Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Afgan göçmen dalgası açıklaması

Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Afgan göçmen dalgası açıklaması

İçişleri Bakan Takviyecisi İsmail Çataklı, "Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını arz ediyor, güzel karşılıyor veya buna ait maksatlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir" dedi. Çataklı,

İçişleri Bakan Takviyecisi İsmail Çataklı'nın açıklamalarından öne çıkanlar...

Su Baskın trajedisinde 71’i Kastamonu’da, 10’u Sinop’ta, biri de Bartın’da olmak üzere toplam 82 yurttaşımız yaşamını kaybetmiştir. Kastamonu’da 9 ve Sinop’ta 6 olmak üzere toplam 15 yurttaşımızda halen kayıptır. Arama çalışmaları devam etmektedir.

Afganistan'da yaşanan son büyümeler ışığında bazı bireylerin çoğunlukla beceriksiz ve yanlış bilgiye sabreden paylaşımlarına tanık olduk ve oluyoruz. 2 noktaya özellikle dikkatinizi sürüklemek isterim. Türkiye, Afganistan'dan gelen muhacir rakamında son hadiseler sebebiyle anormal bir çoğalış, yeni bir göç akımı şu an için asla mevzubahisi değildir. Yeni bir çoğalış iddiası sayılarla teyit edilmemektedir.

"BU SENE HALEN 40 BİN 98 AFGANİSTAN TEBAALI KUMPASSIZ MUHACİR TUTULMUŞTUR"

Bakanlığımız tam ünitelerince büyümeler yakından takip edilmektedir. İkinci mevzu ise Türkiye'nin hudutlarındaki aldığı güvenlik tedbirleridir. Türkiye'nin maruz kaldığı baskı dünya ortalamasının zati çok üstündedir. Geçen sene de göçü yasakladığımızı, bu kadar firari muhaciri tuttuğumuzu görüyoruz.

Doğu ve Güney hudutlarımızda 2019 senesinde hudutta girişi yasaklanan yabancı rakamı 442 bin 800, 2020 senesinde 505 bin 375, bu sene ise senenin yarısı geçmesine karşın 307 bin 850’dir. 2019 senesinde 201 bin 437, 2020'de salgın şartlarına karşın 50 bin 161 ve bu sene halen 40 bin 98 Afganistan tebaalı kumpassız muhacir tutulmuştur.

Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını arz ediyor, güzel karşılıyor veya buna ait maksatlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir.

İran hududunda 135 km devriye yolu ve güvenlik duvarı yapılmıştır.

Pek çok önlemi yaşama geçirdik. Türkiye'nin hudut güvenliği olmadığını iddia edenler, keşke bir hudut kapısına gidip oradaki harekâtları yerinde izleselerdi. 'Hudutlarımız kevgire döndü' gibi miktarsız ve mesnetsiz ifadeler, hudut güvenliğinden mesul askere, ona destek olan polise, jandarmaya ve devletin haysiyetine haksızlıktır.

Türkiye hudutlarına egemendir, her alanda yoğun mücadele göstermekte ve galibiyetli neticeler elde etmektedir.

"18 TERÖR EYLEMİ YASAKLANDI"

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik işlemleri çerçevesinde 2021 Ağustos ayında kırsal alanda 3’ü büyük, 24’ü orta çaplı olmak üzere 12 bin 3 kırsal işlem ve terör örgütlerinin şehirlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine müteveccih 996 işlem yapıldı. Ağustos'taki harekâtlarda terör arananlar listesindeki 7 güya üst düzey teröristin de aralarında olduğu 98 terörist tesirsiz hale getirildi. 18 terör eylemi yasaklandı.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

Yeni eğitim-öğretim senesinde 19 bin 569 kolluk personeli ile 10 bin özel güvenlik vazifelisi mekteplerin güvenliğinden mesul olacak. Mektep etraflarında bulunan internet kafe gibi yerler kumpaslı olarak sorgulanacak.