Son dakika... İstanbul'da suya yüzde 15.62 zam yapıldı

Son dakika... İstanbul'da suya yüzde 15.62 zam yapıldı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin İSKİ 2. Fantastik Genel Heyeti'nda suya, yüzde 15,62 zam yapılması öneriyi kabul edildi.

Yenikapı Avrasya Şov Merkezinde, İSKİ 2. Fantastik Genel Heyeti asıllaştırıldı. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Mektep başkanlığında asıllaşan seansta, İSKİ Genel Müdürlüğünün 2021 Seneyi Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Değeri Tarife öneriyi gündeme geldi.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İstanbul'un alt yapısının popülasyon çoğalışına paralel olarak devam ettiğini, daha önceki tesisatın yenilenmesi, mazot ve ithal donanım, ile şehir dışındaki barajlardan alınan suyun maliyetinin çoğalması gibi giderler olduğunu söyledi.

YÜZDE 39'LUK ARTIŞ ARZINA CUMHUR İTTİFAKI'NDAN VETO

İSKİ'nin müteahhitlere ödeme yapamadığını ve müteahhitlerin her gün arzuhal yolladıklarını anlatan Mermutlu, yüzde 39'luk zammın yapılması gerektiğini kaydetti.

AK Parti Meclis Abonesi ve Tasarı ve Bütçe Kurulu Başkanı Mehmet Selim Bilmen de 2019 seneyi mayıs ayına kadar kumpaslı bir biçimde tamamen kendi öz kaynaklarıyla işleyen İSKİ'nin, şu anda borç içerisinde olduğunu söyledi.

İBB idaresinin hesap öğrenmeyen ve popülist yaklaşımından dolayı İSKİ'nin bu halde olduğunu korunan Bilmen, suya yüzde 15,62 öneride bulunduklarını belirtti.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da İSKİ'nin teknik çalışmaları neticesinde yüzde 39'luk zam önerisinin tanımlandığını, bu oranın altındaki önerilerin müesseseyi hasar uğratmak olduğunu korundu.

İSKİ'nin yüzde 39'luk zam öneriyi, Cumhur İttifakı'nın reyleriyle yalanlandı. Cumhur İttifakı'nın yüzde 15,62'lik öneriyi ise rey birliğiyle kabul edildi.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın