Son dakika... İstanbul İl Sağlık Müdürü canlı yayında açıkladı! Maskeler ne zaman çıkar?

Son dakika... İstanbul İl Sağlık Müdürü canlı yayında açıkladı! Maskeler ne zaman çıkar?

İstanbul Şehir Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, CNN TÜRK yayınında ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Memişoğlu, 'Maskeler ne zaman çıkar?' sualine "Dünyada bitmediği sürece…

İşte Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Aşıya müracaatta memnuniyet dinliyoruz. İstemeyen insanlar natürel ki olacak. Bizlerin misyonu da onları ikna etmek. Şu anda elimizdeki en büyük silah salgınla alakalı aşı...

İstanbul'da aşı oranlarında özellikle 65 yaş üstüne teşekkür ediyorum, yüzde 80'lerin üzerine çıkmış gidişatta. Onlara üçüncü dozlarını da yapmaya başladık. Son zamanlarda BionTech aşısına rağbet var.

3 milyon 300 bin aşısıı bitirilmiş hedef grupta insan vardı. Bu da yüzde 28 ediyor. Bunları da kısa zamanda bir kaç hafta içinde bunları yüzde 50'nin üzerine çıkaracağız diye öngörüyoruz. İnsanlar sıkıntılı oluyorlar ama net söylüyorum gelişmiş ülkelerde BionTech aşıları yüzde 90 oranında yapılmış gidişatta.

Bu salgının bitmediğinin lütfen herkes farkında olsun.

Son dakika... İstanbul İl Sağlık Müdürü canlı yayında açıkladı Maskeler ne zaman çıkar

GÜNDE KAÇ DOZ YAPILIYOR İSTANBUL'DA?

İstanbul'un günlük aşı kapasitesi günlük takribî 400 bin. Kalabalık bölgelerde havalimanları, AVM'ler olsun biz buralara gidip aşı yapıyoruz. Şimdiye kadar günde yaptığımız en çok aşı sayısı 350 bindi. Aşıyla alakalı büyük bir mesele yok.

Dünyanın en iyi sağlık hizmetlerinden birini sunan ülkeyiz. Bir daha ifade etmek istiyorum ki salgın bitmedi. Kalabalık civarlarda lütfen maskelerini kullansınlar. Bayramı olağan geçirmeye çalışıyoruz ama lütfen insanlar bayramlarda daha öncekisi gibi sarmaş gez olmasınlar. Mesafelerini gözetsinler. Türkiye'de son bir haftadır pozitif hadiselerde azıcık çoğalış var ama bu yoğun bakımlara yansımadı.

Bu salgının ne zaman biteceği mevzusunda dünyada hiçbir bilim insanı öngörü yapamıyor.

DEĞİŞİNİMLER

Daha Öncekisi gibi bir dünyada yaşamıyoruz. Çok acele hareket eden bir dünya popülasyonu ile karşı karşıyayız. Dünyada bitmediği sürece bitmez. Eksilebilir, çoğalabilir. Dünyada bitmedi, bitmiyor. Maskeyi kullanmaya devam edeceğiz. Havalandırması iyi olan alanlarda maskeyi çıkarabilirsiniz. Düğünde dernekte evvel maske takılıyor, sonra herkes çıkarıyor. Bunu yapmasınlar.

Eylülde mekteplerine kavuşması gereken çocuklarımızı düşünerek herkes başkasını da hesaba katarak dikkat etmelerini istiyoruz.

SAĞLIK KURUMULARDAKİ YOĞUN BAKIMLARDA VAZİYET

Haziran itibariyle az sayıya düştü. Yükselirse ki şu anda yansıma yok, şu anda Haziran başından itibaren çoğalışımız yok ama düşüşümüz yok. Aynı seviyede devam ediyor.

EYLÜL-EKİM NASIL OLUR?

Anlık olarak hasta takipleri yapıyoruz. Kasım'da yaşadık, Nisan'da yaşadık. Yaşadıklarımızla birlikte nasıl izleyeceğini varsayıma diyoruz. Bu bir kaç ay ehemmiyetli bizim için ve aşı çok ehemmiyetli. Temmuz-Ağustos'ta katlanırsak cemiyetin farkındalığı olursa rahat yaşarız. Yükselebilir mi? Evet yükselebilir. Yükselmesinden daha çok sağlık kurumuna yatış ve vefatlar ehemmiyetlidir. Bunu da önleyecek şey aşıdır.

Koronavirüslerde çok sık değişinim olur. Bulaş oranları çoğalabilir ama şu anda değişinimlerde makûs bir tablo ile karşılaşmış değiliz. Şimdi Delta değişinimi var. Ama aşı tesirli olduğu gözüküyor.

İnsanlar söylentiye ve spekülasyona değil bilime inanmalarını istiyoruz. Bazen bizim söylediklerimizde beceriksizlikler olabilir. Salgın bitmedi, minimalize edildi. İnsanların salgın yokmuş gibi tutum gösterdiğini görüyoruz.

BAYRAMDA HANGİ TEDBİRLER ALINMALI?

İstanbul çok güç bir şehir. Kavşak noktası olduğu için dışarıdan çok fazla gelen gideni var. Anadolu'ya giden insan sayısı fazla oluyor. Oradaki popülasyonda virüsle karşılaşma olasılıkları var. Kendilerini gözetsinler. Bu çabaya azıcık daha devam etmelerini istiyorum. Yükselmemesi bize bağlı, hepimize bağlı. Cemiyet geçimine de inanıyorum.

 

Allahın İzniyle biz bundan sonraki bayramları da rahat geçirmek istiyoruz. Yükselse de bir ölçü bunu çok fazla yükseltip insanları makûs hale getirmemek aşıya bağlı. Fobiyle değil ihtiyatla idaremek gerekli bu salgını.

İSTANBUL'DA KAÇ DEĞİŞİNİMLİ OLAY VAR?

Muhakkak ölçüde değişinim var İstanbul'da. Değişinimlerdeki yatış ve hastalığın ağır izlemesine dair belirtimiz yok ama bu gözlemsel bir şey. Bulaşı bir ölçü çoğalmış olan salgınla çaba ediyoruz. Değişinim olacaktır. Belki de bu hastalık mevsimsel hastalık gibi muhakkak yarıyıllarda yükselecektir. Ama kimse öğrenmiyor. En çok bana maske ne zaman bitecek diye soruyorlar. Kimse de öğrenmiyor. 

Teknoloji de 50 sene evvelki teknoloji değil. Çok kısa müddette aşılar bulundu. 50-60 sene evvel olsa belki aşılar 2 sene sonra bulunacaktı.