Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim açıklaması!

Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim açıklaması!

İçişleri Bakanlığı'ndan "Yeni eğitim yarıyılında 1054 mektep kolluk görevlisi, 22 bin 772 tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi, 19 bin 569 kolluk personeli güvenlikten mesul olacak" açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı 2021-2022 seneyi eğitim öğretim yarıyılında talebelerin tehlikesiz biçimde mekteplere gidip gelmesini sağlamak üzere güvenlik tedbirlerini sıkılaştırdı. Emniyet ve jandarma ünitelerince mektep ve etraflarında yoğun güvenlik tedbirleri alınacak. Kolluk ünitelerince yapılan değerlendirmeler neticesinde öncelik kategorisinde olduğu tanımlanan mekteplerde sabit olarak 'mektep kolluk görevlisi', mektep yönetimi ile devamlı bağlantı halinde bulunacak 'tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi', mekteplerin giriş ve çıkış saatleri evveli mektep etrafında ve talebelerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde görünür/dominant noktalarda görev yapacak 'devriye/takım personeli' ile özel güvenlik görevlileri görev yapacak.

Yeni yarıyılda mekteplerde 1054 mektep kolluk görevlisi, 22 bin 772 tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi ve 6 bin 523 devriye takımında toplam 19 bin 569 kolluk personeli görevli olacak. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Müesseseyi Genel Müdürlüğü İŞKUR tarafından Cemiyet Verimine Program dahilinde 10 bin özel güvenlik görevlisi de mekteplerin güvenliğini sağlayacak. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı, mektep kolluk görevlisi, tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi ile mektep giriş çıkışlarında görev alacak devriye takımlarının görev ve mesullüklerini tanımlayan yönergeyi valiliklere gönderdi.

UYUŞTURUCU SATIŞI VE KULLANIMI YASAKLANACAK

Eğitim süresi süresince görev yapacak olan mektep kolluk görevlileri, görevli oldukları mekteplerde talebe giriş saatinden yarım saat evvel hazır bulunacak. Mesai saatlerinde görev yerlerini asla terk etmeyecek. Mektep yöneti ile devamlı iletişim ve bağlantı halinde olacak. Mektep giriş-çıkış saatleri başta olmak üzere asayiş ve trafik doğrultusundan zorunlu önlemleri alacak. Mektepte uyuşturucu, uyarıcı madde satışı ve kullanımını yasaklayacak. Mektep önleri ve yakın etrafında, kabahat işlemede kullanılabilecek kesici, delici, patlayıcı vb. öbür unsurları satan, taşıyan ve bulunduran şahıslar hakkında harekât yapacak.

Mekteplerin giriş çıkış saatlerinde görev alan devriye takımlar da mektep önünde ve etrafında mekteple ilgisi olmayan ya da kuşkulu görülen bireylerle alakalı hakimiyetleri yapacak. Zorunlu gidişatlarda adli ve yönetimsel operasyonlar uygulayarak mektep etrafından bu kişileri uzaklaştırılacak. Mektep etraflarında tehlikesiz eğitim etrafını bozan, portatif satıcılar ile usule ters gıda meşrubat satanların yasaklanması için belediye zabıtası ile iletişim ve koordinasyon sağlayacak. Mektep etrafında talebelere sigara ve içkili alkol satan iş yerleri hakkında harekât yapacak. Trafik Şube Müdürlüğü takımları ile koordineli çalışarak mektep servis taşıtlarının teftişini yapacak.

Tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi ise, mesul oldukları mekteplerin yönetçileri, görevli rehber hoca ve mektep aile birliğinde bulunan velilerle devamlı görüşerek bilgi alışverişinde bulunacak.

MEKTEP KAMERALARININ KGYS'YE ENTEGRASYONU BİTİRİLECEK

Öncelik dereceli mektepler başta olmak üzere mekteplerde kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği hakimiyet edilecek ve 'Kent Güvenlik İdare Sistemi'ne KGYS entegrasyonu bitirilecek. Güvenlik kamera sistemi kurulan mekteplerin etraf güvenliğinin aktif bir biçimde sağlanabilmesi ve hadiselerin kayıt altına alınması emeliyle görüntüler öncelikle mektep idareleri tarafından izlenecek.

Mektep etraflarında metruk bina statüsünde olduğu tespit edilen yerlerin bir an evvel devrilmesi sağlanacak. Mektep etraflarında bulunan internet cafe/reyin salonları vb. yerler kumpaslı olarak sorgulanacak. İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ile alakalı olarak 5651 rakamlı İnternet Civarında Yapılan Yayınların Tertip Edilmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Kabahatlerle Gayret Edilmesi Hakkında Kanun ile İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında İdaremelik ile tanımlanan mükelleflikler ile bu iş yerlerinde uyulması gereken kaidelere uyulup uyulmadığı hakimiyet edilecek. Mektep etraflarında ve talebelerin bulunduğu yerlerde uyuşturucu/uyarıcı maddelerle gayret mevzusu başta olmak üzere sarih sigara satışının önlenmesi de dahil her türlü önleyici ihtiyat alınacak.

VAKALAR YÜZDE 20 AZALDI

Mektep ve etrafının daha tehlikesiz hale getirilmesi için Ulusal Eğitim, İçişleri ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarınca 2018 senesinde itibaren uygulanmaya başlayan 'Mektep ve Etrafının Daha Tehlikesiz Hale Getirilmesine Müteveccih İş Birliği Protokolü' ile beraber mektep ve etraflarında alana gelen hadiselerde yüzde 20 oranında eksilme sağlandı.