Son dakika: İngiltere'den Julian Assange kararı! ABD'ye iade kararı imzalandı

Son dakika: İngiltere'den Julian Assange kararı! ABD'ye iade kararı imzalandı

Senelerdir Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmemek için çabasını sürdüren WikiLeaks'in kurucusu Assange için makûs haber geldi. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks'in kurucusu Julian

İngiltere hükümeti, WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange’ın Amerika Birleşik Devletleri’ye iade edilmesini öngören kararı onayladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks’ın kurucusu 50 yaşındaki Julian Assange’ın Amerika Birleşik Devletleri’ye iadesini onayladı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "17 Haziran'da hem Barış Duruşması hem de Yüksek Duruşma tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Julian Assange'ın Amerika Birleşik Devletlerine iadesine karar verildi. Bu karar, Assange'ın 14 günlük sıradan temyiz hakkını gözetiyor" ifadeleri kullanıldı. Bakanlık, İngiliz duruşmalarının Assange’ı iade etkenin baskıcı, haksız veya süreci makûsa çeken bir vaziyet tespit etmediğini de aktardı.

“BASIN SERBESTLİĞİ VE İNGİLİZ DEMOKRASİSİ İÇİN KARA GÜN”

Assange’ın Amerika Birleşik Devletleri’ye iade edileceğinin onaylanmasının ardından WikiLeaks’tan da açıklama geldi. Kararı “basın serbestliği ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün” olarak nitelendiren WikiLeaks, gayrete devam edeceklerini ifade etti.

ASSANGE'IN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNE İADE SÜRECİ

Geçtiğimiz aralık ayında Londra'daki Yüksek Duruşma'de görülen davada, Assange'ın zekâsal sağlık meseleleri sebebiyle intihar tehlikeyi altında olduğu ileri sürülmüş ve bu sebeple Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmemesi gerektiğine karar verilmişti. Ancak Yüksek Duruşma'nin karara itiraz hakkı verdiği Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı itiraz müracaatından sonra duruşma Amerika Birleşik Devletleri lehine karar vermişti. Assange ise Yüksek Duruşma'nin Aralık 2021'de kendisinin Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmesine dair kararına itiraz etmiş, ancak itiraz müracaatı geçtiğimiz 14 Mart'ta yalanlanmıştı. Mevzubahisi kararın ardından dosyanın yerel duruşmaya sevk edileceği belirtilmişti. Nisan ayında Westminster Barış Ceza Duruşması, Assange'ın Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmesine karar vermiş ve iade dosyasını onay için İngiliz hükümetine göndermişti.

Amerika Birleşik Devletleri, 18 FARKLI YARGILAMA YÖNELTİYOR

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya doğumlu gazeteci Assange'a kurucusu olduğu WikiLeaks aracılığıyla 2010 senesinde çok rakamda saklı Amerika Birleşik Devletleri askeri kayıtları ve diplomatik yazışmaları yayınlaması ve bu biçimde bazı şahısların yaşamını riske attığı bahanesiyle 18 ayrı yargılama yöneltiyor. Yayınladığı dokümanlarla Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak ve Afganistan işgalleri sırasında işlediği insanlık kabahatlerini sarihe çıkaran Julian Assange, kabahatli bulunursa 175 seneye kadar mapus cezasıyla karşı karşıya kalacak. Hakkında açılan davalar sebebiyle evvel Ekvador'a sığınma eden ve Ekvador’un İngiltere’deki büyükelçiliğine sığınan Assange, 7 sene süresince elçilik binasındaki bir odada yaşamak zorunda kaldı. 11 Nisan 2019’da elçilikten çıkarılarak İngiltere'ye teslim edilen Assange, Amerika Birleşik Devletleri’nin yargılamaları ve iade arzı sebebiyle 3 yıldır Londra'daki yüksek güvenlikli Belmarsh hapishanesini yakalanıyor. Assange, martta nişanlısı Stella Moris ile parmaklıklar arkasında evlenmişti.