızca geçen hafta  29 Mart - 5 Nisan arası nezaret rakamı 5 bin 224 şahıstır. 

Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Mart ayında 86 terörist etkisiz hale getirildi