Son dakika: İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosu... Kalın: Terör örgütlerinin faaliyetleri sona ermeli

Son dakika: İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosu... Kalın: Terör örgütlerinin faaliyetleri sona ermeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika’daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. "PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri İsveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerini sona

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Dayanakçısı Sedat Önal, Brüksel'deki NATO karargahında Finlandiya ve İsveç yetkilileriyle NATO aboneliğine ait biraraya geldiler. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kalın, "İki ülkede terör örgütlerinin faaliyetleri sona ermeli" diyerek şunları söyledi:

PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri İsveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerini sona erdirmeli. NATO’nun azalık süreciyle alakalı ortaya koyduğu bir ekip ilkeler ve prosedürler var. İttifaka aza olan tüm ülkeler bu prosedürleri izlediler. Yunanistan'ın Kuzey Makedonya'nın azalık sürecini adından dolayı 11 sene süresince boykot etmesidir. Makedonya bunun suratından ülkenin ismini değiştirmek zorunda kaldı. Bundan sonra Yunanistan Makedonya'nın aboneliğine "evet" dedi. Dolayısıyla ittifaka aza olmak ehemmiyetli bir adım. 200 senelik süreçte tarafsızlığı desteklemiş İsveç için ehemmiyetli bir adım. Finlandiya için de ehemmiyetli bir adım. Türkiye'nin arzlarına dönük legal tertip etmelerin atılması ismine süreç için olması gerekenlerdir. Bu adımları ne kadar süratli atarlarsa süreç pozitif istikamette ivme kazanır.