Son dakika... İstanbul'da 4'lü tahıl zirvesi: 6-8 ay içinde Boğaz'dan 35 milyon ton tahıl geçecek

Son dakika... İstanbul'da 4'lü tahıl zirvesi: 6-8 ay içinde Boğaz'dan 35 milyon ton tahıl geçecek

Hububat krizi için Türkiye devrede... Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilerinin katılacağı buluşma önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılacak. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana barış için çok istikametli diplomasi yürüten Türkiye, savaştan kaynaklanan küresel yiyecek tedariki meselesini çözmek için devreye girdi. Türkiye, Ukrayna'daki hububat stoklarının tehlikesiz biçimde küresel pazarlara erişmesini sağlamak emeliyle mekanizma oluşturmak için bir zamandır diplomasi trafiği yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünden bu yana hububat mevzusuyla alakalı 3 görüşme yaptı.

Erdoğan dün ilk olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi hakikatleştirdi. Erdoğan bugün de İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA ASKERİ KURUL GİDECEK

CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan, hububat antresine ait son büyümeyi canlı yayında aktardı:

Dörtlü buluşma önümüzdeki hafta Türkiye'de asıllaştırılacak. Ama onun evvelinde bu hafta Türkiye'den bir askeri kurul Rusya'ya gidecek. Kurul atılacak adımları değerlendirecek.

O kurulun temaslarını bitirmesinin ardından önümüzdeki hafta sonu İstanbul'da 4'lü bir buluşma asıllaşacak. Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcileri anlaşmaya varacaklar. Netice alınmaya çok yakın. O buluşmaya BM Genel Sekreteri Guterres ile beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması da temenniler arasında.

Görüşmede uzlaşmaya varılmasının ardından 1 ay içinde gemiler harekete başlayacak.

"6-8 AY İÇİNDE BOĞAZ'DAN 35 MİLYON TON HUBUBAT GEÇECEK"

İşlemin merkezi İstanbul olacak. Peki 1 ay içerisinde gemiler nasıl çıkış yapacak, ne kadar hububat bekleniyor ve bu hububat tahliye işlemi ne kadar sürecek? Şunu belirtelim ki önümüzdeki 6-8 ay içinde İstanbul ve Çanakkale boğazlarını takip ederek dünya piyasasına açılması beklenen takribî 35-40 milyon ton hububat var. Halihazırda 20 milyon tonluk hububat Ukrayna tarafında. Takribî 20 milyon tonluk hububatın da yeniden Rusya tarafında bulunduğu belirtiliyor muhtelif kaynaklar tarafından.

İlk olarak Odessa limanlarında bekleyen takribî 25 ticari geminin hareket etmesini bekliyoruz mekanizma kapsamında. Peki hangi yöntem izlenecek? Öğreniliyor ki Odessa limanının hemen dışarısındaki bir alanda Ukrayna denizi mayınlamış vaziyette kendi güvenliği için. Bu kapsamda mayın pakliğine başlanmadan evvel oluşturulacak 3 adet tehlikesiz antreyle Odessa etrafında bulunan 4 limandan hububatlar dışarıya çıkarılmaya beklenecek. Koridorlardaki güvenlik de Ukrayna eforlarınca alınacak.

Rus hububat mahsullerinin de bu mekanizma kapsamında dünyaya eriştirilmesi, bölgeden çıkarılması bekleniyor. Rus hububatına dünyada bir yaptırım yok ancak Rus gemilerine beynelmilel piyasalarda sigorta yapılmıyor. Bu kapsamda da uzlaşmaya varıldı. Rusya güvence istedi. Amerikalılar da sigorta sorunu noktasında rastgele bir güçlük çıkarılmayacağını kendilerine ifade ettiler.

Çözüm oldukça yakın. Türkiye'den bir askeri kurul bu hafta içerisinde Rusya'ya gidecek. Teknik seviyedeki görüşmelerini bitirmelerinin ardındansa önümüzdeki hafta sonuna doğru İstanbul bir doruğa konut sahipliği yapacak. Doruğun nihayetinde ise 4'lü mekanizma, dünyadaki hububat krizini çözmek üzere çalışmaya başlayacak.