Son dakika... İlk kez ortaya çıktı! 15 Temmuz'da TRT'nin işgalinden yeni görüntü

Son dakika... İlk kez ortaya çıktı! 15 Temmuz'da TRT'nin işgalinden yeni görüntü

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun Ankara'daki binasının işgal edilmesine ait yeni görüntü ortaya çıktı. Geçirdiği diş operasyonundan saatler sonra kalkışmayı…

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 5'inci sene dönümünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun Oran'da bulunan kampüsünde yaşananların yeni görüntüsü ortaya çıktı. Diş operasyonundan saatler sonra alana koşan özel güvenlik vazifelisi Ersin Eşref Balcı'nın cep telefonu kamerasıyla sürüklediği görüntülerde Balcı ve darbeye sabredenlerin, askerleri ikna etme mücadeleleri yer aldı. Balcı ve etrafındakilerin 'Kendine egemen ol, sen bizim askerimizsin' diyerek, askerleri ikna etmeye çalıştığı görüldü. Ayrıca ulusun 'Asker sen bizim evladımızsın' sloganı atması da görüntüde yer aldı. Darbecilerin silah seslerinin dinlendiği görüntüde Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun işgalden kurtarıldıktan sonraki sevinç de kameraya yansıdı.

'KONUTTAKİLERLE HELALLEŞİP ÇIKTIM'

Kalkışmanın sene dönümünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu binasının önünde yaşananları DHA'ya anlatan Ersin Eşref Balcı, "Sabah büyük, güç bir operasyon oldum; ağzım dikişliydi. Akşam jetlerin pespaye uçuş yaptığını dinleyince operasyonumu unuttum, konuttakilerle helalleşip çıktım. En yakın yer Türkiye Radyo Televizyon Kurumu binasıydı oraya gittim. Gittiğimde mahşer alanı gibiydi. Nizamiyede duran askerlerin hepsinin gözleri kan çanağına dönmüştü, fobiden ne yapacaklarını öğrenmiyorlardı. Yanımızda biri vuruldu, hastane yolu kapalıydı. Yaralıyı taşıta bindirdik, 40-50 birey vasıtayı yerinden kaldırıp karşı güzergaha aldık, ters doğrultudan sağlık kurumuna gönderdik" dedi.

Son dakika... İlk kez ortaya çıktı 15 Temmuzda TRTnin işgalinden yeni görüntü

'O ASKERİ İKNA ETTİM'

Ersin Eşref Balcı, askerleri ikna mücadelelerini anlatarak, "Biz kesintisiz askerleri uysallaştırmaya çalıştık. Askere sarılıp o esnada silahlarını alıp, polislere verdik. Askeri ikna etmeye çalışıyorduk, asker çok korkuyordu. Orada askerin biri ile konuşuyorum 'Sen bizim askerimizsin, kendine egemen ol, arka tarafa git, çıkma' dedim. O askeri ikna ettim. Elimizden geldikçe askerleri ikna etmeye çalıştık" diye konuştu.

'SEVİNÇDERİ AĞLADIĞIMIZ OLDU'

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun işgalden kurtarılmasıyla büyük sevinç yaşadıklarını belirten Balcı, "'Türkiye Radyo Televizyon Kurumunu aldık' dedim. Mutluluk gözlerimizden okunuyordu. Vatanın sağı, solu olmaz yalnızca vicdanı olur, o da insanlarda varsa. Biz de o vicdanla aşkla oraya gittik. Benim memleketimde 3-4 şehit vardı. Rütbeli askerler 'Ulusu vurun' emri verirken, biz ona karşın askere sarılıp, onları ikna etmeye çalıştık. Vurulanlar oluyordu, biz ona karşın askere sarılıp 'Sen bizim askerimizsin, yapma' diyorduk. Askerler korkuyordu. Biz elimizden geldiği kadarıyla çaba verdik ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunu kurtardık. Bu mutluluk çok değişik bir şey, vatanı kurtarmaya çalışıyorsunuz ve muvaffak oluyorsunuz. Sevinçderi ağladığımız oldu. Keyfimizi dile getirdim, 'Herkese yayalım mı? Türkiye Radyo Televizyon Kurumunu aldık' diyordum" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı Gazi Meclis'te... 'Kimse bu şanlı gayreti önemsizleştiremez'Bir acı haber daha! Kent güne trajediyle uyandı… Vahim görüntüler15 Temmuz'un 5. seneyi.... Türkiye geçilmez! 'Alçaklara geçit verilmedi! Sancağımız yere düşmedi'

'MERMİ İLE DANS EDİYORDUK'

Ersin Eşref Balcı, tarifi olanaksız anlar yaşadıklarını dile getirerek, "Fobi de vardı ama vatan aşkı da vardı. Tarifi olanaksız şeyler yaşadık. Ateş açıyorlardı, silah sesi kesilince biz tekerrür kalkıp gidiyorduk. Mermi ile dans ediyorduk. Onlar bize ateş açıyorlardı saklanıyorduk, vuramadıklarında tekerrür kalkıp çaba ediyorduk. Bu çaba ile gittik neticede muvaffak olduk. Şu an Türkiye emin ellerde, herkes ettiğinin cezasına sürüklüyor. Umarım böyle bir şanssızlık bir daha yaşanmaz" diye konuştu.