Son dakika... İçişleri Bakanlığı: 19-26 Nisan arası yasakları ihlal eden 47 bin kişiye işlem yapıldı

Son dakika... İçişleri Bakanlığı: 19-26 Nisan arası yasakları ihlal eden 47 bin kişiye işlem yapıldı

İçişleri Bakanlığı, 19-26 Nisan arasında caddeye çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 61 şahsa adli ya da yönetimsel harekât uygulandığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''Covid-19 salgınının cemiyet sıhhati ve kamu kumpası açısından oluşturduğu tehlikeyi idareme ve hastalığın yayılım süratini hakimiyet altında yakalama emeliyle, salgınla çabada paklik, maske ve mesafe kaidelerinin yanı gizeme yaşamın her alanına müteveccih uyulması gereken kaideler ve tedbirler tanımlanarak, uygulamaya geçirilmiştir.

Gelinen evrede değişinime uğrayan virüsün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı gibi ülkemizde de görülen varyantlar nedeniyle hasta rakamlarında çoğalış yaşanmaktadır. Olay rakamlarında son yarıyılda yaşanan bu çoğalış sebebiyle ülke genelinde “kısmi kapanma” uygulamasına geçilmiştir.

Kısmi kapanma yarıyılında, hafta içi caddeye çıkma kısıtlaması 19.00 -05.00 saatleri arasında, hafta sonlarında ise; cuma günü saat 19.00’da başlayıp cumartesi ve pazar günün tamamını içerip pazartesi günü saat 05.00’te bitecek biçimde uygulanmaktadır.

Bu kapsamda 19 -26 Nisan tarihleri arasında caddeye çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 61 şahsa adli ya da yönetimsel harekât uygulanmıştır.

Salgınla çabamız sona erip, bütün basmakalıplaşma sürecine geçinceye kadar paklik, maske ve mesafe olmak üzere değişik kaidelere uymayı sürdürmeliyiz.''