Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan göçmen açıklaması

Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan göçmen açıklaması

İçişleri Bakanı Sreyli, "Göç Heyeti Toplantısı"nda konuşuyor. Bakan Sreyli, '462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.' dedi. Sreyli ayrıca, 'Buradan bir haber daha vermek istiyorum, Van sınırının İran'da

Sreyli'nun açıklamlarından satır başları şöyle:

Türkiye Suriye iç savaşının başladığı andan itibaren göç politikasını tanımlamıştır. Bir ekip tertip etmeler asıllaşmıştır. Dünya düzensiz göç hareketlerini izlerken göç politikası emin olan bir kavrayışı başından beri ortaya koyma kararlılığını göstermiştir.

462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.

Göç Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Geçim Müdürlüğü'nü kurduk. Özellikle eğitim, dil konusunda geçimi sağlayacak süreç bu yarıyılda asıllaştı. YİMER irtibat merkezi de yabancıların soru ve sorunlarına yanıt vermiştir. İlk yarıyıl sarih kapı olarak adlandırılabilir. İkinci yarıyılda geçim siyasetleri gerçekleştirildi.

Suriye'nin 837 kmsi sınır duvarları ve sistemlerle donatılmıştır.

İRAN İLE RÖPORTAJLAR

2017'de Iğdır'da duvarları oluşturmaya başladık. Sonrasında Ağrı'da toplam 159 km duvar yapıldı. İran ile yaptığımız görüşmeler de galibiyetli bir sonuca erişen bir süreçtir.

Şimdi Hakkari sınırımızda 20 kmyi kış başlamadan tamamlamayı tasarlıyoruz.

Buradan bir haber daha vermek istiyorum, Van sınırının İran'da kalan 242 kilometrelik kısmını da başlatıyoruz. Doğuda İran sınırlarımızda şu ana kadar yaptığımız 221 kilometreye bir 242 kilometre daha ilave edeceğiz ve tamamlamış olacağız. Böylece İran sınırımızın büyük bir kısmını tamamlamış olacağız.

Yaslarımız tıkır tıkır işliyor, geri yollamak dahil.

3 milyon 711 birey geçici koruma statüsündedir.

ÜLKESİNE DÖNEN SURİYELİ MUHACİR SAYISI

Gönüllü olarak geri dönen Suriyeli ise 462 bin 26 kişidir.

2016 senesinden itibaren sınırlarımızda yasakladığımız muhacir sayısı 2 milyon 327 bindir.

Türkiye 2016'dan bu yana 283 bin 709'unu kendi ülkelerine yollamıştır.

104 bin 947 düzensiz muhacir ülkelerine geri sevk edilmeyi beklemekte ve takip edilmektedirler.

İçişleri Bakanı Sreyli'dan muhacir açıklamasıdaha fazla video için

AFGAN MUHACİRLERLE MÜCADELE

Taliban ülkeyi ele geçirmeden evvel biz ihtiyatlarımızı doğu sınırında aldık.

Göçe kaynaklık eden tam unsurları tarihin en büyük tutmalarını hakikatleştirdik. Sınırlarımızı her gün bin 500 Afgan muhacir güçlerken bugün 200'lere düşmüştür.

Biz batının muhacir deposu değiliz. Batı göçün kaynağında nasıl yönetilmesi gerektiğini o bölgeye giderek öğrenebilir.

Şimdi cumhurbaşkanımızın direktifi oradaki biriket konutların sayısının 100 bine çıkması. Öte yandan Afganistan ve Pakistan'dan yeni bir hareketlilik yaşanmadığını belirtiyoruz.

: İlginize Sürükleyebilir Dikkat: Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıDikkat! Grip salgını geliyor... Uzmanlar anlattı: Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı?Artık onları hedef alıyor! İşte en şanssız grup