Son dakika: İstanbul'daki sivrisinek kâbusu büyüyor! İBB alarma geçti: SMS ile uyarı

Son dakika: İstanbul'daki sivrisinek kâbusu büyüyor! İBB alarma geçti: SMS ile uyarı

İstanbul'da özellikle çocukların bedenlerinde yara oluşmasına neden olan sivrisinekler bir hayli ilçede görünmüye başladı. İstanbul Megakent Belediyesi İBB ise sivrisineklere karşı SMS yoluyla…

Avcılar Yeşilkent Semti'nin ardından özellikle çocukların bedenlerinde yaraya neden olan sivrisinekler bir çok ilçede kabus olmaya başladı.

Sarıyer Ferahkonutlar Semti'nde oturanlar da eş tesirler gösteren sivrisineklerden davacı. Ferah Konutlar Semti serinkanlıları, sivrisinek sokmaları sebebiyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların noksan kaldığını öne sürdü. Ara cadde ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, konutlarının sırçalarına sineklik takarak tedbir almaya çalıştı.

"ÇOK RAHATSIZ EDİCİ OLUYOR"

30 yıldır Ferahkonutlar Semti'nde oturduğunu söyleyen Bülent Demirci, "Çocuklarda özellikle izleri filan görebiliyoruz. Çok rahatsız edici oluyor. Benim de 3 tane çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, fazla derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek gerekli, bulaşıcı hastalık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor" diye konuştu. Daha fazla ilaçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen bir başka mahalle uysalı, parklar ile çıkmaz caddelerin de ilaçlanmasını istedi.

"İLAÇSIZ BAHÇEYE İNEMİYORUZ"

Mahalle uysalı Ahmet Sarıkaya da, "Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için genelde oluyor. İlaçlama yapılıyor ama noksan kalıyor. Farklı bir sinek, öbürlerine benzemiyor" ifadelerini kullandı. 9 yaşındaki bir çocuk ise, "Bizim bahçede sinek dolu. Herhalde yuva yapıyorlar. Isırınca bir hafta filan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. Farklı bir sinek" diye konuştu.

Son dakika: İstanbuldaki sivrisinek kâbusu büyüyor İBB alarma geçti: SMS ile uyarı

İBB'DEN İHTAR YAPILDI: SİVRİSİNEKLERLE HEP BERABER GAYRET EDELİM

İstanbul Megakent Belediyesi İBB ise sivrisineklere karşı SMS yoluyla ihtarda bulundu. Sevk Edilen iletide, "Bedelli İstanbullular, belediyemiz, göl, ırmak gibi büyük alanlarda sivrisinekle gayret etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir faize kaynağıdır. Bir kadeh suda etrafı rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep beraber gayret edelim" denildi. İletinin sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı.

Sivrisineklerin faize alanlarının gösterildiği animasyon filminde "Sivrisineklerin faize alanlarının yüzde 80'i insan eliyle oluşur" gibi bilgilere yer verildi.

: İlginize Sürükleyebilir Çığlıklara kimse aldırmadı: Boynuna ip bağlayıp linç ettiler İstanbul'da kâbus! Büyük risk: SMS'li ihtar geldiMağazaya akın ettiler! Kuyruğun sonu görünmüyor