Son dakika: İşte ilk görüntüler! Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezos'un uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı

Son dakika: İşte ilk görüntüler! Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezos'un uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı

Amerika Birleşik Devletlerili milyarder iş insanı Jeff Bezos’un işletmeyi Blue Origin'in geliştirdiği ve Bezos dahil 4 bireyi taşıyan New Shepard uzay taşıtı Amerika Birleşik Devletlerinin Teksas…

Amerika Birleşik Devletlerili e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos birliktesiki 3 birey, Blue Origin işletmesinin geliştirdiği New Shepard taşıtıyla Teksas'ın batısından uzaya fırlatıldıktan sonra galibiyetle dönüş yaptı.

Mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve kaptansız yapılan uçuş, tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor.Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandıUçuşta Bezos'a kardeşi Mark Bezos'un yanı gizeme Amerikalı kadın havacı 82 yaşındaki Wally Funk ve Somerset Capitals Partner işletmesinin üst idareyicisinin 18 yaşındaki fizik talebesi oğlu Olivier Deamon eşlik etti.

Oliver Deamen uzaya gidecek "en genç", Funk ise "en yaşlı" birey olacak.

Uçuştan evvel süratlendirilmiş eğitim gören Bezos ve birliktesikiler taşıyan vasıtanın, 106 km yüksekliğe çıkması kastediliyor.

Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı
İngiliz iş adamı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz'da işletmeyi Virgin Galactic'in geliştirdiği taşıtla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 km yüksekliğe seyahat etmişti.Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandıBranson dahil 6 bireyi taşıyan Unity-2 uzay taşıtı, Amerika Birleşik Devletlerinin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, taşıt Branson ve birliktesikilerle meselesiz biçimde yeryüzüne inmişti.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Azası Dr. Korhan Yelkenci CNN TÜRK’te şu açıklamalarda bulundu:

Reelinde bir rekora daha imza atıyorlar. En genç ve en yaşlı bireyi uzaya götürerek rekora imza atıyor. 15 sınamanın sonunda asıllaştırıyor. bu başka bir yarışın, alanın daha açılmasına ön ayak oluyor.Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı

250 BİN DOLARA UZAY SEYAHATİ!

Natürel ki imkân sağlanabilir. Ama bu maliyetler, maliyetler daha da alta çekilecektir, daha çok arz olduğunda. Uçuşlar 10 dakika içinde asıllaşıyor. Sonra hemen alta iniyorsunuz. Önümüzdeki zamanlarda maliyetin düşeceğini düşünüyorum.

MİLYARDERLERİN UZAY YARIŞI

Daha farklı milyarderin uzaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. Belki bu bir moda olur. Bu biçimde devam edeceğini varsayıyorum. 100 kilometreyi geçtikten sonra çok az zamanları olacak. Bugüne kadar en geniş pencerelere sahip sistem. Paraşütlerle iniş gerçekleştirecekler.Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandıUçuşun asıllaşması için yukarıya çıkıp yere sağ salim dönmesi gerekiyor.

Bundan sonraki niyetlerimiz ay ve Mars. Özel işletmelerin de bu işin içinde yer aldığı işletmeler var. NASA bu işletmeleri destekliyor.

Gayet hoş biçimde inebiliyor olmaları, yaşadıklarını herkesle paylaşacaklar. Videolarını da göreceğiz, o dakikalar da ehemmiyetli.Son dakika: İşte ilk görüntüler Kapsül dünyaya indi... Jeff Bezosun uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı

SAĞLIK PROBLEMİ YAŞANMASIN DİYE HANGİ TEMKİNLER ALINIYOR?

Azıcık serinkanlılaşmaları için, adrenalinin düşmesi için, banal havaya alışmaları için muhtelif süreçlerden geçecekler.

BEZOS DAHA FARKLI BİR ŞEY YAPAR MI UZAY YOLCULUĞU İLE ALAKALI?

Roket sistemi çok gelişmiş. Artık roketleri çok rahatlıkla kullanılabilir bir işletmeleri olduğunu da ispatlamış gidişatta. Sanatçıları kullanarak, aşamanın nasıl bir yer olduğuna dair fikirlerini dünyaya döndüklerinde gösterecekler.

İLERLEYEN YILLARDA BAŞKA SEYYARELER İÇİN DE YOLCULUK OLASI OLABİLİR Mİ?

Bunu 50 sene içinde ay ve Mars'la alakalı çalışmaları daha ileri götürmüş olacağız. Bu gibi çalışmalar devam ediyor. İnsanlı uçuşlara gelince Mars'a 2030-2040 senelerinde insanlı uçuş reelleştirme ihtimali var. Değişik seyyareler için olanaksız. Venüs ile alakalı. Çalışmalar var ama orası insan hayatı için oldukça riskli. Ay ve Mars ve bundan sonraki en yakın çalışma alanımız olacak gibi gözüküyor.