Son dakika... İnsansız uzay aracının tasarımına başlandı

 Son dakika... İnsansız uzay aracının tasarımına başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Sonda roket sisteminin Sinop'taki fırlatma testine katıldı. Bakan Varank burada yaptığı açıklamada, "Adım adım ay misyonuna yanaşıyoruz, insansız uzay…

Cumhuriyet'in 100'üncü senesinde Ay'a sevk edilecek insansız uzay vasıtasında kullanılması tasarlanan hibrit motor teknolojisiyle geliştirilen Sonda Roket Sistemi'nin SORS uçuşlu testleri galibiyetle bitirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Şubat'ta duyuru ettiği Ulusal Uzay Programı'ndaki hedeflere ait çalışmalar devamlı sürüyor.

Programın en ehemmiyetli kısa vadeli hedefi, 2023 senesinde ulusal ve özgün teknolojileri kullanarak Ay'a bir uzay taşıtıyla sert iniş hakikatleştirmek. Türk mühendisleri, bu emel güzergahında gece gündüz demeden çalışırken uzayda ateşlenecek roketlerin motorları dahil tüm ayrıntılar üzerinde titizlikle duruluyor.

BAKAN VARANK ÇALIŞMALARI YERİNDE ARAŞTIRDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hibrit roket teknolojileriyle yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Sinop'ta temaslarda bulundu.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanlığının iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi'ni ziyaret etti.

Varank'a ziyaretinde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Takviyecisi Mehmet Fatih Kacır, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Türkiye Uzay Ajansı TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Başkanı Hasan Basri Kurt, Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ve SSTEK Korunma Sanayi Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer eşlik etti.
Varank, fırlatma evvelinde test alanını araştırdı, SORS'un kurulum ve uçuş evveli hazırlık düzeylerine ait bilgi aldı.

"HEDEF 100 KM SINIRI"

Varank, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Ulusal Uzay Programı'nın hedeflerinden birinin 2023'te Ay'a sert iniş hakikatleştirmek olduğunu andırdırarak, "Şu anda uzay taşıtımızın tasarımına başladık." dedi.

Sinop'ta Delta V tarafından yapılan testler mevzusunda bilgi veren Varank, "Buradaki son hedef hibrit motorlu roketlerle birlikte 100 km dediğimiz uzay hududunu aşabilmek." ifadesini kullandı.
Varank, yabancı bir işletmenin Virgin Galactic hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat asıllaştırdığını belirterek, "İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında ehemmiyetli bir açılım tutmuş olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak." diye konuştu.

"Ay Misyonu" için yürütülen çalışmaların galibiyetle ilerlediğini anlatan Varank, "Adım adım aya yanaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yanaşıyoruz." dedi.

Varank, Ulusal Uzay Programı'ndaki değişik bir hedef olan uzaya insan yollamak mevzusunda da süreci süratlendireceklerini ifade ederek, bu vazifeye dinlenen alakanın farkında olduklarını dile getirdi.

"YÜKSEK PERFORMANS, İLERİ TEKNOLOJİ"

Delta V Genel Müdürü Karabeyoğlu, ateşlemesi yapılan SORS'un dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden birine sahip olduğunu vurgulayarak, "Akışkan oksijen ve parafin yakıt kullanan çok süratli yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz." dedi.

TUA Başkanı Yıldırım, Ulusal Uzay Programı'ndaki 10 hedefin tamamında ilerleme kaydettiklerini bildirerek, "2030 senesine geldiğimizde Türkiye bir uzay eforu olarak yerini alacak dünyada 7-8 ülkeden biri olacak." ifadesini kullandı.

10'DAN GERİYE SAYILDI

Bakan Varank ve birliktesikiler, oksitleyici olarak akışkan oksijen kullanan sondanın fırlatma evveli dolum süreci ve değişik hazırlıklarının bitirilmesinin ardından fırlatma hakimiyet binasına geçti.
Burada yapılan son güvenlik hakimiyetlerinin ardından 10'dan geriye sayıldı ve SORS'un fırlatma testi yapıldı. Bakan Varank'ın komutuyla fırlatılan sonda roketi, Sinop'ta yapılan testi galibiyetle geçti.
Delta V'nin, roketin irtifasının artırılmasına ait çalışmaları devam ediyor. SORS, geliştirilen tankıyla daha fazla oksitleyici kapasitesine sahip olacak. Böylece fırlatılan roket 100 kmden çok daha yüksek irtifalara da erişebilecek.

İmalatı bitirilen büyük oksitleyici tankının yer testlerinin ağustosta yapılması, eylülde yapılacak fırlatmalarda kullanılması hedefleniyor.

EVVELKİ TESTLER DE BAŞARILI

SORS'un itki sistemi dikey ateşleme testi ve "Ay'a Sert İniş" vazifesinde kullanılması tasarlanan hibrit roket motorunun testi nisan ayında yapılmış, testler bütün galibiyetle sonuçlanmıştı.

SORS, hibrit roket motorları mevzusunda Türkiye'nin eriştiği zafer ve teknolojik yetkinliği göstermesi yanında, "Ay Misyonu" için de ehemmiyetli bir yapı taşı olacak. Ay Misyonu'nde kullanılacak hibrit motorun kritik bileşenleri, SORS sistemiyle uzay etrafına çıkarılıp test edilecek ve uzay vazifeleri için uygunlukları teyit edilecek.

HİBRİT ROKET MOTORLARI DAHA ETRAFÇI

Hibrit roket motorları katı yakıt ve akışkan oksitleyicinin bir araya getirilmesiyle elde edilen yenilikçi roket sistemleri olup, katı ya da akışkan sistemlerde bulunmayan emniyet, maliyet ve daha etrafçı olma avantajlarına sahip.

Bu sistemler, maliyetin öncelik haline geldiği ticari uzay faaliyetlerinde, maliyetin yanında güvenliğin ve etraf hassasiyetinin de ön tasarıda olduğu uzay turizmi gibi yeni uygulama alanlarında arz edilir hale geldi. Hibrit yakıtlı roketler sayesinde yeni nesil fırlatma sistemleri, üst kademe itici motorları ve yörünge altı sistemlerin geliştirilmesi muhtemel olabilecek.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın